iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
10. 9. 2017
10:30 na ČT1

1 2 3 4 5

3 hlasy
10660
zhlédnutí

Objektiv

Švýcarsko: Graubünden — Turecko: Příběh z Mojžíšovy hory — Súdán: Núbie

28 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Švýcarsko: Graubünden

  0:53 do playlistu

  Švýcarsko: Graubünden
  V první reportáži se můžete těšit na projížďku horskou železnicí. Míříme do švýcarského Graubündenu, což je nejvýchodnější a největší ze 26 švýcarských kantonů. Leží tu také starobylé město Chur. A co by to bylo za návštěvu Švýcarska, kdybychom neochutnali tamní sýry? Více už v reportáži Ivana Breziny.

 • Turecko: Příběh z Mojžíšovy hory

  6:45 do playlistu

  Turecko: Příběh z Mojžíšovy hory
  Říká vám něco román Čtyřicet dnů od Franze Werfela? Židovský spisovatel v něm popsal události, které byly před více než sto lety předzvěstí holocaustu. Tehdejší Osmanská říše deportovala do syrské pouště celou svou arménskou menšinu, zemřelo tehdy půldruhého milionu lidí. Werfel čerpal ze skutečného příběhu, skupina Arménů z vesnic pod Mojžíšovou horou na jihu Turecka se postavila na odpor a po 40 dnech se jí podařilo zachránit. Jejich potomci dodnes žijí v Turecku a Libanonu, po stopách příběhu z Mojžíšovy hory se vydala Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach.

 • Súdán: Núbie

  15:58 do playlistu

  Súdán: Núbie
  Na závěr se podíváme na území Núbie. Nejste si jisti, kam přesně míříme? Núbie leží z velké většiny na území Súdánu. Jeho historie je spojena se starověkými královstvími, která vznikala a upadala v údolí Nilu od jeho soutoku až po území jižního Egypta. Nil je ve směru svého toku hluboký a splavný po celé délce. Ale pokud se vydáte proti proudu, je podloží řeky kamenité a v době sucha na několika místech předělené mělčinami, které se v době dešťů měří na peřeje, tzv. katarakty. A právě tato území byla v dějináchSúdánu klíčová.

 • Soutěž

  26:37 do playlistu

  Soutěž
  Na území kterého státu se nachází arménská vesnice Vakifli?A) LibanonB) SýrieC) Turecko

Přehrát vše

Související