iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
8. 10. 2006
20:00 na ČT2

1 2 3 4 5

286 hlasů
89487
zhlédnutí

Hon na svatého Maura

Nevšední příběh hledání ztraceného unikátního pokladu. Relikviář sv. Maura na hradě Bečov - po korunovačních klenotech nejcennější památka, která málem zmizela v nenávratnu. Exkluzivní detektivně špionážní kauza 80. let v dokumentu Zory Cejnkové.

57 min | další Dokumenty »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

Přidejte svůj příspěvek

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Vložením komentáře vyjadřujete souhlas s pravidly diskuse. Pokud tato pravidla nedodržíte, váš příspěvek může být upraven či smazán.

Sledujte diskusi emailem

Nahlašte nevhodný příspěvek

Uve 8.4.2019 2:46 (!) reagovat 0 + - 0

Zajimava historie a handrkovani statnich organu

http://www.svatymaur.cz/cs/restaurovani.html

E.Roubíková 29.8.2015 0:27 (!) reagovat 0 + - 0

Relikviář

Moc děkuji,že existuje tento diskusní portál.Díki němu jsem našla název knihy od Jedličky Poklad vévody Jinřicha.Půjčila jsem ji a bohužel se mi nevrátila alespoň mohu lovit po antikvariátech.Jinak chci říci,že jsem celou dobu od nálezu sledovala jeho putování a dokonce vím,že zpočátku byl umístěn na Pankráci v tehdejší nové budově C.pošty v 7.podlaží v suterénu,kde započala restaurace

Honza 5.4.2014 0:29 (!) reagovat 5 + - 0

Kastelán

Nikdo nezmiňuje důležitou roli, kterou sehrál tehdejší bečovský kastelán. Díky medializaci nálezu Mladou Frontou byl relikviář zachráněn i pro oči nás ostatních.

Marta Dostrašilová 24.7.2013 18:46 (!) reagovat 4 + - 1

Poklad vévody Jindřicha

Celý příběh je také popsán v zajímavé knize I.M.Jedličky : Poklad vévody Jindřicha, vydal Vyšehrad 1987. Je zde poměrně přesný popis celého postupu pátrací skupiny. Chybí ale jednání s panem Douglasem,i jiné detaily. Navíc je dějem propletena celá hledací akce druhé strany, která prodlužováním přišla k prázdné skrýši. Zde je asi těžko posoudit míru pravdivosti, ale rozhodně to stojí za přečtení.
Sama jsem se částečně podílela na určování jednotlivých kamenů a rytin relikviáře,které podrobně zpracovával vynikající odborník Prof. Jaroslav Bauer.
Podařilo se zrestaurovat románskou památku neuvěřitelné krásy a historické hodnoty.

Hanka 30.4.2013 11:00 (!) reagovat 5 + - 2

Krásný výlet do Bečova

Zajeďte se podívat na zámek Bečov a prohlédběte si tento vzácný relikviář. Je úchvatný, nádherně zrekonstruovaný a je dobře, že zůstal tento skvost v České republice. Až si potom po shlédnutí této památky znovu přehrajete tento dokument, budete z něj mít ještě hlubší prožitek.

Lukáš 19.12.2012 10:27 (!) reagovat 2 + - 1

100leté lahve koňaku

Jen jsme se nedozvěděli, kde skončily ty 100leté lahve koňaku....:-) Mohli alespoň v dokumentu sdělit jaký byl..:-)

Honza 5.4.2014 0:30 (!) reagovat 0 + - 0

Lahve

Lahve jsou uloženy v bečovských sklepích. Tam se mimojiné poměrně nedávno našly další staré láhve, i s obsahem.

