iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
3. 9. 2012
17:00 na ČT2

1 2 3 4 5

25 hlasů
51256
zhlédnutí

Diktát 2012

Rozcvička pro dítka školou povinná, pro dospělé připomenutí, že to jejich děti nemají lehké.

18 min | další Děti a mládež »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

Přidejte svůj příspěvek

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Vložením komentáře vyjadřujete souhlas s pravidly diskuse. Pokud tato pravidla nedodržíte, váš příspěvek může být upraven či smazán.

Sledujte diskusi emailem

Nahlašte nevhodný příspěvek

35 let 21.2.2013 21:11 (!) reagovat 2 + - 2

To je super diktát, mám 4 chyby a vůbec se za ně nestydím. Ze 4 chyb jen jedna hrubka v kalousech a teď tady čtu, že je to diskutabilní. Takže vlastně jen 3 chyby v interpunkci.

Lochneska 21.2.2013 17:31 (!) reagovat 4 + - 3

Bez chyby. Tradičně. :) Poměrně snadný diktát.

Lucka 25.9.2012 16:15 (!) reagovat 4 + - 1

Diktát pěkný, ale moc rychlé diktování.
Jinak chybu jsem měla jednu v kalousích. :)

Kamil 15.9.2012 23:55 (!) reagovat 4 + - 1

Pozor, k lovu i klovu

oba významy jsou možné a foneticky je nelze odlišit.

Iveta 5.9.2012 19:07 (!) reagovat 5 + - 2

Moc rychlé!

Diktování bylo příliš rychlé. Věty se mají 3x opakovat.
Jinak pěkné. Děkujeme.

Dalibor Martišek 4.9.2012 18:27 (!) reagovat 5 + - 3

Proč nepíšu Svěrákovi diktáty

Titulek možná nabízí odpověď - žádné diktáty psát nemusím. I bez nich je jasné, že by v nich bylo chyb jako máku. Ale ono to zase až tak jasné není.

Mezi kalousi, anebo mezi kalousy? Pražáci se možná obejdou bez kalouse, já, Moravák, raději bez kalousa. Kdyby ti kalousové byli menší, bylo by to jasné. I Pražák by zjistil, že je lépe být bez kalouska než bez kalouske, a ani mezi kalousky by už asi moc na výběr neměl. Na druhé straně - kalousi by měli být mluvnicky stejní jako třeba rorýsi nebo hroznýši. A mohu-li žít bez rorýsa a kalousa, měl bych se obejít i bez hroznýša. To už je ale až příliš moravské. Česky to už vypadá dost hrozně, nehledě k tomu, že mezi hroznýšy by se už necítil dobře snad ani žáček první obecné. A výmluvou nebude v tomto případě asi ani skutečnost, že měkká souhláska nemusí být v češtině tak docela měkká, jak o tom svšdčí letošní hicy a bezkopcý úhor uprostřed skicy mistra Kopanicy.

Takže mezi kalousy, anebo mezi kalousi? Jazykové příručky, po kterých jsem sáhl, hovoří jasně: jedině bez kalousa, tedy jedině mezi kalousy. Jak je vidět, i Zdeněk Svěrák se někdy utne. A tak až mě bude někdo zase nahánět, abych si takový diktát sám zkusil napsal, mám konečně výmluvu, proč Svěrákovy diktáty nepíšu.

Když se teď z předchozí věty vrátíte k mému titulku, možná si pomyslíte, že i já patřím mezi ty, kteří občas také použijí pravidlo "máš-li na řádku dost místa, napiš tvrdé, když ne, měkké docela stačí". Ale není tomu tak. Správně je totiž titulek i předchozí odstavec. Jen jsem chtěl říct pokaždé trošku něco jiného. Nevěříte? Napovím. Ne jako češtinář, protože jím nejsem, ale jako matematik,
za kterého se tak trochu považuji: místo diktátů dosaďte do obou vět třeba dopisy...

