iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
15. 9. 2013
12:50 na ČT2

1 2 3 4 5

1 hlas
1366
zhlédnutí

Chcete mě?

Obnova fauny a flóry v třeboňských pískovnách — Miniseriál: Naši plazi a obojživelníci - slepýš křehký — Ochrana přírody očima Karla Makoně — Nabídka psů: Útulek pro psy Hradečnice

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...
odkaz na video zhasnout pomoc zvukový popis

přehrát vše

 • Obnova fauny a flóry v třeboňských pískovnách

  0:36 do playlistu

  Obnova fauny a flóry v třeboňských pískovnách
  Na Třeboňsku vzniká největší plocha přírodě blízké obnovy pískoven v ČR. V pískovně Cep II na Třeboňsku, kterou provozuje společnost Českomoravský štěrk, vzniká unikátní projekt propojující ochranu přírody a vědecký výzkum. Projekt obnovy území narušeného těžbou štěrkopísku probíhá ve spolupráci těžební firmy, vědců, nevládních organizací i státní správy. V čem spočívá unikátnost projektu? Na většině území byl upraven terén tak, aby vznikly co nejrozmanitější podmínky pro znovuosídlení rostlinami a živočichy. Území je poté ponecháno samovolnému vývoji. První výsledky ukázaly, že si příroda s obnovou těžebních prostor dokáže poradit sama, připraví-li se vhodné podmínky. Po několika měsících se do prostor, kde se ještě nedávno těžilo, nastěhovaly nejrůznější druhy živočichů (například kulík říční, majka fialová a další) i rostlin (zeměžluč okolíkatá a další), z nichž některé jsou na seznamu chráněných. Povinnost rekultivace těžebních ploch ukládá těžebním společnostem legislativa, ovšem pouze ve velmi omezené míře. Je dobře, že se i u nás najdou společnosti, které dělají něco nad rámec svých povinností, a nezůstává za nimi pouze poničená krajina.

 • Miniseriál: Naši plazi a obojživelníci - slepýš křehký

  8:49 do playlistu

  Miniseriál: Naši plazi a obojživelníci - slepýš křehký
  V tomto dílu miniseriálu, ve kterém se zabýváme plazy a obojživelníky České republiky, se dozvíme něco o slepýši křehkém.

 • Listárna
 • Ochrana přírody očima Karla Makoně

  15:17 do playlistu

  Ochrana přírody očima Karla Makoně
  Největším nepřítelem ochrany přírody, nejsou paradoxně jen dráty el. vedení, hustá silniční doprava či skleněné plochy, ale hlavně lidská neznalost, bezohlednost a kolikrát i snaha řešit to, co není potřeba. Dobrý úmysl nemusí být vždy korunován dobrým výsledkem a zejména polidšťování volně žijících živočichů jim samotným spíše škodí. Neznalost je jedním z největších problémů. Dotýká se například jak zbytečně donesených mláďat, tak i celkového přístupu k některým problémům. Chcete se dozvědět víc o tom, jak se chovat v přírodě, abyste byli její součástí a neškodili? Podívejte se na reportáž ze Záchranné stanice v Plzni – Doubravce, více informací na www.desop.cz.

 • Nabídka psů: Útulek pro psy Hradečnice

  19:58 do playlistu

  Nabídka psů: Útulek pro psy Hradečnice
  Útulek pro psy Hradečnice 1980 Hradec Králové telefon: 495 497 075, 731 131 227 číslo účtu: 636270217/0100, variabilní symbol: 23 www.tshk.cz/cs/utulek

 • Soutěž

Přehrát vše

Související