iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
21. 2. 2009
20:07 na ČT24

1 2 3 4 5

108 hlasů
19523
zhlédnutí

Prizma

Cukrová vata v medicíně — Egyptské mumie — Pijavice v moderní medicíně — Ohrožený Pantanal — Láska z neurobiologického pohledu

22 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Cukrová vata v medicíně

  0:45 do playlistu

  Cukrová vata v medicíně
  Je k dostání snad na každé pouti ? děti ji milují, rodiče možná už míň. Cukrová vata není právě nejzdravějším pamlskem a občas se podepíše i na šatech. Lékaři pro ni ale našli nové uplatnění. S její pomocí zdokonalili umělé kosti a tkáně, které by se mohly implantovat pacientům

 • Írán - přehlídka robotů

  4:37 do playlistu

  Írán - přehlídka robotů
  O Íránu většinou slýcháme kvůli jeho jaderným ambicím, které zneklidňují mezinárodní společenství. Jak vám ale teď ukážeme, pracují tam mozky i na jiných projektech. Třeba na těch studentských, které jsou plné zábavy. Ukázala to středoškolská přehlídka robotů, kteří umějí třeba hrát na klavír.

 • Egyptské mumie

  6:51 do playlistu

  Egyptské mumie
  Egyptští archeologové si připsali další nečekaný objev. Během vykopávek v Sakkáře odkryli třicet mumií a jeden uzavřený sarkofág. Podle prvních odhadů je většina ostatků stará asi tři tisíce let, některé jsou ale i podstatně starší. Právě sarkofág nejspíš dávní balzamovači uzavřeli už ve třiadvacátém století před naším letopočtem.

 • Pijavice v moderní medicíně

  9:23 do playlistu

  Pijavice v moderní medicíně
  Máme tu další zajímavou lékařskou záležitost, kterou lidé znali už v dávných dobách. Litevští lékaři tvrdí, že mají velmi dobré výsledky, když kromě moderních preparátů používají při léčbě taky pijavice. Spektrum účinků má být poměrně široké. Sahá od vysokého krevního tlaku, přes krevní sraženiny, ušní záněty až po bolesti svalů.

 • Nový typ laseru

  12:31 do playlistu

  Nový typ laseru
  Žádné stehy, jen malé jizvy - izraelští vědci testují nový typ laseru, který možná za pár let ovládne operační sály nemocnic. Po úrazech nebo operacích už lékař nebude rány a řezy sešívat, ale zacelí je. K rukám doktorů má sice nový vynález ještě dlouhou cestu - jeho tvůrci ale už teď slibují malou revoluci pro pacienty i nemocniční personál.

 • Ohrožený Pantanal

  15:19 do playlistu

  Ohrožený Pantanal
  Jedna z nejzajímavějších přírodních rezervací je v ohrožení. Brazilský Pantanal - největší bažinu na světě - ničí rychlý postup farmářů a taky průmyslu. OSN přitom v roce 2000 část delty řeky Paraguay - která je větší než Anglie - zařadila na seznam světového dědictví kvůli jejímu unikátnímu ekosystému.

 • Láska z neurobiologického pohledu

  18:05 do playlistu

  Láska z neurobiologického pohledu
  Valentýn, svátek zamilovaných, je už sice za námi, není ale ještě tak pozdě, abychom se k němu alespoň na konci nemohli vrátit. Britští neurologové totiž zkoumali, co to vlastně láska je.

 • Soutěž

Přehrát vše

Související