iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
6. 2. 2018
21:00 na ČT24

1 2 3 4 5

4 hlasy
7332
zhlédnutí

Události, komentáře

Otázky kolem referenda — Kde se bude platit mýtné? — Další zpráva o FBI

59 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Otázky kolem referenda

  1:45 do playlistu

  Otázky kolem referenda
  Čtyři sněmovní strany se dnes sešly k jednání o obecném referendu. Návrh zákona, který by ho zavedl, totiž na konci února přinese SPD a dnešní rozhovory mu měly zajistit, aby nepropadl hned v prvním kole. ANO, SPD, KSČM a Piráti se tak dohodli na několika společných pravidlech – referendum má být závazné, a pokud přijde hlasovat víc než 35 % lidí, bude i platné. Zůstávají ale rozpory v tom, o čem by se mělo s pomocí referenda hlasovat. Hnutí ANO zatím nechce, aby se vztahovalo i na možné vystoupení z EU nebo z NATO. Jasno navíc strany nemají ani v tom, kolik podpisů by bylo potřeba ke svolání hlasování. Varianty jsou od 100 000 až po 800 000.Zavede Česko obecné referendum? Jaké argumenty padají pro a proti? A jak moc je otázka referenda spojená s jednáním o vládě? Zeptáme se tří politiků: místopředsedy Poslanecké sněmovny Tomia Okamury /SPD/, poslankyně Heleny Válkové /ANO/ a místopředsedy komunistů Josefa Skály /KSČM/.

 • Stalo se
 • Kde se bude platit mýtné?

  36:30 do playlistu

  Kde se bude platit mýtné?
  Rozšíření mýtného o 900 km silnic po roce 2019 je chyba – říkají Svaz průmyslu a dopravy, Hospodářská komora, Asociace krajů i odbory a své stanovisko zopakovali na dnešním jednání členům vlády v demisi – premiéru Babišovi a ministru dopravy Ťokovi. Argumentují tím, že se dopravní zátěž přesune na silnice nižších tříd, které na to nejsou připravené a pocítí to tamní města a obce. Navíc to prý zkomplikuje život malým podnikatelům. Kritici proto chtějí, aby se tendr na nový výběr mýta soutěžil bez chystaného rozšíření. Podle Ťoka to ale není možné – časově by se to totiž nestihlo a než by se zrealizoval nový tendr, mýto by se nevybíralo nikde.Jak a kde by se v Česku mělo vybírat mýtné? A jdou pak peníze na správné účely? Zeptáme se prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka.

 • Stalo se
 • Další zpráva o FBI

  47:21 do playlistu

  Další zpráva o FBI
  V americkém kongresu se zrodila další zpráva o tom, jak FBI vyšetřuje údajné ruské ovlivňování prezidentských voleb. Sepsali ji demokraté a chtějí v ní reagovat na páteční republikánskou zprávu o tajné službě, která ji obviňuje z toho, že manipulovala fakty v neprospěch Donalda Trumpa. Výbor pro kontrolu tajných služeb už zveřejnění demokratického dokumentu schválil, teď se čeká na stanovisko prezidenta Trumpa. Demokraté zároveň zvyšují tlak na bývalého Trumpova spolupracovníka Steva Bannona, kterého stejný výbor pozval k výpovědi. Bannon s tím ale otálí, údajně na doporučení Bílého domu, a tak mu teď šéf demokratické frakce Adam Schiff hrozí stíháním za pohrdání parlamentem.Vnesly parlamentní zprávy o FBI do vyšetřování ruského vlivu na volby jasno, nebo spíš zmatek? A jak hluboké jsou teď příkopy mezi demokraty a republikány? Probereme s naším americkým zpravodajem Davidem Miřejovským a redaktorem Aktuálně.cz Danielem Anýžem.

Přehrát vše