iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
20. 9. 2011
22:00 na ČT24

1 2 3 4 5

3 hlasy
2557
zhlédnutí

Události, komentáře

(Ne)přímá volba — Itálie v křeči — Můj soused, můj nepřítel

48 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • (Ne)přímá volba

  0:35 do playlistu

  (Ne)přímá volba
  Další kolo boje o přímou volbu prezidenta dnes začalo v Poslanecké sněmovně. Sociální demokracie vyjádřila vládnímu návrhu vlažnou podporu. V dalším jednání ale požaduje zohlednění svých požadavků a pozměňovacích návrhů, jinak pro změnu ústavy ruku nezvedne. A bez hlasů opozice se vláda neobejde. Kabinet počítá s dvoukolovou většinovou volbou a rozšířením některých pravomocí, ale i možností pro prezidentovo odvolání. Sociální demokraté přitom naopak trvají na omezení pravomocí při udělování milostí nebo jmenování členů ČNB. Vládní strany považují požadavky ČSSD za zástupné pro to, aby mohla jejich návrh zamítnout. Proti přímé volbě se navíc překvapivě jednotně postavili politologové. Ti mluví o populismu, který se do parlamentního systému nehodí. Má přímá volba prezidenta šanci projít parlamentem? Jde o sledování hlasu občanů nebo o populismus? A nechtějí se politici dlouhými hádkami o detailech přímé volbě vyhnout? Zeptáme se ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila /ODS/ a senátora Jiřího Dienstbiera /ČSSD/. Odborné námitky vysvětlí politolog Tomáš Lebeda.

 • Itálie v křeči

  24:43 do playlistu

  Itálie v křeči
  Další rána pro italskou ekonomiku. Agentura Standard and Poor’s překvapivě snížila rating země o jeden stupeň. Proti tomu se ihned ohradil premiér Berlusconi - agentura se údajně neopírá o reálná čísla a sleduje jen nálady v médiích. Jeho vláda podle něj zavedla opatření, která přivedou druhou nejzadluženější zemi Eurozóny k vyrovnanému rozpočtu. Kabinet s ním počítá už v roce 2013. Zemi ale paralyzují spory o reformy a skandály Silvia Berlusconiho, které dál a dál vyplouvají na povrch. Soud projednává jeho korupční aféry - v jedné z nich čelí obvinění, že podplatil svého právníka a přinutil ho křivě vypovídat. Objevují se ale i nové příběhy o shánění prostitutek. Berlusconi měl kvůli nim být dokonce vydírán. Může oslabená Itálie najít cestu z krize? Shodne se italská politická garnitura na nutných reformách? A není už pro Itálii skandály zatížený Silvio Berlusconi příliš velkou přítěží? Odpoví italský novinář Andreas Pieralli.

 • Můj soused, můj nepřítel

  32:33 do playlistu

  Můj soused, můj nepřítel
  Ožehavý problém Česka dnešních dní rezonuje v představení Můj soused, můj nepřítel. Národní divadlo se v něm v rámci projektu Mezinárodní unie divadel snaží nově uchopit téma soužití s menšinami a vyvolat tak další diskuzi - poučenou o příběhy, které nabízí. Může umění pomoci vyřešit problémy naší společnosti? Na závěr Událostí, komentářů promluví herec David Matásek a romista Ladislav Goral.

Přehrát vše