iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
20. 10. 2009
00:10 na ČT2

1 2 3 4 5

41 hlasů
5230
zhlédnutí

Q

Island – mezi Vikingy

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Report: Bears on ice 2009

  1:05 do playlistu

  Report: Bears on ice 2009
  Začátkem letošního září se na Islandu konal další ročník akce oblíbené mezi evropskými i zámořskými gay „medvědy“ – „Bears on ice“. Prodloužený víkend, během kterého se mohutní fousatí chlapi sjedou z celého světa do Reykjavíku, paří a poznávají přírodní krásy ostrova, je rok od roku populárnější. S organizátorem akce Frostim, který o sobě s nadsázkou prohlašuje, že je největší importér medvědů na Island, jsme si u proslulého Geysiru, který dal jméno všem ostatním světovým vřídlům, povídali nejen o akci samotné, ale i o výhodách a nevýhodách malé islandské queer komunity, kde se všichni navzájem znají. A došlo i na nezkrotnou islandskou přírodu.

 • Rozhovor: Samtökin ´78

  6:32 do playlistu

  Rozhovor: Samtökin ´78
  Od svého založení v roce 1978 se islandská organizace Samtökin ´78 zasazovala o občanská práva queer Islanďanek a Islanďanů. Aktivisté začínali svou práci v silně tradicionalistické a konzervativní zemi a před rokem, kdy oslavovali 30 let činnosti, oslavovali zároveň přijetí jedněch z nejliberálnějších zákonů na světě, které usnadňují život queer obyvatelům. Dozvíme se, proč se z Islandu stala pro gaye a lesby země zaslíbená, kde jsou vedle registrovaného partnerství nebo manželství stejnopohlavních párů povoleny i adopce dětí nebo umělé oplodnění lesbických žen, přes 70 % islandských kněží nadšeně souhlasí s církevními sňatky a z Gay Pride se stala rodinná událost, na které se sejde celá třetina obyvatel tohoto svobodomyslného ostrova.

 • Art: Bræðrabylta

  10:31 do playlistu

  Art: Bræðrabylta
  Islandský režisér Grímur Hákonarson, který studoval i na pražské FAMU, natočil před pár lety krátký film „Bræðrabylta“, ve kterém s typicky severským klidem a smyslem pro absurdní melancholický humor vypráví příběh milostného vztahu dvou zápasníků tradičního vikingského zápasu „glima“. Získal za něj přes dvacet ocenění z celého světa včetně ceny za krátký film z filmového festivalu Mezipatra a karlovarského Festivalu krátkých filmů. Snímek, který někteří nazývají islandskou „Zkrocenou horou“, dává tradičnímu chlapskému sportu až erotický náboj a našli se i diváci, kteří jsou přesvědčení, že si režisér celý zápas „glima“ a jeho bizarní průběh a pravidla vymyslel.

 • Fenomén: Styrmir

  21:33 do playlistu

  Fenomén: Styrmir
  Na závěr se podíváme za islandskými gay fotbalisty z klubu Styrmir, kteří se pilně připravují na odvetu s českým fotbalovým týmem „Friends“ na příštích Gay games v Kolíně nad Rýnem.

Přehrát vše

Související