iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
3. 12. 2006
09:30 na ČT1

1 2 3 4 5

24 hlasů
4647
zhlédnutí

Objektiv

Írán: solný peň — USA: Los Angeles — Thajsko: sloni — Rakousko: muzeum úklidu

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Írán: solný peň

  1:10 do playlistu

  Írán: solný peň
  Krajina prosáklá solí - tak by se dal stručně charakterizovat ostrov Kešm v Íránu. Spalující horko, slaný prach a slaná voda na každém kroku. Ale i přesto patří ostrov Kešm k těm nejpozoruhodnějším místům, které můžete v Íránu navštívit. V průběhu stovek tisíc let tu solné usazeniny vytvořilly zvláštní útvar - takzvaný solný peň. Pak přišly na řadu deště, které v něm vymodelovaly unikátní mnohakilometrové jeskyně. Na ostrově tak vznikl nádherný geopark, který se dostal i na seznam UNESCO.

 • USA: Los Angeles

  7:44 do playlistu

  USA: Los Angeles
  Dále se vypravíme do druhého největšího města Spojených států do Los Angeles. Je známo hlavně tím, že tam žije neuvěřitelně pestrá směsice národností. Dokonce se říká, že neexistuje národ, který by v tomto městě neměl své zástupce. Los Angeles to je ale především Hollywood, právě tady se na počátku 20. století zrodil filmový průmysl a byznys s ním spojený, který z města andělů udělal metropoli filmu.

 • Thajsko: sloni

  12:51 do playlistu

  Thajsko: sloni
  Jedním ze symbolů Thajska je slon, Thajci své slony zkrátka milují. A tak není divu, že jim v kalednáři vyhradili jeden den jako jejich svátek. Thajci jsou známí tím, že rádi a často oslavují a najdou si k tomu nejrůznější důvody, tak proč jednou za rok neoslavit svátek svých oblíbených zvířat? Thajci o ně pečují tak důkladně, že tam dokonce mají speciální sloní nemocnici. Sloni slouží i jako atrakce pro turisty - většina návštěvníků této země neodolá a alespoň jednou se na slonovi sveze.

 • Rakousko: muzeum úklidu

  19:31 do playlistu

  Rakousko: muzeum úklidu
  Už jste doma začali s předvánočním úklidem? Pokud vás uklízení moc nebaví a spíš rozčiluje, tak se rozhodně podívejte na reportáž o jednom neobvyklém muzeu. Uvidíte totiž, jak je dneska vlastně všechno jednoduché v porovnání s dobou, kdy se místo prášků na praní používal třeba popel nebo odvar z kaštanů. Pračky vypadaly jako řvoucí monstra, které museli dokonce obsluhovat dva lidi. V Rakousku existuje muzeum, které otevřeli nadšení sběratelé všeho, co souvisí s čistým prádlem a úklidem domácnosti.

 • Soutěž

Přehrát vše