Respektovaný novinář Jaromír Štětina se změnil v politika. Změnila politika jeho?

Dnes si připomínáme 75. narozeniny přední osobnosti české novinařiny a humanitární sféry Jaromíra Štětiny (*6. 4. 1943), který jako válečný zpravodaj založil agenturu Epicentrum a podílel se na zrodu renomované organizace Člověk v tísni. Sběrný portrét se však soustřeďuje na jeho pozoruhodnou politickou dráhu. Začíná úspěšnou kandidaturou do Senátu a oslavami vyhraných voleb v roce 2004 a v průběhu následujících několika let konfrontuje s realitou politického života Štětinova ušlechtilá předsevzetí, spočívající v touze říkat vždy pravdu a vymezovat se vůči pokleslému taktizování.

Dokument, který podle vlastního scénáře natočil režisér Martin Mahdal, líčí mnohostranné aktivity, v nichž bývalý novinář kritizuje omezování lidských práv pod rouškou různorodých doktrín. Ilustruje jeho opakované snahy o legální zákaz KSČM, jež hlásáním třídního boje i řadou dalších skutků porušuje českou ústavu. Všímá si i Štětinových kontroverzí s neonacisty a jeho polemik s promoskevskou zahraniční politikou některých představitelů naší vrcholné politické scény. Zachycuje také Štětinovo vystoupení na pražském magistrátu ve prospěch azylového domu.

Průhled do duše samorostlého muže, jenž nechce uvíznout v politických stereotypech, se vrací i ke Štětinově neúspěšné kandidatuře do Evropského parlamentu - ta však byla naplněna roku 2014. Všímá si i jeho nenápadných spolupracovníků, včetně činorodé asistentky Pavly Hájkové. Dokument líčí Štětinu jako skromného, sympatického a odvážného muže, který se nevyhýbá žádným diskuzím a v sebekonfliktnějších situacích si zachovává rozvahu, zdrženlivost a schopnost racionální argumentace. Přerůstá v úvahu o podstatě skutečné politiky, jež by měla být hlavně službou řadovým občanům.

Napište nám