iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
20. 9. 2018
20:55 na ČT1

1 2 3 4 5

1 hlas
11768
zhlédnutí

Gejzír

Míla Fürstová — Největší virtuální hra v Evropě — Silová trojbojařka Hana Takáčová — Nejbezpečnější zámek na světě — Záchranná stanice pro veverky

28 min | další Zábava »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Míla Fürstová

  1:05 do playlistu

  Míla Fürstová
  Její díla vlastní britská královna nebo třeba Elton John. Jsou fascinující směsicí mystiky, autorčiných snů a vzpomínek i reality. Míla Fürstová se narodila v Čechách, ale hvězdného třpytu a světového věhlasu se dočkala až ve Velké Británii, kde bezmála čtvrt století žije. Doma ji, paradoxně, zná jen málokdo. Přitom má na kontě celou řadu významných ocenění a její práce byste našli ve sbírkách prestižních institucí. Jako je třeba Victoria and Albert Museum v Londýně. V rodné zemi je představí letos na podzim. Říká, že svou profesní cestu nesměřuje k žádným cílům. Největší výhrou pro ni je, že po ní může vůbec kráčet. Téměř pohádkový příběh jedné neobyčejné holky z Pelhřimova natočil Tomáš Polák.

 • Největší virtuální hra v Evropě

  6:32 do playlistu

  Největší virtuální hra v Evropě
  Představíme vám tvůrce největší virtuální hry v Evropě. A pozor. Jsou to, pro mnohé překvapivě, Češi. 12 zapálených vývojářů na ní pracovalo víc než rok. Jejich unikátní dílo můžete vidět nebo spíš zažít v centru Prahy. Nečekejte ale žádnou akční střílečku, nýbrž výlet v čase. V podzemí bývalé bankovní budovy se totiž díky jejich kouzlům vydáte do doby vlády císaře Rudolfa II.

 • Silová trojbojařka Hana Takáčová

  12:11 do playlistu

  Silová trojbojařka Hana Takáčová
  Dáma, kterou vám představíme, je plná kontrastů. Pracuje v porcelánce, přitom to žádná holka z porcelánu není. Hana Takáčová se totiž věnuje silovému trojboji. Tedy sportu spojovanému spíš s tvrdými chlapy než s křehkými ženami. Už čtyřikrát vyhrála mistrovství Evropy a dvakrát se dokonce stala šampionkou planety. Co jí k této neobvyklé disciplíně přivedlo, zjišťoval Josef Kubeš.

 • Nejbezpečnější zámek na světě

  17:25 do playlistu

  Nejbezpečnější zámek na světě
  Už odnepaměti se lidé snaží svůj majetek chránit nejrůznějšími mechanismy. A jiní se naopak pokoušejí tyhle věcičky obelstít. V roce 1790 dokonce Angličan Joseph Bramah vypsal odměnu 200 guineí pro kasaře, který překoná jím vymyšlený zámek. A trvalo dlouhých šedesát let, než se takový našel. Dnes mají zloději modernější nádobíčka, takže jim to jde podstatně rychleji, bohužel. Přesto už jim šest let odolává jeden výrobek z Vysočiny, který je toho času hitem lockpickerů, tedy vyznavačů sportovního překonávání zámků po celém světě. Proč ho dosud nikdo neprolomil? Tak to zjišťoval Petr Bělík.

 • Záchranná stanice pro veverky

  22:27 do playlistu

  Záchranná stanice pro veverky
  Když jsme byli malí, běhala po lese spousta veverek. Dnes patří mezi ohrožené druhy. Ještě v minulém století totiž bývaly poměrně častým terčem lovců, a tak se jejich stavy snižovaly o desetitisíce ročně. Naštěstí jsou už v Evropě chráněné zákonem, takže jich pomalu přibývá. Svůj podíl na tom mají i lidé, kteří se je snaží chovat a pak vracet do přírody. Jako třeba manželé Kateřina a Petr Soukupovi. Ti dokonce na své zahradě vybudovali záchrannou stanici určenou výhradně pro ně. První svého druhu u nás. Jen letos se v ní už postarali o bezmála 80 mláďat. Jejich neobvyklý projekt vám přiblíží Petr Švihovec.

Přehrát vše

Související