iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
14. 9. 2017
21:45 na ČT1

1 2 3 4 5

3 hlasy
8364
zhlédnutí

Gejzír

The Flying Bulls — Tatra 603 — Horský mlžný les — Konopí — Dana a Emil Zátopkovi

29 min | další Zábava »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • The Flying Bulls

  1:12 do playlistu

  The Flying Bulls
  Všimli jste si někdy, jak úžasně jsou sladěná hejna ptáků? Třeba vlaštovky či špačkové jsou doslova mistry obratů a výkrutů. Navíc tyto jejich dechberoucí kreace, které mají zmást nepřátele, vypadají, jako by je někdo režíroval. A když třeba jeden člen skupiny změní směr, ostatní ho okamžitě následují. Manévr se hejnem šíří jako mexická vlna. Podobně na nebi působí pánové, které vám za chvíli představíme. I pro ně je důležitá naprosto přesná koordinace. Jsou to členové skupiny The Flying Bulls a triky, které předvádějí, jen tak někdo na světě neumí. I proto se už dlouho drží na absolutním vrcholu oboru. Do oblak se s nimi vznesla Lucie Sehnalová.

 • Tatra 603

  7:27 do playlistu

  Tatra 603
  K symbolům socialistického Československa patřila bezpochyby i takzvaná šestsettrojka. Tedy Tatra 603. Auto, které se vyrábělo dlouhých dvacet let, ale naprostá většina obyvatel naší země se v něm nikdy nesvezla. Málokdo ovšem ví, že vznikalo v podstatě na černo, i když se nakonec, paradoxně, stalo vládním vozem. Sériově se začalo vyrábět přesně před 60 lety. Pozornost ovšem poutá i dnes a jeho nákup by vám pořádně provětral peněženku. Po stopách této legendy se vydal Petr Bělík.

 • Horský mlžný les

  12:00 do playlistu

  Horský mlžný les
  Na počátku našeho dalšího příběhu stála bakalářská práce, která Martina Mikeše, studenta přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity zavedla až do Kamerunu. Sbíral tam informace o životě ptáků a při té příležitosti objevil ráj. Neboli horský mlžný les. Taky s hrůzou zjistil, že vlivem člověka rychle a nenávratně mizí. A protože, jak sám říká, vždycky toužil páchat dobro, aby si na konci své pozemské pouti mohl říct, že stála za to, rozhodl se bojovat o jeho budoucnost. V zemi se usadil a za pomoci místních sází stromy. Jak se mu to daří, zjišťoval Tomáš Polák.

 • Konopí

  17:32 do playlistu

  Konopí
  Je to jedna z nejstarších cíleně pěstovaných bylin na světě. Jako první ji zřejmě používali Číňané. Dali jí jméno „Ma“. Pro nás je to ovšem konopí, ze kterého už Keltové dělali provazy a vikingské ženy odvarem z jeho listů tlumily porodní bolesti. S Kryštofem Kolumbem pak obeplulo svět. Právě z něj byly totiž utkány plachty na jeho lodích. V našich končinách sloužilo především k šití oděvů. Díky konopí a lnu jsme v tomhle směru byli naprosto soběstační. Tedy až do konce 19. století, kdy šatníky ovládla bavlna. Vrátit téhle multifunkční rostlině její zašlou slávu a dostat ji zpět do každodenního života se snaží Tomáš Rohal. Co všechno z ní už dokáže vyrobit, vám prozradí Lucie Klímová.

 • Dana a Emil Zátopkovi

  22:40 do playlistu

  Dana a Emil Zátopkovi
  Když řekneme, že bude řeč o nejslavnějším páru naší sportovní historie, určitě si okamžitě vybavíte Danu a Emila Zátopkovy. Do zlaté knihy světové atletiky se nesmazatelným písmem zapsali už v roce 1952. Tehdy na olympijských hrách v Helsinkách Emil vybojoval tři zlaté medaile – v běhu na 5 a 10 kilometrů a ještě v maratónu. A paní Dana přidala do rodinné sbírky další v hodu oštěpem. Za pár dnů by manželé oslavili 95. narozeniny. Oba totiž přišli na svět 19. září roku 1922. Společně se teď ohlédneme za jejich zářnou kariérou.

Přehrát vše

Související