Jana Květoňová, též Moravanka (z Olomouce) 4.9.2012 20:32 (!) reagovat 1 + - 0

Kalous podle vzoru "pán"

No vidíte, pane Martišku. Vy jste teda opravdu všímavý! Klobouk dolů!!! Já už zas vidím rudě, že tam byl jako jeden z autorů uveden muž, k němuž cítím oprávněně už léta výrazný odpor, a ušlo mi, že je nejen charakterově pod bodem mrazu, ale i jinak že je lidově řečeno BLBEJ! Radši nebudu jmenovat, on se dovtípí! Zcela zaručeně!
Tady je odpověď:
Jména na -s, -z

Ze jmen na -s a -z kolísají obecná podstatná jména rorýs, platýs, pilous, markýz a dále jména zakončená na -kaz: všekaz, stávkokaz, penězokaz, listokaz, dřevokaz, zrnokaz. Nověji (od vydání NASCS v roce 2005) k nim patří i boss.

PČP uvádějí jen tvary 2. p. j. č. a 4. a 7. p. mn. č., ale skloňovat buď podle tvrdého, nebo měkkého vzoru lze ve všech pádech jednotného i množného čísla.

O vlastních jménech typu Alois, Mánes viz Osobní jména mužská zakončená ve výslovnosti na souhlásku.

O 6. p. mn. čísla viz Skloňování mužských jmen – 6. p. mn. č.

Pozn. Příklon k měkkému skloňování je v uživatelské praxi doložen i u dalších životných mužských podstatných jmen zakončených na -s (některá z nich jsou expresivní), např. u slov primas, karas, kalous, ibis, chabrus, chuďas, kakabus, kliďas, kandrdas, morous, vágus. U nich však slovníky (zatím) uvádějí pouze skloňování podle vzoru „pán“.

Takže další důvod, aby šel tento pán už kam chce, ale pryč z televize!!! Příspěvek byl redakčně upraven.

Naposledy upraveno: 2012-09-04 21:33:21

Jana Květoňová 4.9.2012 21:41 (!) reagovat 0 + - 0

Opravili jste to dobře. Děkuji. On je opravdu ty tři hvězdičky! :-)

Dalibor Martišek 5.9.2012 0:50 (!) reagovat 0 + - 0

Díky za upřesnění.

Možná, že mi to teď nebudete věřit, ale původně jsem měl ve svém příspěvku před těmi příručkami, po kterých jsem sáhl, ještě pár vět o tom, že podle mého názoru (vzhledem k solidním argumentům pro i proti) je možné obojí. Ale že v tom případě mi zase není jasné, proč se dává do diktátu něco, nad čím si mohu hodit mincí a nemůže to být špatně. Ale to mi editor nevzal jako příliš dlouhé, a tak jsem to vyhodil (zvlášť té mince mi bylo líto).

A abych uvedl na pravou míru moji všímavost - nevšiml jsem si toho ani tak já, jako spíš MF DNES, která mě k této poznámce inspirovala. Máte-li zájem. kompletní text najdete na

http://martisek.blog.idnes.cz/c/286045/Proc-nepisu-Sverakovi-diktaty.html

S češtinou si občas docela rád hraju. Budete-li mít čas a chuť můžete si kliknout na

http://martisek.blog.idnes.cz/c/188230/Kdyz-presahy-presahovali-aneb-k-cemu-potrebuji-cestinu.html

Ono je to sice z větší části spíš o vzdělání všeobecně, ale je tam pár jazykových hříček.

Takže ještě jednou díky.

Jana Květoňová 4.9.2012 20:52 (!) reagovat 1 + - 0

Kalous ještě jedenkrát

Tomu, koho to zajímá, doporučuji také článek "MEZI KALOUSY, KRKAVCEM A JINÝMI MILÁČKY" pana Milana Bárty, či apartmány Pod Kalousy v Adršpachu.

