iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
19. 9. 2011
22:00 na ČT24

1 2 3 4 5

1 hlas
2530
zhlédnutí

Události, komentáře

Nečekaná navštěva? — Vyšší daně Made in USA — Fascinace revolucí

48 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Nečekaná navštěva?

  0:36 do playlistu

  Nečekaná navštěva?
  Premiér Petr Nečas se osobně vložil do řešení problémů na Šluknovsku. Navštívil tři nejvíce exponovaná města – Nový Bor, Rumburk a Varnsdorf. Až po kritice své nečinnosti, ale rovnou s plánem řešení problémů oblasti. Ve Varnsdorfu se podíval i do jedné z údajně nejproblémovějších ubytoven. Diskuzi s občany se ale pokusil vyhnout. Paralelně se přitom do regionu vypravil i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Vláda chce podle obou podporovat hlavně veřejně prospěšné práce nebo regulaci zastaváren a heren. Nejdůležitější prvek boje proti zdejším problémům je přitom podle Jaromíra Drábka sociální reforma, která má přinutit rodiče posílat své děti do školy a zpřísnit vydávání sociálních dávek. Přinese premiérova návštěva nějaké reálné výsledky? Stačí na region aplikovat obecně připravované zákony? Co o vládě vypovídá to, že Nečas i Drábek navštívili region zvlášť? A neměl by předseda kabinetu mluvit o problémech oblasti hlavně s občany? Zeptáme se Moniky Šimůnkové, vládní zmocněnkyně pro lidská práva, Patrika Bangy ze serveru Romea.cz a předsedy Sdružení pro rozvoj Šluknovska a starosty Jiřetína pod Jedlovou Josefa Zosera. Komentář připojí i zastupitel Ústeckého kraje Martin Klika /ČSSD/.

 • Vyšší daně Made in USA

  28:02 do playlistu

  Vyšší daně Made in USA
  Jak ušetřit 3 biliony dolarů během deseti let? Plán má prezident Spojených států Barack Obama. Jeho možná nejkontroverznější součástí je přitom zdanění těch nejbohatších Američanů, čili takzvaná milionářská daň. Chce ale taky například omezit státní výdaje na programy zdravotního zabezpečení Medicare a Medicaid. Proti dani se samozřejmě postavili republikáni, kteří mluví o třídním boji a trestání úspěšných. Našel Barack Obama zbraň proti dalšímu zadlužování Spojených států? Může milionářská daň přinést rozpočtu potřebné miliardy dolarů, nebo zadlužení naopak prohloubí – jak tvrdí republikáni? A má vůbec šanci projít americkým Kongresem? Odpoví Andreas Antonopoulos, rektor University of New York in Prague.

 • Fascinace revolucí

  39:15 do playlistu

  Fascinace revolucí
  Revoluce jako historický hybatel latinskoamerických zemí - přehlídku filmů na téma boje proti mocným předvede festival La Revolución. Mladí umělci v nich sledují jeho průběh, získávaní nezávislosti, její ztrátu a zároveň i zrod osobností jako byl Che Guevara. Proč právě v latinské Americe tyto příběhy tak rezonují? Závěrečným hostem Událostí, komentářů bude Mnislav Zelený, bývalý velvyslanec v Kolumbii a etnolog.

Přehrát vše