iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
2. 9. 2012
10:30 na ČT1

1 2 3 4 5

7 hlasů
5684
zhlédnutí

Objektiv

Itálie: Sicílie — Malajsie: Kuala Lumpur — Rusko: Buzuluk — Vietnam: Hanojský Hilton

28 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Sicílie

  1:05 do playlistu

  Sicílie
  První reportáž nás dnes zavede do Itálie, konkrétně na Sicílii. Od sjednocení Itálie pod Garibaldiho praporem uplynulo minulý rok už 150 let. Do té doby žila každá část dlouhatánské boty podle svého. Jinak se žilo na bohatém severu, jinak na chudém jihu. I když se mnohé za ta léta změnilo, to podstatné stále přetrvává. Až se chce říct, že Itálie je zkrátka moc dlouhá a rozdíly mezi severem a jihem se nijak nesetřely. Právě o tomhle se můžete přesvědčit na Sicílii.

 • Kuala Lumpur

  7:59 do playlistu

  Kuala Lumpur
  Malajské metropoli Kuala Lumpuru nikdo z místních neřekne jinak, než anglickou zkratkou „Kej El“. Tak trochu symbolicky to vyjadřuje touhu obyvatel Malajsie, aby tohle asijské město ekonomicky a technologicky patřilo na Západ. Paradoxní je, že když se ulicemi Kualal Lumpuru projdete s otevřenýma očima, tak zjistíte, že se to Malajcům povedlo už dávno. Jen těžko byste tu našli jakékoliv známky chudoby, nebo dokonce slumy jako v některých jiných asijských zemích. Naopak to, co vás uchvátí je zajímavá architektura, čisté ulice a hlavně kulturní diverzita, která je pro „Kej El“ tak typická.

 • Buzuluk

  14:03 do playlistu

  Buzuluk
  Na slogan z Buzuluku do Prahy se pamatují zvlášť starší generace. Pro ty ostatní jen ve stručnosti trochu historie: během druhé světové války se v Buzuluku, městečku pod Uralem, zformovala československá jednotka generála Ludvíka Svobody a bojovala po boku Rudé armády proti německým jednotkám během okupace Československa. Za komunistického řežimu se o Buzuluku mluvilo jen v propagandistických frázích, potom se na něj zapomnělo. Po stopách československých vojáků se vydali reportéři Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach.

 • Hanojský Hilton

  22:09 do playlistu

  Hanojský Hilton
  Pětimilionová metropole Hanoj je považována za symbol kulturní a intelektuální tradice Vietnamu. Desítky galerií a divadel tu mají sezónu prakticky celoročně a zejména zahraniční návštěvníci jim neustále přibývají. Ve stínu hanojského downtownu tu ale najdete i místo, které dodnes nahání strach a oživuje bolestné vzpomínky. Tím místem je Hoa lo a je to někdejší francouzské koloniální vězení. Později ho využívala i severovietnamská komunistická armáda a věznění američtí vojáci mu dali ironickou přezdívku Hanojský Hilton.

 • Soutěž

Přehrát vše