iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
12. 5. 2012
18:34 na ČT24

1 2 3 4 5

2 hlasy
6237
zhlédnutí

Prizma

Domy ze slámy — Fotoakustická tomografie — Řidičská akademie v USA — Kloubní implantáty — Varující látka poraněných ryb — Australští tučňáci — Stavební boom v Thajsku — Bionické oko

22 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Domy ze slámy

  0:47 do playlistu

  Domy ze slámy
  Austrálie - Australský designér přišel s převratnou konstrukcí ? staví domy ze slámy, které skvěle izolují. Jsou levné, šetří energii a upravené tak, že jen velmi špatně hoří. Jeho výtvory jsou k vidění už v několika světových metropolích.

 • Fotoakustická tomografie

  4:32 do playlistu

  Fotoakustická tomografie
  Austrálie - Australský designér přišel s převratnou konstrukcí ? staví domy ze slámy, které skvěle izolují. Jsou levné, šetří energii a upravené tak, že jen velmi špatně hoří. Jeho výtvory jsou k vidění už v několika světových metropolích.

 • Řidičská akademie v USA

  6:47 do playlistu

  Řidičská akademie v USA
  USA - Automobilka Mercedes Benz, známá důrazem na bezpečnost, otevřela svou první řidičskou akademii na území Spojených států. Vybrala si Los Angeles, kde se bez auta jen těžko obejdete. Zaměřuje se na nejmladší řidiče a ukazuje jim, jak je nebezpečné nevěnovat pozornost řízení. Autonehody jsou v USA nejčastější příčinou úmrtí věkové kategorie mezi patnácti a dvaceli lety.

 • Krátce

  10:31 do playlistu

  Krátce
  Finsko - Finští lékaři představili implantáty, které mají ulehčit život lidem z artrózou kloubů. Jejich vynález funguje jako rozpěrka, kterou vloží do poškozeného kloubu a kterou následně prorůstají hostitelovy buňky. Implantát se v těle s postupem času rozkládá a v době, kdy je prorostlý živou tkání hostitele, by měl úplně zmizet. Singapur - Singapurští vědci potvrdili, že poraněné ryby vypouští do svého okolí látku, která varuje jejich druh před nebezpečím. V případě zebřiček jde o molekuly cukru, na které rybky reagují zběsilým úprkem. Složení látky se druh od druhu zřejmě liší. Dalším výzkumem by vědci chtěli zjistit, jestli podobné látky vypouští například i savci. Mohlo by to vést až k pochopení mechanismu strachu u lidí a jeho ovládnutí.

 • Australští tučňáci

  11:18 do playlistu

  Australští tučňáci
  Austrálie - Věděli jste, že tučňáci žijí i v Austrálii? Jedná se o tučňáky nejmenší, kteří neváží často ani kilo a půl. I kvůli tomu se zapisují mezi ohrožené druhy. V sydneyské zoo běží program, který si klade za cíl tyto drobné tvory lépe poznat a hlavně ochránit.

 • Stavební boom v Thajsku

  15:06 do playlistu

  Stavební boom v Thajsku
  Thajsko - Thajsko zažívá stavební boom. Noví nájemníci se po tisících houfují, aby se už už nastěhovali do nových domovů. Stavitelé jim přizpůsobují novostavby i rekonstruované objekty. Co je ale nejzajímavější - budoucí nájemníci nejsou mladé páry ani podnikatelé, ale překvapivě ptáci.

 • Bionické oko

  17:54 do playlistu

  Bionické oko
  Velká Británie - Na myších i lidech zkoušejí vědci metody, jak navrátit zrak nevidomým. Bionické oko už nosí první pacienti při klinických testech. A v časopise Nature nyní Britové poprvé zveřejnili úspěšný pokus o transplantaci fotoreceptorů. Nervové buňky citlivé na světlo přenesli do oka myši s poškozeným zrakem.

 • Soutěž

Přehrát vše

Související