iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
15. 3. 2009
10:30 na ČT1

1 2 3 4 5

64 hlasů
13071
zhlédnutí

Objektiv

Bolívie: národní parky — Švýcarsko: laviny — Slovensko: rysi — Slovensko: Solivar

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Bolívie: národní parky

  1:10 do playlistu

  Bolívie: národní parky
  V první reportáži vás vezmeme do Jižní Ameriky, konkrétně do Bolívie. Obdivovat budeme hlavně přírodu. A představte si, že nejkrásnější jihoamerickou květinu objevil Čech. Ano, je to tak! Byl to slavný botanik Tadeáš Haenke a květinu objevil na řece Mamoré. Kvete bíle a jmenuje se viktorie královská. Dále se můžete těšit na návštěvu dvou národních parků – ten první, Carrasco, je rájem orchidejí, leží na východním svahu And a je to oblast mlžného pralesa. Plynule pak přejdeme do parku Amboró, který s Carrascem sousedí – oba dva parky dohromady chrání unikátní území, které má rozlohu skoro 13 tisíc kilometrů čtverečních.

 • Švýcarsko: laviny

  6:29 do playlistu

  Švýcarsko: laviny
  Letošní zima byla v celé Evropě bohatá na sněhovou nadílku. Jenže – má to i svou odvrácenou stránku. V Německu, Rakousku, Švýcarsku, ale i u nás v České republice padají a zabíjejí laviny. A přitom si představte, že předcházet nebezpečí není tak těžké. Některá pravidla pohybu v terénu přináší reportáž naší redakční kolegyně Míši Tučkové, která pro Objektiv natáčela se špičkovými odborníky ve Švýcarsku

 • Slovensko: rysi

  13:42 do playlistu

  Slovensko: rysi
  Zima a sníh nás čekají i v další reportáži. Vydáme se k našim sousedům do míst, která jsou v zimě dostupná jen na lyžích anebo v džípu. Tak to vypadá v Lubochnianské dolině ve Velké Fatře. V Objektivu vám zblízka ukážeme ojedinělý projekt – a sice jak vypadá v praxi vypuštění dvou malých rysů ostrovidů do přírody. Jsou to sourozenci – Muro a Líza, narodili se v zajetí, ale teď nastal ten správný čas návratu do přirozeného prostředí.

 • Soutěž

  18:26 do playlistu

  Soutěž
  Jak je dlouhá Lubochnianská dolina ve Velké Fatře na Slovensku? A) 15 km B) 25 km C) 35 km

 • Slovensko: Solivar

  19:02 do playlistu

  Slovensko: Solivar
  A na Slovensku zůstaneme i v poslední reportáži v rubrice Objektiv Osobně. Míříme do Solivaru u Prešova. Jak už název města napovídá, tak nás čeká návštěvu solného dolu. Je sice pravda, že těžbou soli se v Evropě mnohem více proslavil třeba rakouský Salzburg nebo polská Velička. Solivar u Prešova byl ale prvním a zároveň i jediným místem na světě, kde se sůl začala vařit z takzvané soľanky – tedy nasyceného solného roztoku. Naším průvodcem bude zpravodaj ČT na východním Slovensku Ladislav Kerekeš.

Přehrát vše

Související