59 minut

15. ledna 2016

Obsah dílu

Rakousko zavírá hranice — Evropa přiznává: Kvóty nefungují — Kongres ODS — Wikipedia má občanku — Morricone v Praze

Části dílu

01:20
Rakousko zavírá hranice
    Rakousko už nechce být tranzitní zemí pro uprchlíky. Tamní ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová prohlásila, že Vídeň do země nepustí migranty, kteří nemají zájem požádat o azyl v alpské republice. Nový režim prý rozběhne na konci příštího týdne – reaguje tak hlavně na problémy na hranici se sousedním Bavorskem, kde už německé úřady stejný přístup zavedly a denně posílají zpět přes hranici 200 až 300 lidí.
    Rakouské reakce na nový vládní plán nám zprostředkuje tamní novinář Bernhard Odehnal.
    09:00
    Evropa přiznává: Kvóty nefungují
      Další zavírání hranic v Evropě přichází v době, kdy evropští lídři otevřeně přiznávají, že kvóty pro přerozdělování uprchlíků nefungují a samy o sobě problémy s migranty nevyřeší. Mluvila o tom v Praze zahraniční delegace z Nizozemska, které teď bude předsedat Evropské unii a pak i sám šéf evropské komise Jean Claude Juncker.
      Čím je chce Evropa nahradit a jak dalece už na tom pracuje, probereme s dvojicí europoslanců Luďkem Niedermayerem /nestr. za TOP 09/ a Petrem Ježkem /nestr. za ANO/.
      22:48
      Kongres ODS
        ODS se chytá na víkendový sjezd, kde si zvolí nové vedení. Nebo staronové – o šéfovi už je jasno. Jediným kandidátem je stávající předseda Petr Fiala, který stranu převzal před dvěma roky po neúspěšných sněmovních volbách. Teď mu jde hlavně o to, jak silný dostane mandát a koho mu na kongresu vyberou za pobočníky. Spolu pak hned po sjezdu slibují spustit předvolební ofenzivu pro krajské a senátní volby, ve kterých se podle Fialy pokusí změnit to, že na všech úrovních státu vládne levice. Strana má teď necelých 15 000 členů – ve srovnání s rokem 2010 méně než polovinu, na preferencích si ale od sněmovních voleb polepšila – o necelý procentní bod na 8,5 %.
        Na čem dnes je kdysi nejsilnější politická strana v Česku a co čekat od víkendového sjezdu, se zeptáme jejího bývalého místopředsedy a senátora Alexandra Vondry a komentátora Reflexu Bohumila Pečinky.
        39:57
        Wikipedia má občanku
          Světová otevřená encykopedie slaví 15 let od spuštění. Jméno získala po havajském výrazu "wiki", tedy rychlý – s tím nabídli Jimmy Wales a Larry Sanger model encyklopedie, do které obsah vkládají samotní uživatelé a dobrovolníci. Za první měsíc měla 200 hesel, po roce 18 000 a dnes už je to 35 milionů článků ve 290 jazycích. O ty se stará v současnosti na 70 000 aktivních přispěvatelů.
          My se o fenoménu Wikipedie budeme bavit s jedním z nich – filosofem Janem Sokolem.
          46:39
          Stalo se
            48:59
            Morricone v Praze
              Ennio Morricone v pražské O2 areně oddiriguje koncert svých skladeb v podání Českého národního symfonického orchestru. Dojde i na hudbu z nového filmu Quentina Tarantina Osm hrozných, kterou Morricone natočil právě s tímto orchestrem, který chválí, kudy chodí. Teď za filmový soundtrack sklízí ocenění – v neděli v Los Angeles to byl Zlatý glóbus, už dříve cena newyorských filmových kritiků a nominaci má i na cenu Britské filmové akademie a nejprestižnější – Oscara. Slavnou sošku za hudbu přitom Morricone dosud nemá, přestože nominaci už si připisuje pošesté. Jako náplast dostal v roce 2008 Oscara za celoživotní dílo.
              Na jeho hudbu a inspiraci, kterou filmovému světu dal, se zeptáme jeho českého kolegy Ondřeje Soukupa.
              Přehrát celé video
              Stopáž60 minut
              Další díl
              18. ledna 2016

              Přehled dílů

               
              Stopáž62 minut

              17. dubna

              17. 4. 2024 na ČT24
              Stopáž60 minut

              16. dubna

              16. 4. 2024 na ČT24
              Stopáž61 minut

              12. dubna

              Spoření na důchod — Občanští demokraté si volí vedení — Z hasiče malířem

              12. 4. 2024 na ČT24
              Stopáž61 minut

              11. dubna

              Podezření kolem kampeličky — Vývoj na ukrajinské frontě — Auta řízená roboty na českých silnicích — „Superman“ mezi českými hasiči

              11. 4. 2024 na ČT24
              Stopáž62 minut

              10. dubna

              Migrační pakt EU schválen — Soud: stát by se měl omluvit SPD — Zdražování polevilo — Anticikanismus: rasismus vůči Romům — Sněmovna schválila změnu definice znásilnění — Dvě velké výstavy k životnímu jubileu

              10. 4. 2024 na ČT24
              Stopáž60 minut

              9. dubna

              Nezaměstnanost pod čtyřmi procenty — Vedení lidovců kárá Cyrila Svobodu — Přes šest tisíc případů černého kašle — Letošní březen byl nejteplejší v historii

              9. 4. 2024 na ČT24
              Stopáž59 minut

              8. dubna

              Slovensko zvolilo prezidenta — Zemřel Jaroslav Bašta — Úplné zatmění Slunce v Americe

              8. 4. 2024 na ČT24
              Stopáž63 minut

              5. dubna

              Jednání o penzích: shoda, nebo ne? — Tlak na Izrael kvůli bojům v Gaze — Korčok versus Pellegrini — 200. let narození Bedřicha Smetany

              5. 4. 2024 na ČT24
              Stopáž61 minut

              4. dubna

              Role NATO v nebezpečném světě — Tragická záměna pacientek v nemocnice Bulovka — Fakulta VŠE přišla o akreditaci — Půlstoletí od vydáním prvního alba „Plastiků“

              4. 4. 2024 na ČT24
              Stopáž62 minut

              3. dubna

              Rozpočet za tři měsíce - minus 105 mld. — Policie navrhla obžalovat exkancléře Mynáře — Rok fungování digitální a informační agentury — Poslední prezidentská předvolební debata — Devadesát let Jane Goodallové

              3. 4. 2024 na ČT24

              Události, komentáře na sociálních sítích

              Napište nám