iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
27. 3. 2013
22:50 na ČT2

1 2 3 4 5

2 hlasy
1480
zhlédnutí

Terra musica

Faust a Markétka v plzeňské opeře — Eurovizní soutěž mladých tanečníků — Nová ředitelka Filharmonie Brno — Sicilské nešpory v ND Brno — Klarinetistka Ludmila Peterková — Operní pěvkyně Pavla Vykopalová — Josef Krečmer o Pardubickém hudebním jaru

52 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Faust a Markétka v plzeňské opeře

  1:26 do playlistu

  Faust a Markétka v plzeňské opeře
  Pro návštěvu plzeňské opery a její nové inscenace Fausta a Markétky v režii Jiřího Heřmana máme hned dva důvody. Není to jenom proto, že v rámci regionálních souborů patří plzeňská opera mezi ty nejkvalitnější a nejúspěšnější. Jsou to i změny ve vedení operního souboru, kdy od 1. ledna 2013 nastoupil jako umělecký šéf opery Ilja Šmíd, dosavadní ředitel Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK. Ředitel divadla Jan Burian chtěl získat do vedoucí funkce osobnost s rozsáhlým odborným vzděláním, mezinárodním rozhledem, manažerskými schopnostmi a letitou zkušeností s řízením velkých těles. Ilja Šmíd nás seznámí se svými plány a další koncepcí rozvoje opery, a to i v souvislosti s připravovaným otevřením nové budovy plzeňského divadla. A právě Gounodova opera Faust a Markéta se tak vlastně stává první operní inscenaci nového vedení plzeňské opery.

 • Nová ředitelka Filharmonie Brno

  8:47 do playlistu

  Nová ředitelka Filharmonie Brno
  Filharmonie Brno má od března tohoto roku nového šéfa. Vedení se ujme současná manažerka vývoje České televize Brno Marie Kučerová, která ve funkci nahradí Zbyňka Matějů, jenž rezignoval na konci loňského října. Marie Kučerová přichází na post ředitelky s vizí, již představíme v naší krátké reportáži.

 • Operní pěvkyně Pavla Vykopalová

  16:12 do playlistu

  Operní pěvkyně Pavla Vykopalová
  Operní pěvkyně Pavla Vykopalová je od ledna 2009 sólistkou Národního divadla Brno, kde vystupuje v mnoha předních rolích. Za všechny jmenujme Mařenku (Prodaná nevěsta), Rusalku (Rusalka), Neddy (Komedianti) nebo Rosalindu (Netopýr). Účinkuje s úspěchem i v Národním divadle v Praze a také v zahraničí. Připomene si i její čerstvou nominaci na cenu Thálie 2012 za roli Míly Válkové, hlavní ženské postavy Janáčkovy opery Osud.

 • Eurovizní soutěž mladých tanečníků

  24:57 do playlistu

  Eurovizní soutěž mladých tanečníků
  Seznámíme Vás i s prestižní Eurovizní soutěží mladých tanečníků, která se letos v červnu bude konat pod patronací Evropské vysílací unie (EBU) v Gdaňsku, kde se v přímém přenosu před televizními kamerami utká 14 vybraných evropských tanečníků, a to jak v sólovém tanci, tak i v původní choreografii, speciálně vytvořené pro tuto příležitost. Je určena pro mladé talentované umělce ve věku 16 až 21 let, kteří dokážou zvládnout klasický balet, ale i moderní tanec, až třeba po street dance. V Praze se konalo České národní kolo a renomovaná porota, složená z předních českých choreografů, pedagogů a tanečních specialistů vybrala dva semifinalisty. Jednoho z nich poté vybere komise odborníků z EBU jako finalistu reprezentujícího v Gdaňsku Českou republiku.

 • Sicilské nešpory v ND Brno

  30:21 do playlistu

  Sicilské nešpory v ND Brno
  Řada Verdiho oper je inspirována skutečnými historickými událostmi. Mezi ně patří i Sicilské nešpory, které skladatel psal na objednávku pařížské opery. Pro ústřední bod opery bylo vybráno povstání sicilského obyvatelstva proti francouzské nadvládě. Historické události jsou samozřejmě doplněny nezbytnou milostnou zápletkou. Na jevišti Národního divadla Brno zazněly Sicilské nešpory vůbec poprvé. Inscenaci zpracoval polský činoherní, filmový a operní režisér Ladislav Adamik.

 • Klarinetistka Ludmila Peterková

  37:52 do playlistu

  Klarinetistka Ludmila Peterková
  Špičkovou českou klarinetistku Ludmilu Peterkovou jsme zastihli na zahajovacím koncertě abonentního cyklu na Pardubickém zámku, a to v Mozartově Kvintetu A dur pro basetový klarinet a smyčce a v Kukalově Concertinu pro klarinet a smyčce. Povídat si s ní budeme nejen o plánech na tento rok, ale i o tom, jak zvládá roli matky s náročným programem žádané interpretky.

 • Josef Krečmer o Pardubickém hudebním jaru

  47:10 do playlistu

  Josef Krečmer o Pardubickém hudebním jaru
  Hostem pořadu Terra musica je tentokrát Josef Krečmer, vedoucí souboru Barocco sempre giovane (Baroko stále mladé), který je nově pořadatelem mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro. Na letošním ročníku vystoupí vedle mnoha našich špičkových sólistů třeba Václav Hudeček nebo slavný italský houslista Guliano Carmignola. Barocco sempre giovane je komorní soubor složený z vynikajících mladých profesionálních hudebníků a specializuje se na interpretaci skladeb vrcholného baroka, nevyhýbá se však ani jiným slohovým obdobím.

Přehrát vše

Související