PhDr. Jana Květoňová 3.9.2012 18:21 (!) reagovat 4 + - 20

Já mám z toho tedy, přátelé pravidelných zářijových diktátů, velmi smutný dojem. A možno tuto větu opatřit i vykřičníkem! Proč že to? Bylo to snad pro mě hodně těžké? Kdeže! Snad jen, že jsem hned nepochopila, že krkavec kloval lidi, nebyl určen k lovu třeba myší. Ale napadá mě při tom otázka:"To už jste na tom v ČT tak špatně, že nedokážete vymyslet nějaký diktát sami? Nedokázal by to pan Zdeněk Svěrák, bývalý učitel a zdatný scenárista?! Nechci se vychloubat, ale domnívám se, že bych to dokázala i já sama! Není snad potřeba využívat ke spolupráci lidí, kteří už dávno nemají v televizi co dělat! Věřila jsem, pane řediteli, že s takovými lidmi zatočíte. Zklamal jste mě. Značně! No ale nevadí. Že? I tak máte jistě tolik spokojených diváků, že Vás názor nějaké jedné divačky nemůže přece zajímat!

Adam Titz 4.9.2012 18:35 (!) reagovat 2 + - 3

Reakce

Paní PhDr, je zcela lhostejno, co se konkrétně děje ve vyfabulovaném diktátu! Důležité především je, že věty na vybrané téma dávají smysl a dochází v nich (záměrně) k pravopisně-mluvnickým jevům, kde se může chybovat... Nahlédněte do učebnic a sbírek diktátů a zjistíte, že je to stále dokola, což o Svěrákových diktátech naplatí ani v nejmenším!
Nebuďte tak upjatá a ubulená, jako ta vydra Bublina!

Jana Květoňová 5.9.2012 8:16 (!) reagovat 0 + - 0

Mně je to SKUTEČNĚ zcela lhostejno! A Vy nevíte, proč jsem to napsala. Tak buďte v klidu, já už jsem taky! :-)
Jana Květoňová, žádná Bublina, BUBLINA je někdo úplně jinej (ten, co tohle vymyslel)

Jiří Kadlec 4.9.2012 20:26 (!) reagovat 3 + - 0

Vůbec, ...

..., ani trošičku nerozumím Vašemu příspěvku v této diskuzi. O čem že je Vaše kritika? Dle mého zasloužené dostáváte jeden palec dolů za druhým.

Jana Květoňová 5.9.2012 8:18 (!) reagovat 1 + - 2

Tomu rozumět nemůžete a já tu nemůžu uvést jméno, kvůli kterému jsem použila kritiky. Tak nic, pusťte to z hlavy, ten palec dolů si zaslouží někdo jiný.
Pěkný den!

Marie Moláčková 6.9.2012 17:35 (!) reagovat 4 + - 0

Zdeněk Svěrák si zaslouží úctu a obdiv

K reakci PhDr,Květoňové:
Pan Zdeněk Svěrák k diktátům v Čt patří a dělá to dobře.
Není rozhodující, zda ještě učí, nebo je v důchodu. Mimo jiné napsal množství divadelních her a filmových scénářů, na to paní doktorka asi zapomněla. Nevím, kolik toho dokázala ve své profesi ona, ale s jejím odsuzujícím stanoviskem v žádném případě nesouhlasím!!! Zdeňka Svěráka si hluboce vážím a určitě nejsem sama. Marie Moláčková

Jana Květoňová 11.9.2012 13:09 (!) reagovat 1 + - 0

Rovněž si Zdeňka Svěráka hluboce vážím!

To nejste sama, paní Moláčková, kdo si váží pana Zdeňka Svěráka. A vůbec bych se s ním poměřovat nemohla, ani bych se nepokoušela. PŘÍSPĚVEK NEBYL NAMÍŘEN PROTI PANU SVĚRÁKOVI. Však píšu, že ten by ten diktát vymyslel rozhodně lépe!

Související