iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
5. 5. 2016
23:40 na ČT1

1 2 3 4 5

4 hlasy
4732
zhlédnutí

Gejzír

Psí spřežení — Surfování v Praze — Brněnské herní studio — Stenografie — Český indián

28 min | další Zábava »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Psí spřežení

  1:05 do playlistu

  Psí spřežení
  Aljašští zlatokopové tenhle způsob dopravy odkoukali od Eskymáků. Protože byli soutěživí, brzy uspořádali i první musherský závod. Ještě dalších pár let ale trvalo, než se zabydlela i na starém kontinentu a taky dlouho byla jen výsadou mužů. To už ale dávno neplatí.

 • Surfování v Praze

  6:37 do playlistu

  Surfování v Praze
  Surfování je jeden z nejstarších sportů na světě, na prknech se ve starověku proháněli Polynésané. Vlastně tuhle zábavu vymysleli a říkali jí „he´e nalu“, tedy „klouzání po vlnách“. My, suchozemci, jsme donedávna měli trochu smůlu, ale ty časy jsou pryč. Klouzat se po vlnách totiž můžete i v Praze.

 • Brněnské herní studio

  10:59 do playlistu

  Brněnské herní studio
  Jednou z prvních mobilních her byl had, plazící se po displeji. Vývoj šel ale rychle dopředu a tak teď vypadá trošku jako dinosaurus. Věděli jste, že mezi špičky v oblasti mobilních her patří Češi? Seznamte se s Markem Rabasem a jeho kolegy, kteří před šesti lety založili v Brně malé studio.

 • Stenografie

  16:03 do playlistu

  Stenografie
  20. století se bez těsnopisu neobejde, tvrdil francouzský spisovatel Viktor Hugo. Možná vás to překvapí, ale pořád je to nejrychlejší způsob zachycení mluveného slova. Přitom už v 1. století před naším letopočtem ji používal Marcus Tullius Tiro. Zaznamenával tak projevy v senátu.

 • Český indián

  21:51 do playlistu

  Český indián
  Představíme vám muže, který v dětství miloval knihy Alberta Vojtěcha Friče, ale dokonce mu změnily život. Český etnograf Mnislav Zelený totiž propadl světu indiánů natolik, že se stal jedním z nich. Postupně podnikl zhruba 20 výprav k různým kmenům, hlavně pak v oblasti Amazonie.

Přehrát vše

Související