Jitka Kubrtová 31.10.2012 15:45 (!) reagovat 4 + - 2

Češi mají svůj poklad

Dokument je velice zajímavý. Myslím si, že jen shodou okolností Čechy vlastní,tak fascinující a cenově nedozírnou památku. Je skvělé,že relikviář není v soukromých rukou sběratele, ale může jej shlédnout každý člověk. Takže v tomto případě schvaluji konfiskaci. Umístění tohoto unikátu v Bečově určitě pomohlo opravě zámku a dává tajemnou atmosféru i relikviáři. Prohlídky pro děti,naučná stezka k šibenici, byl také dobrý nápad pro zpestření turistů.
Z nedávné prohlídky relikviáře a Bečova mám nádherný hrdý pocit, že naše země vlastní poklad. Asi by se člověk dokázal hodiny kochat pohledem na relikviář. Nazvala bych relikviář českou "Aifelkou", tu také musí vidět každý,... Kdo ještě v Bečově nebyl, ať to určitě napraví !

Ondra 25.11.2010 19:09 (!) reagovat 10 + - 3

svatý Maur

Jsem velmi rád že naši kriminalisti našly tento krasny relikviar svateho Maura velka škoda ženení puvodu český ale cizí,protože kdyby byl čistě jen z Čech byla by to naše největší památka a korunovační koruny hned po ní

Mirka Bílovská 24.11.2010 23:39 (!) reagovat 9 + - 20

vrátit

Majïtelé si uschovali svůj - neukradený, zaplacený, rodinný - majetek. Československý stát jim ho ukradl a dodnes nejsme schopni jim ho vrátit. A jak z dokumentu vyplývá, chtěli si ho někteří vysoce postavení ukrást sami. Dokument dobrý, ale co s tím dál? Zůstaneme zloději?

René 25.11.2010 1:24 (!) reagovat 9 + - 7

Relikviář sv.Maura

Vážená dámo,zajeďte si na něho podívat do Prahy-jeho obnova stála mnoho peněz, nás všech, tedy, patří zdejší křesťanské Evropě.Je neprodejný,jako naše korunovační insignie,Hradčany s naším hradem,Karlštejn aj.Nikdo si je nedovolí zcizit! To se ovšem nedá říci o švédských vojskách v Čechách (sbírky Rudolfa II.,zejm.Gigas lex maximus-nebylo to totéž?-tak tedy s tím něco dělejte, když Vám o tom tak záleží..!).
Nedokáži si představit,kdyby Bečov n.T. osvobodili kozáci či jiní z východu v té době. Byla jste tam, žila tam a znala ten rod? O tom vřele mohu pochybovat-to už by Vám bylo něco mezi 90 až 100 lety, ale pořád krásná a nejchytřejší. A co Zlatá Hora u Nepomuku - GruenenBerk (Max Schmerlling a Anny Odráková, pak Černí baroni-pétépáci,Švandrlík,PTPáci).Říká Vám to vůbec něco? To byste také tam chtěla vrátit? Stejně do zámku Žinkovy aj.?

Libor 20.11.2010 7:07 (!) reagovat 13 + - 5

Poděkování

Nevím, jestli to už někdo z oficiálních míst udělal a ve filmu to nebylo zmíněno, ale je třeba poděkovat československým kriminalistům za skvěle odvedenou práci a nalezení tak vzácné památky. Také jejich zásluhou je tato památka nyní zrestaurovaná a veřejně přístupná. Nechybělo moc a byla by nyní buď zcela zničená, nebo mohla skončit v rukou bývalých nacistů nebo v disneylandu někde v Americe.

respekt reneému=) 23.1.2011 14:44 (!) reagovat 2 + - 0

presně tak...Švédi nám toho ukradli hafo a podle všeho šli na jisto pro určité věci....myslím že už by to mohli vrátit a ne si to vystavovat ve vlastních muzeí(muzeech,muzeích?)...relikviař sv. Maura byl tady nalezen!...Nevím tedy jak se sem dostal,ale po zkouknuti snad budu o neco moudrejsi a budu psat treba i hacky a caryk dyby nekdo neco...=)

první ‹ předchozí 1 2 poslední

Související