iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
30. 7. 2011
19:34 na ČT24

1 2 3 4 5

1 hlas
4563
zhlédnutí

Prizma

Pyramidu podpírají vaky s vodou — Převratný filtr na vodu — Ekologické rybí sádky — Městské skleníky — Česnekem proti metanu — Nebojte se létat

21 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Pyramidu podpírají vaky s vodou

  0:42 do playlistu

  Pyramidu podpírají vaky s vodou
  Pokud se na prázdniny chystáte do Egypta, možná zavítáte i k jedné z nejstarších staveb světa ? stupňovité Džoserově pyramidě. Není to tak dlouho, co ji poškodilo zemětřesení, a je potřeba ji celou zpevnit. Tu správnou technologii nabídla jedna malá velšská firma. Pyramidu bude v poušti držet pohromadě - voda.

 • Převratný filtr na vodu

  4:17 do playlistu

  Převratný filtr na vodu
  Vědci z univerzity v Severní Karolíně vyvinuli ekologickou, skvěle absorbující pěnu, která dokáže převratně čistit vodu. Odstraní z ní řadu kontaminačních prvků - od soli a těžkých kovů až po radioaktivní materiály. To by jednou mohlo zachraňovat tisíce životů v rozvojových zemích a v oblastech stižených krizí.

 • Ekologické rybí sádky

  7:19 do playlistu

  Ekologické rybí sádky
  Revoluci v chovu ryb hlásí izraelští vědci. Jejich sádky nezatěžují životní prostředí a navíc se dají použít i tam, kde není voda: klidně i uprostřed pouště. Náplň nádrží se totiž nemusí měnit. Podle vynálezců se zrodil systém, který pomůže nakrmit hladovějící části světa.

 • Městské skleníky

  11:10 do playlistu

  Městské skleníky
  V sádkách je rybí trusu problém, jinde se dá naopak využít. V rámci ekologického projektu, který dobývá evropská města, se zelenina hnojí trusem ryb, které žijí přímo ve skleníku. Jedna taková samostatná zelená oáza prý pokryje dvě třetiny spotřeby tříčlenné domácnosti.

 • Česnekem proti metanu

  14:04 do playlistu

  Česnekem proti metanu
  Za čisté ovzduší se snažíme bojovat mnoha metodami. Jedním z velkých znečišťovatelů jsou - krávy. Přesněji řečeno plyny, které vypouštějí do ovzduší. Britští vědci proto hledají alternativní krmné směsi, díky kterým by krávy tolik metanu nevytvářely. Osvědčil se jim - obyčejný česnek.

 • Nebojte se létat

  17:12 do playlistu

  Nebojte se létat
  Kdy se do vzduchu vzneslo první funkční letadlo bratří Wrightů víme na minutu přesně. Nikdo ale nezaznamenal, kdy se poprvé objevil vedlejší produkt jejich fenomenálního vynálezu - strach z létání. Jeho slabší či silnější formou trpí plná čtvrtina pasažérů a často ho překonávají za pomoci léků nebo alkoholu. Na věc se ale dá jít i vědecky. Aerolinky běžně nabízejí kurzy, které mají fobiky strachu z létání zbavit.

 • Soutěž

Přehrát vše

Související