iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
10. 5. 2014
13:00 na ČT1

1 2 3 4 5

6 hlasů
4323
zhlédnutí

Z metropole

Proměny Smíchova aneb Cestička do školy — 40 let metra — Tunel Blanka — Záchytná parkoviště — Útoky na exekutory — 55 let Laterny magiky — Bedřich Smetana — Výročí Gymnázia na Zatlance

26 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...
odkaz na video zhasnout pomoc zvukový popis

přehrát vše

 • Proměny Smíchova aneb Cestička do školy

  0:39 do playlistu

  Proměny Smíchova aneb Cestička do školy
  Cestička do školy se leckde s dobou nemění. To na pražském Smíchově ale rozhodně neplatí. Pokud by dnes vyrazil pozdější skautský vůdce Benjamín Svojsík do smíchovského gymnázia, kde v mládí studoval, téměř jistě by do školy netrefil. A to nejen proto, že tehdy gymnázium sídlilo o pár set metrů jinde, než teď. Novotou tehdy na konci 19. století na Smíchově zářily Ringhofferovy továrny. Na proměny Smíchova vzpomínají absolventi smíchovského gymnázia - moderátor Jakub Železný a biskup Václav Malý.

 • 40 let metra

  4:48 do playlistu

  40 let metra
  9. května 1974 byl zahájen provoz pražského metra, a to v úseku Sokolovská (Florenc) - Kačerov.

 • Opencard
 • Tunel Blanka

  7:26 do playlistu

  Tunel Blanka
  Termín otevření tunelu Blanka by měl pražský magistrát oznámit nejpozději do tří týdnů. Metrostav potvrdil, že práce na něm do 30. září dokončí. V podzemním komplexu už toho na dodělání moc nezbývá, hotový ale není ještě třeba Trojský most. A jednání Prahy s dodavatelem technologií do řídicích center jsou teprve v začátku.

 • Záchytná parkoviště

  8:53 do playlistu

  Záchytná parkoviště
  Záchytná parkoviště P+R na okraji Prahy jsou už teď mnohde přeplněná. Nejen středočeští řidiči si je oblíbili kvůli blízkosti stanic metra. Rozšířením parkovacích zón v pražských ulicích ubydou místa pro přespolní řidiče. Těm chce magistrát umožnit parkování na okraji metropole, ovšem se značným zpožděním.

 • Útoky na exekutory

  10:27 do playlistu

  Útoky na exekutory
  Případů, kdy dlužníci napadnou exekutory, přibývá. Vypovídá o tom statistika jednoho z největších tuzemských exekutorských úřadů. K poslednímu brutálnímu útoku došlo v centru Prahy v Jungmannově ulici - kvůli sto tisícům korunám skončili v nemocnici dva muži.

 • 55 let Laterny magiky

  12:18 do playlistu

  55 let Laterny magiky
  Oficiální premiéru měla Laterna magika 9. května 1959 ve svém tehdejším sídle - divadle v paláci Adria na rohu Národní a Jungmannovy ulice. Její historie ale začala o rok dřív, kdy režisér Alfréd Radok spolu se scénografem Josefem Svobodou vytvořili pro pavilon na EXPO v Bruselu představení s tímto názvem. Autorská dvojice Radok - Svoboda pak tvořila i program v nově založeném divadle. Představení měla obrovský úspěch a Laterna magika začala vystupovat v zahraničí.

 • Bedřich Smetana

  16:08 do playlistu

  Bedřich Smetana
  Praha a skladatel Bedřich Smetana k sobě neodmyslitelně patří. Prožil zde většinu svého tvůrčího období. Poprvé přišel do Prahy jako mladičký student na podzim roku 1839.

 • Ukrajinské kříže
 • Výročí Gymnázia na Zatlance

  19:48 do playlistu

  Výročí Gymnázia na Zatlance
  Výroční akademií v divadle Na prádle oslavili studenti i profesoři Gymnázia na Zatlance 130 let fungování školy - druhého nejstaršího gymnázia v Praze. Byť na začátku šedesátých let změnilo adresu a ze současné Drtinovy ulice se přestěhovalo na Zatlanku, je to pořád pokračovatel smíchovského gymnázia. Jeho třídami prošlo na třináct tisíc studentů.

 • Pozvánky

Přehrát vše

Související