61 minut

29. března 2016

Obsah dílu

Ovace a pískot pro Čínu — Lidská práva v Číně — Osvobozená Palmýra

Části dílu

01:24
Ovace a pískot pro Čínu
    Delegace v čele s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem se v Česku činí a stejně tak domácí vláda, podnikatelé nebo sportovní svazy. Podepisují se desítky kontraktů a vzduchem létají desítky miliard korun. To vše na pozadí demonstrací v ulicích, kde se střetávají Češi i Číňané s názory, které Peking oslavují i kritizují. Policisté, kteří oba tábory krotí, vyvádějí hlavně české občany.
    Je to v pořádku? Jedná Praha s Pekingem jinak, než se nosí v západním světě? A jakou cenu platí Česko za čínské miliardy?
    Velké téma probereme s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem /ČSSD/, bývalým ministrem obrany Alexandrem Vondrou /ODS/ a místopředsedou sněmovny Vojtěchem Filipem /KSČM/. Své postřehy přidá i slovenský poslanec Ondrej Dostál /SaS/, který byl zadržen na demonstracích při návštěvě čínského prezidenta v Bratislavě před sedmi lety.
    29:34
    Telegraficky
      32:20
      Lidská práva v Číně
        Prezidenti Česka a Číny stvrdili strategickou spolupráci podobnou smlouvou, jakou má s asijskou velmocí Německo či Polsko. ČR v ní mimo jiné konstatuje, že respektuje územní celistvost Číny. Narozdíl od kontroverzní dohody s Pekingem, kterou nedávno schválili pražští zastupitelé, ale nezmiňuje Tibet ani Tchajwan. Na debaty o lidských právech a jejich dodržování v Číně prý ale vedle byznysu během schůzek taky došlo.
        Co vlastně o současné Číně víme a jak se za uplynulé čtvrtstoletí změnila ona sama? Mění se teď lidská práva za ekonomickou prosperitu? A je to špatný nebo pragmatický přístup?
        V další debatě představí svůj pohled signatář petice na podporu Tibetu, dramatik a bývalý politik Milan Uhde a sinolog Ondřej Klimeš z Orientálního ústavu Akademie věd.
        47:23
        Stalo se
          50:36
          Osvobozená Palmýra
            Syrská armáda vyhnala bojovníky Islámského státu z historické Palmýry a experti teď prohlíží škody. Podle prvních zpráv jsou památky těžce poničeny, nejsou na tom ale hůř než zhruba před rokem, kdy islamisté město obsadili. Dva starobylé chrámy: Belův a Baal-Šaminův však byly zničeny a prohlížení dalších památek komplikuje síť min po celém městě.
            Jak důležitý symbol je Palmýra v konfliktu s Islámským státem? A nakolik je její osvobození přelomové?
            Budeme se ptát našeho zpravodaje Jakuba Szántó, se kterým probereme i poslední novinky v případu únosu letadla firmy EgyptAir na lince do Kypru.
            Přehrát celé video
            Stopáž60 minut
            Další díl
            30. března 2016

            Přehled dílů

             
            Stopáž63 minut

            18. dubna

            Co přináší migrační pakt — Počasí — Proč psát knihy? A proč je číst?

            18. 4. 2024 na ČT24
            Stopáž62 minut

            17. dubna

            Protivzdušná obrana Ukrajiny slábne — Hlasování o palestinském státu — Místo manželství pro všechny - partnerství — Problémy Čechů s obezitou

            17. 4. 2024 na ČT24
            Stopáž60 minut

            16. dubna

            16. 4. 2024 na ČT24
            Stopáž61 minut

            12. dubna

            Spoření na důchod — Občanští demokraté si volí vedení — Z hasiče malířem

            12. 4. 2024 na ČT24
            Stopáž61 minut

            11. dubna

            Podezření kolem kampeličky — Vývoj na ukrajinské frontě — Auta řízená roboty na českých silnicích — „Superman“ mezi českými hasiči

            11. 4. 2024 na ČT24
            Stopáž62 minut

            10. dubna

            Migrační pakt EU schválen — Soud: stát by se měl omluvit SPD — Zdražování polevilo — Anticikanismus: rasismus vůči Romům — Sněmovna schválila změnu definice znásilnění — Dvě velké výstavy k životnímu jubileu

            10. 4. 2024 na ČT24
            Stopáž60 minut

            9. dubna

            Nezaměstnanost pod čtyřmi procenty — Vedení lidovců kárá Cyrila Svobodu — Přes šest tisíc případů černého kašle — Letošní březen byl nejteplejší v historii

            9. 4. 2024 na ČT24
            Stopáž59 minut

            8. dubna

            Slovensko zvolilo prezidenta — Zemřel Jaroslav Bašta — Úplné zatmění Slunce v Americe

            8. 4. 2024 na ČT24
            Stopáž63 minut

            5. dubna

            Jednání o penzích: shoda, nebo ne? — Tlak na Izrael kvůli bojům v Gaze — Korčok versus Pellegrini — 200. let narození Bedřicha Smetany

            5. 4. 2024 na ČT24
            Stopáž61 minut

            4. dubna

            Role NATO v nebezpečném světě — Tragická záměna pacientek v nemocnice Bulovka — Fakulta VŠE přišla o akreditaci — Půlstoletí od vydáním prvního alba „Plastiků“

            4. 4. 2024 na ČT24

            Události, komentáře na sociálních sítích

            Napište nám