iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
5. 4. 2009
20:25 na ČT2

1 2 3 4 5

179 hlasů
33194
zhlédnutí

Aleje

Jsou důležité nebo se jich máme zbavovat?

12 min | další Dokumenty »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

Přidejte svůj příspěvek

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Vložením komentáře vyjadřujete souhlas s pravidly diskuse. Pokud tato pravidla nedodržíte, váš příspěvek může být upraven či smazán.

Sledujte diskusi emailem

Nahlašte nevhodný příspěvek

Pavel M. 27.2.2011 10:48 (!) reagovat 4 + - 1

ANO, pojdme neco delat

ano, pojdme neco delat, vyzzveme nase obce at vysazuji aleje kolem nasich obci, tlacme na sve starosty, rady, urady,... spojme se... iniciujme akci, ne pasivni kyvani... napiste mi na dcloud@seznam.cz a zkusme se zasadit o vysazeni alespon JEDNE aleje

René 3.6.2010 23:21 (!) reagovat 4 + - 0

ochrana stromů

Díky za Váš pořad a stejné,týkající se ochrany stromů.Stromy podél cest či silnic měly a mají svůj smysl a význam, pokud si jich lidé váží. Zpevňují krajnice či hráze rybníků,řek a jsou i orientačním bodem.Přizpůsobit rychlost jízdy stavu a povaze vozovky je povinností řidiče,také,kam má vjíždět.Jen ten,který je nezodpovědný,vjede pod most či pod stromy,pokud jeho průjezdná výša přesahuje,pak riskuje a to nejen sebe.Sohlasím s tím,že omezení rychlosti a vjezdu těchto vozidel, která tam nemají co dělat, je věcí silničářů, ale i zároveň obcí,krajů apod.Např. jsou zase výrazným prvkem proti bočnímu větru.Mezi těmito stromy se dělaly zábrany proti návějům sněhu. Byly označené reflexními značkami, aby v noci byly zřejmé.Pokud došlo k haváriím auta se stromem vyjetím ze silnice,byl to vždy lidský faktor a jeho selhání.Mnohem více lidí se zabíjí nikoliv srážkou se stromem.V současnosti si není chodec ani jistý na přechodu apod.Tedy si myslím, že zachování stromů u nerychlostních, místních komunikací má smysl a je to i odkaz předchozích generací.

Milan Doležal 16.8.2009 0:22 (!) reagovat 2 + - 5

Dojemný pořad

Málem jsem uronil slzu při sledování tak dojemného snímku o necitlivém likvidování krásných staletých alejí stromů.Jen mi v něm chyběla odpověď na to, kde jste byli vy vzdělaní ochránci přírody,když se vyšetřovalo kdo je zodpovědný za smrt mladých lidí,kteří zemřeli pod padlými stromy v aleji ve Vestci?Neměli jste se podle vyššího principu přihlásit ke svému podílu odpovědnosti?Také si dokáži živě představit pana Dědečka,jak se kochá jízdou pod klenbou stromů a jistě mávne rukou nad tím,až mu před ním jedoucí kamion srazí nástavbou větev na jeho naleštěný automobil.Ano, jsem také pro hezké a zdravé aleje stromů podél silnic ale
poze tam ,kde se můžu volně v klidu procházet a ne u silnice, kde projede sto nákladních vozidel za hodinu.

Jeden z mnoha prostoduchých dopraváků.

Canadian Landscape Architect 18.12.2009 6:48 (!) reagovat 1 + - 3

krajinarsky architekt

Tento obor je v CR relativne novy. Take jsem ho studoval, ale dostudoval jsem ho v Kanade, kde je opravdu hodne stromu. Historicke aleje, jake jsou v poradu u nas prakticky v Kanade neeksistuji. U dalnic by stromy nemely byt, a kdyz jsou tak ne v takove blizkosti, aby ohrozovali provoz. Ve meste mohou byt aleje a take jsou, ale museji byt osetrovany, aby neohrozovali zivot lidi. Dorostle aleje jsou prekrasne, jakoby zelene tunely. V zapadni Kanade jsou aleje z jilmu, topolu, ktere jsou ale velmi krehke. Dalsi jsou s mensich stromu, jako jsou stremchy,stribrne smrky,duby,nekdy i swedish aspen a okrasne jablone,modriny a borovice. Mluvim o roztouci zone 3, kdy teploty v zime klesaji az na - 40c,a v lete az + 33c, tudiz stromy dorustaji mensich vysek. Doufam, ze silnicari u vas si daji rict a budou opravovat jenom silnice a nezabyvat se krajinarskym sadovnictvim, kdyz tomu nerozumeji. My jim take nemluvime do oboru, aby radeji pouzivali vychodni asfalt, ktery se uz roztekal pri 12c !!!

Marek Vlček 12.5.2009 22:53 (!) reagovat 7 + - 0

Lidská nevidomost směřuje k nevědomosti

Hezký pořad o tom, co je dobré zachovat pro potěšení oka, však kolik lidí vzhlédne vzhůru a začne křičet? Hrstka, která se v davu utopí, jako cestař v pokácené aleji.

Je mi líto nesmyslných nařízení nesmyslně postavených lidí v pozicích, kde nemají šanci porozumět tomu, čemu nechtějí porozumět. Moto těchto lidí: Peníze jsou až na prvním místě.

Děkuji. Poroučím se.

Thomas 20.5.2009 15:23 (!) reagovat 6 + - 0

Máte pravdu, na druhou stranu, co očekávat od prostoduchých dopraváků a dopravních inženýrů, vždyť oni jen dělají to, co mají v popisu práce - zabývají se dopravou. Na ty krajinářské souvislosti a vyšší principy nebyli vzděláni. V Čechách je velmi opomíjena úloha architektů a krajinářů, kteří k tomu vzdělání mají.

Související