iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
26. 11. 2011
10:32 na ČT24

1 2 3 4 5

4 hlasy
2705
zhlédnutí

Z metropole

Diplomatická čtvrť v Troji — Nová koalice na pražském magistrátu — Vánoční strom pro Prahu — Noční přesun vánočního stromu po Praze — Historie Malešic — Architekt Karel Prager a Praha — Otevření krypty na vyšehradském Slavíně — Vánoční koleda v Divadle Hybernia — Palestinská ambasáda

26 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Diplomatická čtvrť v Troji

  0:38 do playlistu

  Diplomatická čtvrť v Troji
  V Diplomatické čtvrti v Troji měly sídlit zastupitelské úřady měně významných států - komunistický režim chtěl mít totiž o aktivitách diplomatů přehled, a tak je plánoval přemístit z pronajatých vil a činžáků do jednoho komplexu budov. Diplomatickou vesnici, jejíž stavba podle architekta Jana Bočana započala na konci 80. let, se nakonec podařilo dokončit jen z části. Bílé kostky zdobené zamřížovanými balkony a terasami byly dostavěny v roce 1993, žádné velvyslanectví se sem ale nehrnulo. Příběh diplomatické čtvrti v reportáži Luďka Jíry.

 • Nová koalice na pražském magistrátu

  4:42 do playlistu

  Nová koalice na pražském magistrátu
  Novou koalici na pražském magistrátu utvořily ODS a TOP 09. Primátorem zůstává Bohuslav Svoboda. TOP 09 disponuje v radě hlavního města většinou. Souhrn a vývoj událostí týdne na pražském magistrátu v reportáži Pavla Štrunce.

 • Noční přesun vánočního stromu po Praze

  7:54 do playlistu

  Noční přesun vánočního stromu po Praze
  Třicetimetrová přepravní souprava vyjela z pražských Stodůlek, cílem bylo tradičně Staroměstské náměstí. Trasu ale dopravce změnil, aby se nepoškodily větve stromu, vedla centrem metropole. V sobotu se strom slavnostně rozsvítí a na Staroměstském náměstí začnou vánoční trhy.

 • Historie Malešic

  10:28 do playlistu

  Historie Malešic
  Malešice - rázovitá pražská čtvrť, poznamenaná výstavbou obřího sídliště v 60. letech. Do té doby vesnicky idylická lokalita. Právě tady teď zahájil Český svaz ochránců přírody projekt, kterým vrací Malešice do minulosti. Nultou fází je výstava starých fotografií a písemností, které organizátorům poskytli sami malešičtí. Organizátoři zatím shromáždili desítky fotografií a starých map, které srovnávají se současnou podobou Malešic. Dalším krokem je pak chystaná naučná stezka Svatého Josefa.

 • Architekt Karel Prager a Praha

  13:42 do playlistu

  Architekt Karel Prager a Praha
  Jak mohl vypadat Smíchov, kdyby se tu realizovaly všechny vize jednoho z nejdiskutovanějších českých architektů Karla Pragera a jak vypadá teď? Na tyto otázky si můžou Pražané sami odpovědět na výstavě Karel Prager a Praha 5 v Galerii Portheimka. Práci Karla Pragera většinou lidé znají díky jeho slavnějším ale taky kontroverznějším stavbám. Je to Nová scéna Národního divadla, budova Ústavu makromolekulární chemie na Petřinách a buda bývalého Federálního shromáždění. Česká komora architektů se nedávno rozhodla udělit Karlu Pragerovi poctu in memoriam. Výstava jeho projektů z Prahy 5 je v Galerii Portheimka k vidění do 4. prosince.

 • Otevření krypty na vyšehradském Slavíně

  18:18 do playlistu

  Otevření krypty na vyšehradském Slavíně
  Vyšehradský Slavín s ostatky nejvýznamnějších českých umělců a vědců se o adventních víkendech otevře veřejnosti. V hrobce určené jen těm výjimečným je místo ještě zhruba pro osm uren - nikdo už tu ale nejspíš pohřben nebude. Během minulých pětašedesáti let nahlédlo do krypty jen pár lidí.

 • Vánoční koleda v Divadle Hybernia

  20:07 do playlistu

  Vánoční koleda v Divadle Hybernia
  Světovou premiéru Vánoční koledy uvádí pražské Divadlo Hybernia. Námět vychází ze stejnojmenné skoro 180 let staré povídky Charlese Dickense. Tvůrci muzikálové adaptace akcentují hlavně to, že blížící se svátky nejsou jen konzum a komerce. V představení vystupují mj. Karel Roden a Ivana Chýlková.

 • Palestinská ambasáda

  21:54 do playlistu

  Palestinská ambasáda
  V areálu diplomatické čtvrti v Troji vlaje jen jedna vlajka cizího státu - Palestiny. V jedné z mnoha bílých kostek zdobených plastovým mřížovím sídlí velvyslanecký úřad i rezidence ambasadora. Palestinská ambasáda v Praze sídlí od roku 1989, předtím zde existovalo zastoupení Organizace pro osvobození Palestiny. Stát Palestina vyhlásil Jásir Arafat v roce 1988 a tehdejší socialistické Československo, které boj Palestinců proti Izraelcům podporovalo, okamžitě uznalo jeho nezávislost. Palestinci se rozhodli postavit si vlastní budovu - před lety koupili pozemek v Suchdole a nyní čekají na vyřízení stavebního povolení pro velvyslanecký úřad i rezindenci.

Přehrát vše