iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
27. 10. 2013
19:00 na ČT1

1 2 3 4 5

432 hlasů
601233
zhlédnutí

České století

Veliké bourání (1918)

Dramatická série rozkrývající tabu klíčových událostí našich moderních dějin.

73 min | další Seriály »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...
odkaz na video zhasnout pomoc zvukový popis

Přidejte svůj příspěvek

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Vložením komentáře vyjadřujete souhlas s pravidly diskuse. Pokud tato pravidla nedodržíte, váš příspěvek může být upraven či smazán.

Sledujte diskusi emailem

Nahlašte nevhodný příspěvek

Chose01 5.11.2013 16:21 (!) reagovat 8 + - 5

Poku mohu ohodnotit

rád bych řekl , že jsem měl opravdu veliká očekávání , vycházející již z ukázek. Bohužel musím sdělit že dílo zatím působí velice nejednolitě , zejména díky obsahové stránce , zejména přesuny po dějové lince jsou dost zmatené , což je velice škoda protože jinak by šlo o tvorbu velice kvalitní , protože prakticky vše ostatní je velice dobré , ve středoevropském kontextu dokonce vynikající , ovšem obsah vše degraduje na slabý odvar. Což je obrovská škoda.

katerina 4.11.2013 11:25 (!) reagovat 32 + - 15

jak nenavidet dejepis

-spolehlivy zacatek: shlednout prvni dil. Neco tak otresneho jsem snad jeste nevidela. PO nekolika desitkach minut jsme se synem uz jenom hystericky svijeli smichy u obrazovky a cekali, co jeste prijde. Dockali jsme se Vogastisburku, dockali jsme se dialogovych perel: "pěkná lod, co to je?" "stará lod". Kde je Stefánik, kde je cesta do USA, kde je Maffie, kde je mimojine prvni svetova valka, krome super vyroku o Honzovi u koni? Strasne didakticke, statické, proc se natacela scenka ve Svycarsku, kdyz opet slo o prosty dialog dvou talking heads? to se mohlo natocit ve stromovce...Vrchol byl asi Masarykuv prijezd do Prahy...nekonečná Ach synku, synku...Ted jsem skoukla druhy dil- no, je to trochu lepsi, ale nejak porad nemam tu ideu? Co tento serial chce ukazat? Chce ukazat narodni povahu Cechu? Chce se podivat "za oponu" politickych dejin? No, ani jedno mu moc nejde. A je skoda, ze ta idea, se kterou serial vznikl je dost sifrovana. Na serial jsem se opravdu moc tesila, ale takove zklamani...Odhlednu li od absence pro mw zasadniho obsahu, vyprava, masky, casting, kamera - vyborne.

Weigel 5.11.2013 18:34 (!) reagovat 3 + - 1

Po zhlédnutí prvního dílu musím konstatovat že bych chtěl býti radši Britem, ti jsou takoví normálnější. Zajisté je nutné podotknouti že Masaryk ani jednou nehovořil o ekonomických zájmech, ale jenom o nějakých národních idejích a těch se nenaž.... ,prostě peníze jsou vždy na prvním místě.

Václav 4.11.2013 8:47 (!) reagovat 22 + - 11

II.díl

To jak je vyobrazen Beneš to nemá obdoby. člověk, který prakticky a technicky vybudoval nový demokratický stát je zde slečen do naha. Plukovník Moravec na něj řve jak na malého kluka spolu s dalšími důstojníky.
Státník, který byl hodnocen jako jeden z nejinteligentnějších politiků ( který uměl předvídat i poválečné rozdělení Evropy na sféry vlivu)jak západem tak Rusy a USA je zde zobrazen jako ubožák.
Žádný president v novodobých dějinách nemusel řešit tak osudové chvíle naší země. Jsem zvědav jak by byl hodnocen, kdyby Hitler rozbombardoval Prahu jako Varšavu v předem prohrané válce.
Pokud se budeme takto stavět k dějinám nezasloužíme si vlastní stát !

Renáta 4.11.2013 12:46 (!) reagovat 5 + - 2

Nesouhlasím

Já nemám dojem, že by tu byl pan prezdient Beneš zobrazen jakkoli špatně. To, že je slečen do naha, to je přece myšleno jako metafora. Naopak bych řekla, že i to napomáhá nejen k zobrazení sictuace našeho národa v té chvíli, ale také nám nabízí možnost, vnímat ho prostě jako člověka. Ne jen jako historickou postavu.
Plukovník Moravec na něj sice řve, ale pokud jsem si dobře všimla, Beneše zůstává věrný svému postoji a navíc se nakonec ukáže, že měl pravdu. Nemyslím si, že záměrem autora bylo ukázat ho ve špatném světle. Naopak, řekla bych že závěr dílu, stejně jako samotné dějiny, ukazují, že zatímco Beneš sice nejprve podstoupil Němceku pohraničí, ale nadále zůstal věrný národu i svým názorům, oproti tomu zpočátku největší bojovník Moravec se později stal největším kolaborantem....

