iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
17. 5. 2014
13:00 na ČT1

1 2 3 4 5

4 hlasy
3592
zhlédnutí

Z metropole

Stavba na rohu Mikulandské a Národní — Nechtěné autobusy na Ládví — Nová generace lesníků — Karel Hynek Mácha — 85 let od vysvěcení Katedrály sv. Víta — Studenti hledají památky — Pražské jaro a Kubelíkovi — Svatojánské slavnosti — Cyklohráček — Osvald Polívka a Prahy

25 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...
odkaz na video zhasnout pomoc zvukový popis

přehrát vše

 • Stavba na rohu Mikulandské a Národní

  0:40 do playlistu

  Stavba na rohu Mikulandské a Národní
  Na rohu Mikulandské a Národní - jedné z nejdražších parcel v centru Prahy - se po 48 letech začalo stavět. Oproti původním plánům tu ale místo luxusního hotelu vzniká polyfunkční komplex Palác Národní.

 • Nechtěné autobusy na Ládví

  4:11 do playlistu

  Nechtěné autobusy na Ládví
  Teď autobusy od Mělníka a Neratovic končí v Holešovicích. Kvůli integraci pražské a středočeské dopravy, díky které by středočeští cestující mohli ušetřit až 1000 korun měsíčně, chce organizátor dopravy Ropid přesunout konečnou na sídliště Ládví. S chystanou změnou nesouhlasí obyvatelé sídliště. U stanice metra Ládví je už nyní velký provoz.

 • Marihuanový průvod
 • Spořilovský věncoklad
 • Nová generace lesníků

  6:14 do playlistu

  Nová generace lesníků
  Dva dny plné zábavy, ale také poznávání a vysazování stromků připravili pro děti ze základních škol pražští lesníci. Ročně se díky tomu podaří nově osadit desítky arů. Některé školy navíc s Lesy hlavního města spolupracují i v průběhu celého roku.

 • Karel Hynek Mácha

  7:42 do playlistu

  Karel Hynek Mácha
  Karla Hynka Máchu přibližuje výstava v Letenském Montmartru v ulici Jana Zajíce. Vydali jsme se při této příležitosti po Máchových pražských stopách. Autor kultovního Máje se narodil v domě, který stával na místě tohoto současného, hned vedle újezdských kasáren. V Petrské čtvrti chodil malý Mácha do místního kostela a taky do zdejší věže. Později se Karel Hynek Mácha přestěhoval do Benediktské ulice a posléze s rodiči na delší čas zakotvil na tehdejším Dobytčím trhu, dnešním Karlově náměstí. Právě tady, opět v předchůdci současného domu, napsal svůj nesmrtelný Máj.

 • Upoutávka na Dvorek Dlouhá 37
 • 85 let od vysvěcení Katedrály sv. Víta

  13:25 do playlistu

  85 let od vysvěcení Katedrály sv. Víta
  85 let uplynulo tento týden od dostavby Svatovítské katedrály. Byla to tehdy součást oslav blížícího se Svatováclavského milénia. Podle dřívějších poznatků připadalo právě na rok 1929. Dnes se ale má za to, že sv. Václav nezemřel v roce 929, ale o šest let později.

 • Studenti hledají památky

  15:24 do playlistu

  Studenti hledají památky
  50 mladých lidí v těch zákoutích Prahy, která leží mimo zájem turistů - projekt Studentská mise hledá architektonické skvosty v místech, která zatím nikdo detailně nezmapoval. Zatím jich Národnímu památkovému ústavu odhalil stovky. Než se ale dostanou na seznam památek, projdou všechny ještě dalším zkoumáním.

 • Pražské jaro a Kubelíkovi

  17:32 do playlistu

  Pražské jaro a Kubelíkovi
  Uplynulou neděli zahájila Česká filharmonie 69. mezinárodní hudební festival Pražské jaro. Letošní ročník festivalu je zároveň poctou legendárnímu dirigentovi a zakladateli festivalu Rafaelu Kubelíkovi, od jehož narození letos uplyne 100 let. A zatímco Rafael Kubelík je v těchto dnech oslavován, jeho neméně slavný otec Jan Kubelík by asi zaplakal, kdyby spatřil svůj rodný dům. Tím je totiž ruina malého stavení v ulici U plynárny v Michli. Před rokem ho ještě vlastnila Praha 4 a chtěla tu vybudovat malé muzeum, připomínající velkého skladatele a muzikanta. Nakonec ale radnice svůj podíl prodala potomku Jana Kubelíka Renému Kubelíkovi. Ten žije ve Švýcarsku a my brzy přichystáme reportáž o tom, co s domkem chystá.

 • Svatojánské slavnosti

  18:33 do playlistu

  Svatojánské slavnosti
  Praha už pošesté hostila Svatojánské slavnosti Navalis, které připomínají památku svatého Jana Nepomuckého. Návštěvníkům ve čtvrtek nabídly církevní procesí, přehlídku historických a dračích lodí i barokní koncerty přímo na hladině Vltavy.

 • Cyklohráček

  19:48 do playlistu

  Cyklohráček
  Z Prahy na Okoř a dál do Slaného začal jezdit dětský vlak, první v Česku. Je upravený jako pojízdné hřiště. Nudit se v něm nebudou ani ty nejmenší děti. Speciální vlak totiž obsahuje i koutek pro batolata, do kterého je třeba zout boty. Projekt Českých drah a Ropidu má za cíl zatraktivnit cestování rodinám s dětmi.

 • Osvald Polívka a Prahy

  21:19 do playlistu

  Osvald Polívka a Prahy
  Osvald Polívka - velká osobnost pražské architektury přelomu 19. a 20. století se narodil před stopadesátipěti lety v rakouském Ennsu. Architekturu už ale vystudoval na pražské technice. Pro stavbu svých paláců si ho často vybírali nejbohatší investoři své doby. Tím byla i kdysi slavná pojišťovna Praha. Palác s jejím jménem dodnes v Praze stojí. A díky secesní oblibě nápisů ho můžeme snadno identifikovat. Teď je dům čerstvě po rekonstrukci.

 • Pozvánky

Přehrát vše