iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
27. 11. 2010
20:05 na ČT24

1 2 3 4 5

63 hlasů
3573
zhlédnutí

Prizma

Reklamní kampaň na míru — Jed z nebezpečné brazilské ryby tajnou zbraní proti astmatu — Klimatické změny a jejich efekty na život pod hladinou — Projekt jedné tuny – život bez emisí — Bezpilotní letoun pro mapování a pozorování floridských bažin a mokřadů — Summit o záchraně volně žijících tygrů

22 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Reklamní kampaň na míru

  1:00 do playlistu

  Reklamní kampaň na míru
  ČR - Nejen ušlechtilým cílům může sloužit věda. Moderní vědecké poznatky pronikají i do byznysu. Díky metodám, které slouží ve zdravotnictví ke sledování činnosti mozku, se Vám prý reklamní agentury dokážou podívat přímo do hlavy. Reklamní kampaň Vám pak udělají přesně na míru. Jak? To uvidíte v reportáži Terezy Pultarové.

 • Jed z nebezpečné brazilské ryby tajnou zbraní proti astmatu

  5:29 do playlistu

  Jed z nebezpečné brazilské ryby tajnou zbraní proti astmatu
  Brazílie - Podle Světové zdravotnické organizace trpí astmatem přes 300 milionů lidí. Každý rok na něj zemře čtvrt milionu pacientů. Brazilští vědci teď proti této chorobě vyvíjejí nový lék. Pomoc našli tam, kde by ji asi čekal jen málokdo. Tajnou zbraní proti astmatu má být jed z nebezpečné brazilské ryby.

 • Klimatické změny a jejich efekty na život pod hladinou

  8:18 do playlistu

  Klimatické změny a jejich efekty na život pod hladinou
  Argentina - Tři roky má brázdit loď Tara Oceans světové oceány a shromažďovat informace o klimatických změnách a jejich efektech na život pod hladinou. Svá pozorování její posádka zaměřila na ty nejmenší obyvatele podmořské říše - plankton. Na své misi urazí 150 tisíc kilometrů a navštíví celkem 60 přístavů. V současnosti zakotvila v argentinském Buenos Aires.

 • Projekt jedné tuny – život bez emisí

  11:07 do playlistu

  Projekt jedné tuny – život bez emisí
  Švédsko - Hledá se rodina. Značka: žít skoro bez emisí podmínkou. Ne, nejde o legraci, ale o pokus s názvem "Projekt jedné tuny", za kterým stojí tři švédské firmy. Ty vyhlásily konkurz pro zájemce, kteří dokážou žít ve zvlášť upraveném domě a za rok přitom vyprodukovat jen tunu emisí oxidu uhličitého na hlavu. Průměr je přitom sedmkrát vyšší.

 • Bezpilotní letoun pro mapování a pozorování floridských bažin a mokřadů

  13:43 do playlistu

  Bezpilotní letoun pro mapování a pozorování floridských bažin a mokřadů
  USA - Jak nejlépe mapovat a pozorovat těžko dostupné floridské bažiny a mokřady? Ze vzduchu. Ale provoz letadel není nejlevnější a rozhodně ani nejekologičtější. Navíc motory letounů a vrtulníků plaší pozorované živočichy. Vědci z Floridské univerzity se proto rozhodli napodobit armádní průzkumníky a ke sledování bažin si vyrobili bezpilotní letoun.

 • Summit o záchraně volně žijících tygrů

  16:38 do playlistu

  Summit o záchraně volně žijících tygrů
  Rusko a JAR - V Rusku proběhl summit o záchraně volně žijících tygrů. Na světě je těchto úžasných kočkovitých šelem v divočině už jen kolem 3200. Největší hrozbou jim jsou pytláci, jen v letech 2005 až2008 vyhubili 80 procent tygří populace v Nepálu. I přes snahy vlád a organizací na ochranu zvířat se ale hlavně na asijských trzích stále objevují léky a afrodiziaka pocházející právě z ulovených tygrů.

 • Soutěž

Přehrát vše

Související