iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
26. 4. 2014
12:00 na ČT1

1 2 3 4 5

6 hlasů
2961
zhlédnutí

Z metropole

Historie a budoucnost Buďánek — Trať na letiště — Relikviář svatého Vojtěcha — Čerpání dotací vysokých škol — 50 let od začátku oprav Langweilova modelu — Výročí Společnosti za veselejší současnost — Pražské Jezulátko nově — Výstava připomíná K. H. Máchu a jeho Máj — Proměny Čapkovy vily

25 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...
odkaz na video zhasnout pomoc zvukový popis

přehrát vše

 • Historie a budoucnost Buďánek

  0:39 do playlistu

  Historie a budoucnost Buďánek
  Košířský Montmartre - i tak se říká bývalé dělnické kolonii Buďánka, která vznikla na začátku 19. stolení. Ta se teď možná konečně dočká opravy. Plán revitalizace schválili zastupitelé Prahy 5. Z původní zhruba dvacítky domů chtějí zachránit maximálně pět.

 • Trať na letiště

  4:12 do playlistu

  Trať na letiště
  Obce v okolí pražského Letiště Václava Havla bojují za snížení emisí a zlepšení dopravního spojení s centrem. Auta, kterými na letiště jezdí cestující i zaměstnanci, představují obrovskou ekologickou zátěž. Žádají proto o urychlení výstavby železničního spojení mezi Kladnem a Prahou.

 • Relikviář svatého Vojtěcha

  5:52 do playlistu

  Relikviář svatého Vojtěcha
  Žádné zlato, jen čtyři druhy dřeva. Nový relikviář sv. Vojtěcha váží 70 kilogramů. Uvnitř je kovová schránka, která v několika patrech obsahuje ostatky jednoho z patronů české země. Svatý Vojtěch, druhý pražský biskup byl z rodu z rodu Slavníkovců. Vzdělanec, který znal několik jazyků a už v 10. století usiloval o sjednocení Evropy. Zemřel 23. dubna roku 997 v Prusku.

 • Čerpání dotací vysokých škol

  7:22 do playlistu

  Čerpání dotací vysokých škol
  Pražské vysoké školy netrpělivě čekají na výsledek jednání o čerpání peněz z evropských fondů na období do roku 2020. Pražské instituce jsou na rozdíl od těch regionálních dlouhodobě podfinancované.

 • 50 let od začátku oprav Langweilova modelu

  9:14 do playlistu

  50 let od začátku oprav Langweilova modelu
  Je tomu přesně padesát let, co se Jiří Bouda s manželkou pustili do jedoho ze stěžejních děl své umělecké dráhy - restaurování slavného Langweilova modelu Prahy. Za více než čtyři roky prošel jejich rukama každý komín nebo patník, co jich na mimořádně podrobném modelu města je.

 • Výstava Jiřího Boudy prodloužena
 • Tajemství pražských dvorků má cenu
 • Vysílač nejhezčí i nejošklivější
 • Výročí Společnosti za veselejší současnost

  15:36 do playlistu

  Výročí Společnosti za veselejší současnost
  "Dnes běžíme my za vás, zítra poběžíte vy za nás!" - To bylo heslo běhu třídou Politických vězňů za osvobození vězněných disidentů. Akce před pětadvaceti lety zorganizovala Společnost za veselejší současnost. Díky Svobodné Evropě se z ní během krátké doby stala jedna z nejpopulárnějších občanských iniciativ.

 • Pražské Jezulátko nově

  18:19 do playlistu

  Pražské Jezulátko nově
  Pražské Jezulátko nově a moderně. Do barokního kostela Panny Marie Vítězné na Újezdě přijde hlavně kvůli němu 400 tisíc turistů za rok. Chrám čeká radikální proměna v podobě současných liturgických předmětů. Vytváří je Otmar Oliva, mimo jiné autor výzdoby soukromé papežské kaple ve Vatikánu.

 • Výstava připomíná K. H. Máchu a jeho Máj

  20:15 do playlistu

  Výstava připomíná K. H. Máchu a jeho Máj
  Letos je to 180 let, kdy uvnitř domu, který stával na Karlově náměstí, začal Karel Hynek Mácha psát slavný Máj. Teď autora i jeho stěžejní dílo bude celý měsíc připomínat výstava v letenském Montmartru v ulici Jana Zajíce. A nejen spoustou kreseb slavných malířů a bezpočtem vydání Máje. Výstavu tento týden otevíralo i neotřelé zpracování máchovské tématiky v podání členů letenského souboru Pidivadlo.

 • Proměny Čapkovy vily

  21:38 do playlistu

  Proměny Čapkovy vily
  Čapkova vila na Vinohradech je v obležení památkářů. Do nejmenších podrobností evidují inventář - kresby, fotky i vybavení. Od sklepa po půdu musí zdokumentovat vybavení celkem 33 místností. Vloni část dvojvily, ve které Karel Čapek bydlel s Olgou Scheinflugovou, koupila městská část Praha 10 za 45 milionů.

 • Pozvánky

Přehrát vše