iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
19. 4. 2015
12:40 na ČT2

1 2 3 4 5

2 hlasy
1623
zhlédnutí

Chcete mě?

Psík mývalovitý je škodná — Ohrožení zajíčci — Než si osedlám koně — Nabídka psů z Liberce

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...
odkaz na video zhasnout pomoc zvukový popis

přehrát vše

 • Psík mývalovitý je škodná

  0:42 do playlistu

  Psík mývalovitý je škodná
  Myslivci v Olomouckém i Hradeckém kraji tuhle v Čechách nepůvodní šelmu nemají rádi. Objevuje se i na Šumavě, můžete ji však zahlédnout i jinde v Čechách, a to rovnou za městem, i když ještě před několika lety ji lidé znali jen ze zoo nebo z knih o přírodě. Psík mývalovitý je nenápadná, leč dravá šelma původem z Asie. Zabydlel se u nás a působí škody: decimuje drobnou i mladou vysokou zvěř, kromě zajíců a bažantů loví mláďata srnčí zvěře i svých konkurentů jezevců, vodní ptactvo i obojživelníky. Do Evropy přišla asi šestikilová, necelý metr velká šelma, připomínající známějšího mývala, z Dálného východu. V evropské části Ruska psíky vysazovali kvůli kvalitní kožešině, aklimatizoval se na Ukrajině. K nám se dostal zřejmě ze Skandinávie, a to zhruba před sedmi lety, kdy zde byl jeho výskyt ojedinělý. Od té doby se však zvýšil o stovky procent. U nás nemá přirozeného nepřítele kromě vlka, jehož je blízkým příbuzným. Kvůli rychlému rozmnožování znamená pro přírodní rovnováhu vážné ohrožení. Lišky i jezevce dokáže vytlačit z jejich území, ač jezevci jsou zhruba o polovinu větší. Riziko spočívá i v možném přenosu vztekliny, prašiviny a nebezpečných parazitů, přenosných na člověka.

 • Než si osedlám koně

  7:37 do playlistu

  Než si osedlám koně
  V dalším dílu seriálu Než si osedlám koně se zaměříme na koňské chování.

 • Listárna
 • Ohrožení zajíčci

  13:49 do playlistu

  Ohrožení zajíčci
  Záchranné stanice se od začátku února plní malými zajíčky, jejichž osud je i v péči odborníků nejistý a mláďata kvůli odběru z přírody velmi často umírají. Na vině jsou také pejskaři. Záchranné stanice nejčastěji přijímají mláďata, která přinesli pes či kočka. Do stanic se dostávají většinou zdravá, bohužel však narazila na člověka nebo jejich čtyřnohého parťáka a mají před sebou nejasnou budoucnost. Přitom stačilo mít psa pod dozorem, nejlépe na vodítku.

 • Nabídka psů z Liberce

  20:43 do playlistu

  Nabídka psů z Liberce
  Centrum pro zvířata v nouzi při Zoo Liberec – Archa Ostašovská 570 Liberec Tel.: 485 106 412 a 602 774 104 č. účtu: 107-9204300217/0100, VS 13000

 • Soutěž

Přehrát vše

Související