iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
26. 10. 2009
23:10 na ČT2

1 2 3 4 5

61 hlasů
3548
zhlédnutí

Q

Island – gejzír snů

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Rozhovor: Velryby

  1:20 do playlistu

  Rozhovor: Velryby
  Eva María je členkou snad jediné námořní posádky na světě, která pořádá s turisty výpravy na otevřené moře za velrybami a pyšní se tím, že je „gay friendly“. Povídali jsme si s ní nejen o pozorování velryb v jejich přirozeném prostředí, ale zabrousili jsme i k duchařským historkám, liberálním názorům Islanďanů na jejich queer spoluobčany a vybrali jsme velrybám doprovodnou hudbu k jejich vlastním temným „písním“.

 • Portrét: Páll Óskar

  9:13 do playlistu

  Portrét: Páll Óskar
  Když sledujete videoklipy islandské popové hvězdy, muzikanta, DJe a zpěváka Pálla Óskara a nejste rodilý Islanďan, zřejmě nikdy nerozluštíte hádanku, jestli je jeho mnohaletá tvorba jeden veliký ironický vtip a parodie na pokleslou popovou estetiku, nebo jestli své roztančené, blýskavé a úchylné písně a klipy myslí vážně a upřímně jejich pokleslost miluje. Jak jsme měli možnost poznat svět islandských umělců, bude to možná obojí zároveň. Páll Óskar je nejen zbožňovaná popová star a dlouholetý queer aktivista, ale také velmi bystrý chlapík, kterému není nic svaté, nejvíc se o poslání hudebníka naučil během zpívání na pohřbech a jako bývalá transka svým uměním nejen baví diváky, ale královsky se baví i on sám.

 • Art: Disturbia

  17:50 do playlistu

  Art: Disturbia
  Navštívili jsme také mladého nadějného islandského herce a divadelního režiséra Fridgeira Einarssona, který právě zkouší nové představení „Disturbia“. Povídali jsme si o tom, co dnes mladé umělce na Islandu rozrušuje, zajímá a inspiruje, snažili jsme se proniknout pod pokličku bizarního severského humoru, zamysleli jsme se nad divadlem, v jehož publiku vedle sebe může sedět jeptiška a účastník queer demonstrace a posmutněli jsme společně nad politiky, kteří myslí vážně tvrzení, že umění a kultura jsou jen luxusní a nadbytečný přívěsek lidského života.

Přehrát vše

Související