iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
7. 12. 2013
12:00 na ČT1

1 2 3 4 5

4 hlasy
4015
zhlédnutí

Z metropole

95 let Národního zemědělského muzea — Pomoc kojeneckému ústavu v Krči — Stěhování soch z Národního muzea — Univerzita v Thurn-Taxisově paláci — Antonín Švehla — Praha očima Karla IV. — Oceněná stavba v Platnéřské ulici — Dvůr Vinohradského pivovaru

26 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...
odkaz na video zhasnout pomoc zvukový popis

přehrát vše

 • 95 let Národního zemědělského muzea

  0:42 do playlistu

  95 let Národního zemědělského muzea
  S myšlenkou na zbudování Národního zemědělského muzea jako samostatné instituce přišel český politik Antonín Švehla. Už od roku 1891 sice zemědělci své expozice měli, ale pouze jako součást Národního muzea. Honosná budova podle projektu Milana Babušky vyrostla na Letné pro potřeby zemědělského muzea až v roce 1939, současně se sousedním Technickým muzeem.

 • Pomoc kojeneckému ústavu v Krči

  4:44 do playlistu

  Pomoc kojeneckému ústavu v Krči
  Tisíce vánočních dárků vytvořily během podzimu děti z Prahy 4 pro charitativní akci Děti dětem, jejíž cílem je vybrat co nejvíc peněz pro kojenecký ústav v Krči. Ten by bez darů a sbírek ze státního rozpočtu jen těžko vyžil.

 • Stěhování soch z Národního muzea

  6:10 do playlistu

  Stěhování soch z Národního muzea
  Eliška Přemyslovna, Tomáš Garrigue Masaryk anebo Václav Hollar. Ti všichni společně s dalšími desítkami soch v těchto dnech opouštějí prostory Národního muzea v rámci přípravných prací na generální rekonstrukci muzea, která by měla začít v příštím roce. Všechny sochy se nejdříve musí důkladně zaevidovat a pečlivě zabalit. Potom následuje přesun do centrálního skladu.

 • Co na Blance
 • Univerzita v Thurn-Taxisově paláci

  8:11 do playlistu

  Univerzita v Thurn-Taxisově paláci
  V Thurn-Taxisově paláci na Malé Straně bude sídlit vysoká škola. Památku si pronajala Anglo-americká univerzita. Do této lokality se opět vrátí život, těší se radnice Prahy 1, která začala novoklasictní Thurn-Taxisův palác opravovat. Od povodní v roce 2002 chátral.

 • Antonín Švehla

  10:50 do playlistu

  Antonín Švehla
  12. prosince uběhne 80 let od smrti významného politika, Antonína Švehly. Statku, kde v Hostivaři tento muž vyrostl, nikdo z místní neřekne jinak než Švehlův. Hrob rodiny Švehlových nalezneme dosud na malém hostivařském hřbitůvku, přestože potomci se dávno odstěhovali do ciziny. V Hostivaři je i Švehlova ulice.

 • Praha očima Karla IV.

  13:27 do playlistu

  Praha očima Karla IV.
  Nová aplikace pro tablety nabízí pohled na Prahu před 650 lety. Tedy do doby, kdy její ještě nehotové zdi obklopovalo lešení a kdy se Karel IV. stává českým králem. Praha se pod jeho vedením rychle měnila.

 • Oceněná stavba v Platnéřské ulici

  14:59 do playlistu

  Oceněná stavba v Platnéřské ulici
  Dnešní Platnéřskou ulicí procházela jedna z hlavních cest středověké Prahy: Ze Staroměstského náměstí až k vltavskému brodu. Asi od poloviny 14. století tu začaly převažovat dílny platnéřů, kde se z kovových plátů vyráběly části brnění. Platnéřská ulice dnes přitahuje hoteliéry. Tamní pětihvězdičkový hotel se pyšní čerstvým oceněním The Best of Realty pro rok 2013.

 • Dvůr Vinohradského pivovaru

  17:10 do playlistu

  Dvůr Vinohradského pivovaru
  Ve Vinohradském pivovaru, a tedy i na jeho dvoře prožila dětství Jitka Molavcová. Její otec František tam kdysi býval správcem. Ve zdech tohoto pivovaru taky promítal Dismas Šlambor neboli slavný Viktor Ponrepo od roku 1906 první němé filmy. A sídlily tam později i filmové ateliéry AB. V létě roku 2000 byl ve Vinohradském pivovaru obrovský požár, po kterém musely být zničené budovy strženy. Dnes stojí na místě bývalého pivovaru bytový komplex.

 • Pozvánky

Přehrát vše

Související