iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
12. 2. 2011
08:10 na ČT2

1 2 3 4 5

37 hlasů
1697
zhlédnutí

Křesťanský magazín

Jan Nepomuk Neumann — Pěvecké sdružení moravských učitelů — Hovory nejen o hudbě — Dobrovolníci měnící svět

25 min | další Náboženské »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Jan Nepomuk Neumann

  1:00 do playlistu

  Jan Nepomuk Neumann
  Osoba redemptoristy sv. Jana Nepomuka Neumanna patří mezi nejvýznamnější světce naší země. V roce 2010 uplynulo 150 let od jeho úmrtí a letos se uskuteční oslavy 200 let od jeho narození. Po návštěvě základní školy v Prachaticích, studiu v Českých Budějovicích a v Praze odjel do USA, kde působil jako misionář. Stal se biskupem ve Philadelphii, proslul nesmírnou horlivostí, vzdělaností, obětavostí, mírností, skromností a stavební činorodostí. Je považován za zakladatele církevního školství v USA. O jeho heroickém životním nasazení svědčí mimo jiné i to, že zemřel na ulici cestou na poštu v naprostém vyčerpání ve svých 49 letech…

 • Pěvecké sdružení moravských učitelů

  4:47 do playlistu

  Pěvecké sdružení moravských učitelů
  Známé hudební těleso bylo založeno v Kroměříži v roce 1903 profesorem Ferdinandem Váchou. My vám tento pěvecký spolek přiblížíme prostřednictvím rozhovoru s jeho uměleckým vedoucím, dirigentem Lubomírem Mátlem, který byl pořízen u příležitosti koncertu PSMU v ostravském domě kultury.

 • Z domova
 • Necháme to tak?

  10:53 do playlistu

  Necháme to tak?
  Chátrající sakrální kostely, Boží muka a další stavby přibližuje putovní výstava s názvem "Necháme to tak?". V Opavě výstava proběhla ve spolupráci s občanským sdružením Za Opavu, které detailně sleduje památky a jejich obnovu v regionu a podniká konkrétní kroky k jejich zachování a obnově. Expozice mapuje nejen stopy dvou totalit a vandalství, ale chce především vzbudit zájem veřejnosti a mobilizovat ji k jejich záchraně. Práce na zdevastovaných sudetských památkách vede mladé zachránce k zájmu o historii, ke skutečným hodnotám i k úctě k dědictví zanechanému našimi předky.

 • Hovory nejen o hudbě

  15:19 do playlistu

  Hovory nejen o hudbě
  Těsně před Vánocemi 2010 se na knižních pultech objevila stejnojmenná kniha autorů Jiřího Pavlici a Přemysla Ruta. Její křest pro nás byl příležitostí k rozhovoru nejen s oběma autory, ale také s jejich hosty, mezi nimiž nechyběli např. Pavel Jurkovič či Alfréd Strejček. Je snad zbytečné připomínat, že Jiří Pavlica působí jako umělecký vedoucí Hradišťanu, ale skládá rovněž velká symfonická díla, např. Missa Brevis, Oratorium smíru atd. A spisovatel a hudebník Přemysl Rut je také divadelníkem a sběratelem lidových písní.

 • Soutěž
 • Dobrovolníci měnící svět

  20:42 do playlistu

  Dobrovolníci měnící svět
  Pod tímto mottem byl rok 2011 vyhlášen Evropským rokem dobrovolnictví. V Evropě se do nejrůznějších forem dobrovolnictví zapojuje sedm z deseti lidí. U nás se na vysoké úrovni této činnosti věnuje např. organizace ADRA. Její ostravské centrum sdružuje dobrovolníky, kteří pravidelně navštěvují dětská oddělení nemocnic nebo domovy seniorů, kde pomáhají především svou lidskou spoluúčastí. Obětavou dobrovolnicí je bývalá učitelka Eliška Knězková, s níž navštívíme pacienty oddělení následné péče v Bílovecké nemocnici.

Přehrát vše

Související