Vícemil 4.11.2013 23:23 (!) reagovat 8 + - 1

Naopak jen ať jsou vidět i negativa pana Beneše. Podle mě byl zobrazen naprosto nejblíže realitě. Chladný sociologa kalkulátor a jak se ukázalo během Mnichova a po válce také handlýř s územím a sociální inženýr. nicméně k manipulacemi s územím a poplucí inklinoval vlastně už při zakládání republiky i když ne v takové míře jako na skolnku kariéry.

Lex Beneš si zaslouží menší dodatek(ostatně lexy jsou považuji za směšné tak jako tak. Jsme jediná republika v eropě, která udílí podobné zákony svým przidentů, což nedělaly a nedělají ani monarchové). Prezident Beneš se zasloužil o stát a dvakrát o jeho likvidaci.

Jiří Gregor 1.11.2013 22:48 (!) reagovat 21 + - 15

Pěkné

Mně se to líbilo.

Pavel 1.11.2013 13:33 (!) reagovat 28 + - 8

Masaryk - nuda

Na cyklus jsem se těšil. Ale u prvního dílu se mi chtělo spát. Masaryk utahaný, neustálé jednání a dlouhé dialogy. Když po 60 minutách z 80 byl stále v roce 1915, nevěděl jsem, co si o tom myslet. Šokoval mě najednou střih do jeho příjezdu v 1918, chyběla mi tam Washingtonská deklarace, či vůbec to období 1917-18. Zřejmě šlo o představení Masarykovy role v těch letech a jeho úsilí, aby ho a boj o nezávislost začala Evropa vnímat ale... Jestli budou takhle utahané další díly, bude to zklamání

k 1.11.2013 15:23 (!) reagovat 8 + - 3

Pavel

Na seriál jsem byl zvědavý. Mám podobné smíšené pocity, ani kladné ani záporné. Chybělo mě v díle o Velkém bourání Rakouska- Uherska zmínka o jiných historických faktech, ke vzniku Československa a nové Evropě, neodmyslitelně patří dvě vzpoury Rumburská a Kotorská, o těch se autor též nezmínil. Je škoda, že k tomuto seriálu ČT nezařadila televizní filmová díla, jako Hvězda zvaná pelyněk, Ukradená hranice, Vražda v Mariánských Lázních, Atentát, Říkaly mě Leni, Májové hvězdy, Akce Bander. Případně podobně vytvořené hrané dokumenty, opírající se o historické skutečnosti, oproštěné od levicové i pravicové ideologie.

jr 1.11.2013 15:30 (!) reagovat 11 + - 6

Masaryk

Proto také doufám, že ČT v brzké budoucnosti vytvoří (a klidně i s Hubou, Sedláčkem a Kosatíkem) samostatný seriál o Masarykovi. Určitě by si to zasloužil.

Karol 1.11.2013 11:54 (!) reagovat 16 + - 10

uspávač hadov

Pozrel som si film, pričom sa neviem ubrániť pocitu, že Masaryk vo filme pôsobí ako uspávač hadov bez výraznejšej charizmy. Celé je to také depresívne, smutné a bez energie.

Kopicera 3.11.2013 2:09 (!) reagovat 6 + - 2

Souhlas

,,,naprosto s vámi souhlasím. Tohle nebyl Masaryk, jak ho známe z filmových týdeníků a rozhlasových záznamů.

Pižla 3.11.2013 7:07 (!) reagovat 8 + - 6

Tohle nebyl Masaryk, jak ho známe

To je docela logické. Ten už zemřel.

Petr Svoboda 31.10.2013 23:09 (!) reagovat 20 + - 12

Skvělý počin

Můj dojem je velmi dobrý,osvěžující snaha o realismus masarykovského švihu bez adorace, s polemickými momenty - Thun, Loyd George, ale i bez zbytečného shazování a bez strachu zařadit i patetické chvíle tam kam patřily - nádraží, ach synku. I obrazově a kameramansky mi to přišlo výborné. M.R.Štefánik se tam alespoň ve zmínce objevit měl.Na konec si nechávám výkon pana Huby - naprosto skvělé, decentní a uvěřitelné!

El Carlos 31.10.2013 22:43 (!) reagovat 11 + - 17

Vyborny seriál!

Konečně je Masaryk realisticky zobrazen + vyborne dialogy o českém - slovanském? "národu"
Je videt, že tenkrát "Tatiček" udělal velkou sekeru

RP 31.10.2013 18:00 (!) reagovat 16 + - 1

Drobný historický nedostatek

Příslušníci ruských legií v době vzniku českého státu v čechách nebyli. Těžko mohli vítat pana Masaryka při jeho návratu do Prahy.

lukas fiala 31.10.2013 21:32 (!) reagovat 11 + - 5

tgm nevitaly legie, ale sokol

31.10.2013 12:16 (!) reagovat 11 + - 10

Díky

už dávno dávno dávno se měl takový film natočit.

Související