iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
14. 1. 2012
18:31 na ČT24

1 2 3 4 5

3 hlasy
5298
zhlédnutí

Prizma

Geneticky upravené opice — Tabák prospívá zdraví — Tourettův syndrom — Virtuální klávesnice — Podmořské sopečné průduchy — Hrošík liberijský — Vlastní měna v sanfranciské čtvrti — Bezdomovci v JAR — Falabelly

22 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Geneticky upravené opice

  0:46 do playlistu

  Geneticky upravené opice
  USA - Vědci z americké Oregonské univerzity spojením buněk z různých embryí přivedli na svět první geneticky upravené opice. Na rozdíl od běžných zvířat, jejichž jednotlivé buňky mají stejnou genetickou strukturu, buňky makaků spojují genetickou informaci šesti embryí, z nichž vznikly. Podobné pokusy se dařily na myších, dosud ale nikdy na primátech. Vědci doufají, že experiment posune možnosti léčby pomocí kmenových buněk.

 • Tabák prospívá zdraví

  4:22 do playlistu

  Tabák prospívá zdraví
  Izrael - Tabák prospívá zdraví. Tahle nečekaná zpráva přichází z Izraele. Tamní genetičtí inženýři dokázali upravit tabákové rostliny tak, aby se z nich dal získat Artemisinin - lék na malárii. Nemoc způsobená parazitem podle Světové zdravotnické organizace ohrožuje tři a čtvrt miliardy lidí, tedy polovinu obyvatel Země.

 • Tourettův syndrom

  7:42 do playlistu

  Tourettův syndrom
  Velká Británie - Tourettův syndrom znáte asi hlavně z komedií, kde lidé vykřikují vulgarity a doprovází je komickými tiky. Jenže ve skutečnosti na něm nic legračního není a často dokáže hodně zkomplikovat život. Ve Velké Británii se teď snaží pacientům ulevit voperováním elektrod do té části mozku, která by za tiky a křeče měla být zodpovědná.

 • Krátce

  9:57 do playlistu

  Krátce
  Jižní Korea - Fanoušci mobilní komunikace a miniaturizace se možná zanedlouho můžou těšit na pohodlnější psaní. Jihokorejská firma Celluon představila virtuální klávesnici, kterou si už teď můžete připojit k telefonu. Vývojáři navíc doufají, že v budoucnu by se laserová klávesnice mohla stát přímo součástí mobilních telefonů. USA - Vědci z britské výzkumné lodi James Cook objevili dosud nejhlouběji položené podmořské sopečné průduchy. Nachází se v Karibiku v hloubce pěti kilometrů. Teplota kolem průduchů se pohybuje kolem 450 stupňů Celsia. I přes vysokou teplotu a obsah minerálů ve vodě bují v okolí život a vědci objevili poblíž průduchů nový druh krevetek. Libérie - Týmu liberijských a britských vědců se podařilo natočit v národním parku Sapo hrošíka liberijského. Ověřili tak, že na tomto území dosud nevymřel. Miniaturní hrošík totiž přežívá už pouze v Guineji, Sieře Leone, Pobřeží slonoviny a právě v Libérii. Podle odhadů jich zbývá posledních 3 tisíce kusů.

 • Vlastní měna v sanfranciské čtvrti

  11:03 do playlistu

  Vlastní měna v sanfranciské čtvrti
  USA - Pracujeme pro nadnárodní firmy, dostáváme plat v penězích, jejichž kurz a stabilitu nemáme možnost ovlivnit, a utrácíme je v řetězcích za zboží z druhého konce světa. V jedné čtvrti San Francisca si řekli, že tento systém zaslouží změnu. A založili si vlastní měnu.

 • Bezdomovci v JAR

  14:55 do playlistu

  Bezdomovci v JAR
  JAR - Jihoafrická republika už dlouho bojuje s nárůstem bezdomovců - na ulici žije až 200 tisíc lidí. Charita, která provozuje azylové domy v Kapském městě, přišla s novým způsobem, jak jim pomoct. Nový smysl života a taky vlastní příjem má zajistit organické zemědělství.

 • Falabelly

  17:53 do playlistu

  Falabelly
  Argentina - Je to oficiálně nejmenší plemeno koní na světě. A taky nejoblíbenější. Choval je třeba americký prezident Kennedy, perský šáh nebo současná argentinská hlava státu Juan Domingo Peron. Řeč je o falabellách. Jejich populace se v posledních desetiletích zmenšila. Díky zájmu chovatelů po celém světě ale teď zažívají renesanci.

 • Soutěž

  21:15 do playlistu

  Soutěž
  V lednu nás zajímá, jak se nemoci – tuberkulóze dřív neříkalo. A) souchotiny B) dusivka C) úbytě Odpovědi nám posílejte prostřednictvím SMS na číslo 906 06 09 ve tvaru: PRIZMA A nebo B nebo C.

Přehrát vše

Související