ireporter

V televizním studiu ČT v Brně proběhl druhý workshop iReportérů

V televizním studiu ČT v Brně proběhl druhý workshop iReportérů

14.11.2017 – Martin Dobrovodský

V sobotu 11. listopadu se v televizním studiu České televize v Brně uskutečnil historicky druhý workshop iReportérů. Účastníci workshopu se během několikahodinové návštěvy seznámili se základy mobilní žurnalistiky, prohlédli si části zázemí televize, newsroomu a televizního studia a zúčastnili se diskuse s redaktory, editory a autory projektu iReportér. Úvodní reportáž tohoto článku pořídil pravidelný iReportér a jeden z účastníků akce Jakub Dosedla.

Úvodní slovo workshopu pronesl šéfredaktor regionálního zpravodajství České televize Roman Ondrůj. Poděkoval iReportérům za jejich aktivní zapojení do vysílání České televize a zdůraznil všechny klady a přínosy projektu, díky kterému má Česká televize po celé republice další tisíce očí, které mnohdy doplňují práci profesionálních televizních štábů. Editorka a redaktorka Andrea Pavelková následně seznámila iReportéry s přibližnou programovou skladbou regionálního zpravodajství a s dalšími možnými tématy, na které by se mohli iReportéři do budoucna zaměřit. Závěrečné slovo úvodního bloku workshopu si vzal editor projektu iReportér Martin Dobrovodský, který popsal způsoby redakční práce editorů, zpracování jednotlivých videí a jejich následnou cestu do televizní redakce a samotného vysílání.

Andrea Pavelková hovoří o regionálních tématech; Foto: Marie Rychlá

Následně byly pro iRportéry připraveny dva přednáškové bloky. V tom prvním představil redaktor Ondřej Schneider základy mobilní žurnalistiky, technickou stránku natáčení, komponování videí a základy tvorby reportáží točených pouze pomocí mobilního telefonu.

V rámci druhého přednáškového bloku představil profesionální střihač České televize Jakub Frajt základy střihačké práce, skladbu jednotlivých reportáží i možné softwarové nástroje sloužící pro střih a editaci videí.

Krátký sestřih z akce přídil také iReportér Milan Vondra

Mezi jednotlivými přednáškovými bloky proběhla exkurze po brněnském televizním studiu. Pod vedením Andrey Pavelkové navštívili iReportéři zpravodajský newsroom, televizní studio, maskérnu, režii, střižnu i známé prosklené schodiště, které je často využívání jako kulisa při vyhlašování nejlepších regionálních iReportérů týdne.

Brněnského workshopu se zúčastnilo celkem osm iReportérů a iReportérek z Moravy: Jakub Dosedla, Helena Švédová, René Rudzan, Marie Rychlá, Tomáš Novosad, Božena Tkadlecová, Jiří Nevole a Milan Vondra. Krátké medailony s nimi na místě natočil (jak jinak než na mobilní telefon) redaktor redaktor Ondřej Schneider. Za jejich účast na workshopu jim tímto mnohokrát děkujeme.

V návaznosti na úspěšný brněnský workshop plánujeme uspořádat další setkání iReportérů i v ostatních televizních studiích v Ostravě, Hradci Králové, Českých Budějovicích a Praze. Vzájemné setkávání mezi iReportéry, redaktory, editory a autory projektu iReportér považujeme za neocenitelné pro další rozvoj zapojování široké veřejnosti do televizního vysílání České televize.

Ještě nejste iReportérem České televize? A chcete se jím stát?

Vezměte do ruky mobilní telefon nebo kameru a natáčejte zajímavé zážitky a události kolem sebe. Sledujte témata, která nás zajímají a posílejte nám videa z ulice rovnou na obrazovku zpravodajství ČT 1 a ČT 24. Videa posílejte přes aplikaci iReportér, která je k dispozici pro smartphony v AppStore nebo na Google Play. Příspěvky můžete posílat také přímo přes webové stránky České televize www.ceskatelevize.cz/ireporter. Nezapomeňte do popisku videa napsat, kdy a kde jste záběry pořídili.

Příspěvky, které odvysílá Česká televize, by měly splňovat jistá kritéria. Sestavili jsme pro vás několik jednoduchých pravidel, která dostanou Vaše video do zpravodajství České televize!

•    Pokud jste u aktuální situace, natáčejte! Hodnota příspěvku stoupá právě díky jeho unikátnímu obsahu.
•    Natáčejte na šířku,
•    Snažte se udržet Vaše natáčecí zařízení co nejvíce v klidu. Zapomeňte na prudké pohyby.
•    Jestliže je nezbytnou součástí videa zvuk, zkontrolujte hlasitost.

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM ČESKÉ TELEVIZE

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z ireporter.cz

TÝDEN V REGIONECH Ostrava: Nejlepší videa z vašeho kraje!

TÝDEN V REGIONECH Ostrava: Nejlepší videa z vašeho kraje!
Play

Videa z vašeho kraje pravidelně vysílá Česká televize v pořadu Týden v regionech. V sobotu 16. dubna se pořad zaměřil na nauku žáků ústní hygieně, ale i na přípravu výstavy Igráček v zámku Linharticích. Celý článek

PIRÁTI SILNIC NESEDÍ JEN ZA VOLANTEM! Nebezpečí číhá za přechodem!

PIRÁTI SILNIC NESEDÍ JEN ZA VOLANTEM! Nebezpečí číhá za přechodem!
Play

Záznamy z vašich onboard kamer odhalují přestupky ze strany řidičů. Máme pro vás záběry profesionála, který jen tak tak stačil zastavit před chodcem. Pokud vaše kamery zaznamenaly něco podobného, video pošlete, odvysílá ho Česká televize. Celý článek

JAK SE JEZDÍ PO REPUBLICE O VELIKONOČNÍCH SVÁTCÍCH?

JAK SE JEZDÍ PO REPUBLICE O VELIKONOČNÍCH SVÁTCÍCH?
Play

Od čtvrtka 24. do pondělí 28. dubna jsou velikonoční prázdniny. Svátky přitom začínají až v pátek. Jak vypadají české silnice během svátků? Plné aut? A co vlaky? Celý článek

Kontakt

E-mail: info@ceskatelevize.cz