iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
13. 3. 2010
19:05 na ČT24

1 2 3 4 5

64 hlasů
4789
zhlédnutí

Prizma

Vodík jako zdroj energie — Ideální město budoucnosti — Spor o člověka floreského

21 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Vodík jako zdroj energie

  0:40 do playlistu

  Vodík jako zdroj energie
  ČR - Zdrojem energie budoucnosti bude vodík. Tuhle frázi jste už nejspíš taky někde slyšeli. Jenže kdy ta budoucnost přijde? Nejspíš tehdy, až se vědcům podaří vyřešit několik problémů. Například to, jak vodík získávat. V současnosti se vyrábí z fosilních paliv, a to není úplně ideální. Skutečné řešení prý představuje elektrolýza vody.

 • Vysoká koncentrace skleníkových plynů v atmosféře

  5:03 do playlistu

  Vysoká koncentrace skleníkových plynů v atmosféře
  USA - Příliš vysoká koncentrace skleníkových plynů v atmosféře je považována většinou světových vědců za jednu z hlavních příčin oteplování naší planety. Vysoké nároky civilizace na spotřebu energie a její výrobu mají za následek neustálé uvolňování plynů do atmosféry, například oxidu uhličitého. K tomu dochází neustálým zvyšováním spotřeby fosilních paliv, jak v dopravě, tak v průmyslu.

 • Ideální město budoucnosti

  7:44 do playlistu

  Ideální město budoucnosti
  Turecko, Německo - Víc než polovina lidí žije ve městech a tohle procento nepochybně v budoucnosti ještě poroste. Přináší to s sebou řadu problémů a jedním z nich je obrovská spotřeba energie. Vědci z Německa a Turecka proto spojili své síly, aby vytvořili model ideálního města budoucnosti.

 • Spor o člověka floreského

  11:14 do playlistu

  Spor o člověka floreského
  Indonésie - Šest let už trvá vědecký spor o takzvaného člověka floreského. Byli tito malí pravěcí lidé ovlivnění genetickou anomálií, nebo jsou další větví předchůdců dnešních lidí. Spor odstartoval nález téměř kompletní ženské kostry na indonéském ostrově Flores.

 • Hybridní verze závodního cestovního auta Carera 911 GT3

  14:58 do playlistu

  Hybridní verze závodního cestovního auta Carera 911 GT3
  Německo - Na autosalonu v Ženevě představilo Porsche hybridní verzi závodního cestovního auta Carera 911 GT3. Spojení s Willliams Hybrid Power, sesterskou společností týmu Williams z Formule 1, přineslo odlišný přístup k získávání zelené energie. Místo používání baterií má auto speciální setrvačník, který dokáže uložit a znovu využít kinetickou energii. Nová technologie rekuperace energie dokáže snížit emise CO2 a spotřebu paliva až o čtyřicet procent a v běžných vozech by se měla objevit v příštích několika letech.

 • Porodní simulátor

  18:08 do playlistu

  Porodní simulátor
  Nizozemsko - Na nizozemské gynekology a porodní asistentky se chystá nová metoda vzdělávání a školení - porodní simulátor. Anatomicky dokonalá figurína a monitoring zkušených lektorů je má naučit lépe zvládat nejrůznější stresové situace a komunikovat mezi sebou i s pacientkou.

 • Soutěž

Přehrát vše

Související