iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
16. 1. 2011
10:30 na ČT1

1 2 3 4 5

78 hlasů
27369
zhlédnutí

Objektiv

Mise na Mars — Evropské kosmické centrum — Výcvik mladých astronautů

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Mise na Mars

  1:04 do playlistu

  Mise na Mars
  Nejdelší a nejdobrodružnější cesta jakou kdy člověk podnikne – taková prý jednou bude výprava na planetu Mars. Ale nebude to hned. Vědci odhadují, že nejdříve v roce 2035. Takže případní členové posádky dnes chodí na základní školu a o své budoucnosti ještě vůbec nemají jasno. Česká kosmická kancelář, Dětská tisková agentura a někdejší kosmonaut Vladimír Remek ale naopak v jedné věci jasno mají. A sice v tom, že by se na palubu mise k Marsu mohl dostat i český nebo slovenský astronaut. A tak už sedmým rokem hledají talenty právě mezi školáky. Ti nejlepší pak každý rok vyráží do kosmického centra v Belgii na čtyřdenní výcvik. A Objektiv byl u toho.

 • Evropské kosmické centrum

  5:05 do playlistu

  Evropské kosmické centrum
  Než začne samotný výcvik mladých kosmonautů, tak si ještě pojďme říct jednu věc – co to vlastně je Evropské kosmické centrum. Toto místo nedaleko belgického města Transinne totiž neslouží k výcviku skutečných astronautů. To je největší omyl, tak to opravdu není. Ale zase na druhou stranu – dá se tam skutečně zažít všechno, čím procházejí lidé, kteří se do vesmíru opravdu chystají. Evropské kosmické centrum je ale hlavně vzdělávací centrum, které úzce spolupracuje s Evropskou kosmickou agenturou, známou pod zkratkou ESA. Takže ne náhodou vzniklo necelých pět kilometrů od pozemní stanice pro kontrolu satelitů.

 • Soutěž

  12:17 do playlistu

  Soutěž
  Víte, o kolik cm vyroste běžný člověk v kosmu tím, že se meziobratlové ploténky nestlačují působením gravitace? A) 5 cm B) 3 cm C) 1 cm

 • Výcvik mladých astronautů

  12:50 do playlistu

  Výcvik mladých astronautů
  A to nejlepší nás čeká na konec – je čas vrátit se k našim mladým astronautům a podrobně se podívat, jak vypadá jejich čtyřdenní výcvik. Nacvičují nejrůznější situace, které můžou při letu nastat. Jako třeba co se stane a hlavně jak se budou cítit, když selže motor v přistávacím modulu rakety při návratu na Zem. Vyzkoušeli si ale i třeba to, jaké to je projít se po Měsíci a pokusit se na měsíčním povrchu, v prostředí s šestkrát menší gravitací, něco sebrat. Někteří koukali na simulátory trochu nevěřícně, někteří byli nadšení. A jak to nakonec celé zvládli? Podívejte se sami.

Přehrát vše

Související