iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
5. 5. 2013
17:30 na ČT24

1 2 3 4 5

5 hlasů
1977
zhlédnutí

Turbulence

Nejdelší hypersonický let tryskového letadla — Požáry v Kalifornii — Hurikán na severním pólu Saturnu — Inteligentní dům — Horké prameny na Islandu — Klima pod lupou — Záplavy v Dijonu — Sněžení ve Španělsku — Tornádo v Itálii

15 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Nebe nad Evropou

  0:28 do playlistu

  Nebe nad Evropou
  Řeka Ouche zaplavila v sobotu Dijon a několik okolních vesnic na východě Francie. Voda v domech a ulicích stála metr vysoko, a dosáhla tak nejvyššího průtoku v historii. Sníh a mráz místo kvetoucích citrusových plantáží. Ve středním a severním Španělsku vydali kvůli intenzivnímu sněžení na začátku týdne meteorologové několik výstrah, což je dost pozdě na tak pokročilé jaro. Silné tornádo se prohnalo v pátek odpoledne severní Itálií mezi Modenou a Bolognou. Sicilská sopka Etna letos každý měsíc nejmíň jednou předvádí novou ohnivou show. Tady vidíte gejzíry lávy i vysoké sloupce popela z aktuálního týdne.

 • Téma

  2:20 do playlistu

  Téma
  Architekti umějí navrhnout dům, který se dokáže přizpůsobit rozmarům počasí. Narozdíl od inteligentních fasád, které jsou už poměrně běžné, inteligentní dům zůstává pro obyčejné smrtelníky nedosažitelným snem. Důvod je prostý – stojí moc peněz. Přesto takových domů ve světě přibývá. A právě na ně se tentokrát zaměřila Edita Valentová.

 • Mozaika

  6:52 do playlistu

  Mozaika
  Boeing waverider zapsal tento týden do historie nejdelší hypersonický let tryskového letadla. Hypersonický znamená, že přesáhl pětinásobně rychlost zvuku. Bezpilotní experimentální vojenský letoun přeletěl území dlouhé jako Česko za pouhých šest minut. Silný vítr komplikuje hašení obrovských požárů v Kalifornii. Požár vznikl v úterý 12 km od pobřeží Tichého oceánu, ale do konce týdne ho prudký vítr, kterému místní říkají Svatá Anna, i přes všechnu snahu hasičů donesl až k mořským plážím. Hurikán na severním pólu Saturnu vyfotila poprvé kosmická sonda Cassini. Podobně jako u hurikánů na naší planetě má uprostřed oko bez mraků. Hurikán na Saturnu má mnohem větší rozměry než ten pozemský.

 • Týden ve světě

  8:25 do playlistu

  Týden ve světě
  Na Islandu prýští horké prameny nejenom z pevniny, ale i z moře. Dokonce se tam v nich dá i potápět, což je světový unikát. Jenže nejsou nezničitelné.Tento týden museli jeden z nich zabezpečovat potápěči.

 • Klima pod lupou

  9:42 do playlistu

  Klima pod lupou
  11, 3 °C – taková byla průměrná teplota v pražském Klementinu za celý letošní duben. Je to o stupeň a půl víc, než činí dlouhodobý normál. Co všechno se minulý měsíc schovalo pod statistický pojem teplotně nadprůměrný měsíc, shrnul Michal Žák.

 • Váš námět

  12:26 do playlistu

  Váš námět
  Z vašeho hlasování na FB tentokrát vyšel vítězně snímek Jakuba Motyčáka Západ slunce. Fotil minulý pátek na jižní Moravě. Druhou pozici získal Robin Duspara. Blesky jsou vaším oblíbeným tématem, a v tomto případě jde o výboj mezi dvěma oblaky. A na třetím místě obrázek Jiřího Kouřila. Znovu bouřkové oblaky, ale tentokrát bez blesků.

Přehrát vše