ireporter

Příchod jara se hlásí,naznačuje MASOPUST!Natočte REJ MASEK ve vašem kraji!

Příchod jara se hlásí,naznačuje MASOPUST!Natočte REJ MASEK ve vašem kraji!

30.01.2016 – Petra Vostatková

Svátky radosti, veselí a hlavně hodování začínají. Období po svátcích Tří Králů nazývané Masopust. Zajímá nás Fašank" probíhá ve vaší obci. Natočte rej masek, zabíjačky i jiné zvyky a staňte se součástí zpravodajství České televize.

Vaše videa z masopustu pošlete přes aplikaci iReportér, která je k dispozici pro smartphony v AppStore nebo na Google Play. Příspěvky můžete posílat také přímo přes webové stránky České televize www.ceskatelevize.cz/ireporter.

Jiný kraj, jiný mrav a tak i pro Masopust bychom našli mnoho synonym. Jako jsou Vostatke, Fašank a na Moravě Karneval nebo Voračky. Význam je naproso stejný, a to období hojnosti, tanečních zábav, průvodů masek i zabíjaček. Období radosti vždy začíná po svátcích Tří Králů, konec závisí na počátku Velikonoc. 

První videa masopustního reje příšla od reportéra Zdeňka Poleje, který natáčel v Roztokách u Prahy 23. ledna. Jeho videa odvysílal dětský kanál České televize Déčko v pořadu Zprávičky.

Masopust byl v minulosti také obdobím, kdy bylo potřeba se dostatečně najíst, jelikož nástupem Popelační středy následoval čtyřicetidenní půst. Vrcholem svátků hojnosti je rej masek. Každá maska má svůj význam. 

Masky

 • Medvěd - nechodí sám, ale spolu s medvědářem, který ho vodí na řetěze a občas ho přetáhne býkovcem. Naoko ho tak trestá za neposlušnost. Žena a dívky z každého domu si s ním musely zatancovat.
 • Brůna - Představovala koně, který se spíš podobal žirafě, velbloudu nebo koze, na hlavě měla rohy. Jejím cílem bylo budit hrůzu.
 • Žid - Židé patřili k maskám, které vytvářely chaos, a jejich chování nebylo zrovna laskavé. Kdysi dávali každému na potkání šňupnout a požadovali za to peníze, kdo nedal, dostal ránu pytlem. Také rádi smlouvali a prodávali, často něco co předtím ukradli.
 • Bába - Objevuje se ve dvou variantách. U první je dítě vycpaná loutka, ozdobená pestrými záplatami, postavu báby tvoří maskovaný člověk. Ve druhé variantě vyčnívá člověk z nůše a představuje dítě, zatímco vycpaná je naopak postava báby, připevněná v předklonu na přední část nůše.
 • Nevěsta - Vedle báby patří k nejstarším formám masek, kdy se muži převlékali za ženy.
 • Masopust - Role Masopusta končívá špatně – většinou oběšením nebo utopením, případně jinou formou smrti.
 • Laufr - Představoval biřice s papírovou čepicí a často chodíval před průvodem od chalupy k chalupě a zjišťoval, zda tam budou maškary vítány.
 • Slaměný - Bývá oblečen do masky ze slámy nebo hrachoviny. Dříve se mohla vyrábět i z lnu.
 • Turek - Byli většinou čtyři, dva modří a dva červení. Hodně tancují, a proto se do těchto masek nejčastěji oblékají mladí chlapci.
 • Ras - Likvidovali zdechliny, působili jako dnešní veterinární dohled, někdy léčili i lidi.
 • Kominík - Prohledal pece a sporáky, jestli tam hospodyně nezapomněla pekáč s nějakou dobrotou, co našel, to zabavil.
 • Klibna - Nebo také šiml, kobyla, koníček. Většinou byli k vytvoření masky potřeba 2 lidi – jeden dělal hlavu a přední nohy, druhý se opřel o prvního, a dělal hřbet, zadek a zadní nohy.
 • Kat - Mívá podobnou úlohu jako ras, právě tak se v této roli objevuje soudce, případně kněz.
 • Smrt - Oblečena do bílého hábitu, na obličeji má strašidelnou masku a v ruce kosu.
 • Hudebníci - Průvody doprovázejí muzikanti se svými nástroji, tentokrát skutečnými a hrají. Často chodívají za laufrem v čele skupiny.
 

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM ČESKÉ TELEVIZE

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z ireporter.cz

SLEDUJTE TU NÁDHERU! Slunce vystoupilo nad Lysou horu a Milešovku!

SLEDUJTE TU NÁDHERU! Slunce vystoupilo nad Lysou horu a Milešovku!
Play

Příspěvky od našich iReportérů bývají nádherné a dechberoucí. Obzvlášť když na snímcích čaruje příroda. Podívejte se na úchvatné záběry východu slunce. Celý článek

ZAČALY JARNÍ PRÁZDNINY!Jste na horách nebo na dovolené?Video odvysílá ČT24

Dětem ze čtrnácti okresů naší republiky začaly Jarní prázdniny. Jste mezi nimi? Pošlete video ze své dovolené, nebo ze svého města a staňte se iReportérem České televize! Vaše video odvysílá ČT24 v pátek ve 14:50! Celý článek

UNIKÁTNÍ ZÁBĚRY Z NÁCHODSKA! Stavba VODOJEMU minutu po minutě!

UNIKÁTNÍ ZÁBĚRY Z NÁCHODSKA! Stavba VODOJEMU minutu po minutě!
Play

Už jste na vlastní oči někdy viděli, jak se staví vodojem? Máte jedinečnou příležitost díky iReportérovi Luboru Zoufalovi. Celý článek

Kontakt

E-mail: info@ceskatelevize.cz