ireporter

Letní těžba písků plovoucími bagry na Třeboňsku

Letní těžba písků plovoucími bagry na Třeboňsku

15.08.2017 – Martin Dobrovodský

V jižní části Třeboňska uložila řeka Lužnice v nedávné geologické historii mohutné vrstvy písků. Ty jsou zde nyní ve dvou pískovnách těženy plovoucími bagry. Rozsáhlou reportáž z těžby v pískovnách na Třeboňsku nám i s doprovodným psaným komentářem zaslal iReportér Bohumil Trávníček.

"I v prázdninových měsících probíhá u obce Halámky na Třeboňsku těžba živcových písků sacím bagrem z jezera, které se tak těžbou neustále rozšiřuje. Bagr ze dna pomocí roury nasává vodu i s pískem, ta je potrubím vedena do odvodňovacího zařízení na břehu (je vidět v pozadí), z něhož pak do závodu těžební firmy LB Minerals pokračuje samotný písek po pásovém dopravníku. Souběžně probíhá i těžba "suchou cestou" přímo z pískové stěny kolovým nakladačem Volvo (rovněž je vidět v pozadí). Na videu je zachycena také oprava pásového dopravníku."

Videa ze zajímavých akcí, míst nebo sportovních či kulturních akcí posílejte přes aplikaci iReportér, která je k dispozici pro smartphony v AppStore nebo na Google Play. Příspěvky můžete posílat také přímo přes webové stránky České televize www.ceskatelevize.cz/ireporter. Nezapomeňte do popisku videa napsat, kdy a kde jste záběry pořídili.

"V pískovně Cep II u Suchdolu nad Lužnicí jsou písky těženy firmou Českomoravský štěrk korečkovým plovoucím bagrem do nákladních člunů, které surovinu dopravují do stabilního přístavu na druhém konci vytěženého jezera. Tam je písek z lodi vyklopen zpět do vody a stabilním korečkovým bagrem znovu odtěžen a pomocí pomocí pásového dopravníku transportován na břeh kde je těžená surovina upravována a skladována v kuželovitých hromadách. Na videu je vidět korečkový bagr a nákladní člun při práci."

"Druhý pohled na těžbu písku v pískovně Cep II firmou Českomoravský štěrk. Na videu je zachycen plovoucí sací bagr (v současnosti mimo provoz) a pracující korečkový bagr v pozadí.
Firma Českomoravský štěrk je známa velmi vstřícným postojem k přírodním hodnotám. V pískovně Cep II realizuje rekultivace břehů po těžbě ve spolupráci s ekology. Na některých místech jsou břehy záměrně upravovány tak aby zde nalezlo útočiště mnoho vzácných druhů rostlin i zvířat.
"

"Video zachycuje těžbu písků korečkovým plovoucím bagrem z blízka v pískovně CEP II firmy Českomoravský štěrk. Bagr se doslova zahlodává do mohutných náplavů, které zde kdysi vytvořila řeka Lužnice. Při těžbě tak vznikají zajímavé písčité "útesy" s charakteristickou vrstevnatostí typickou pro tyto typy říčních sedimentů."

Příspěvky, které odvysílá Česká televize, by měly splňovat jistá kritéria. Sestavili jsme pro vás několik jednoduchých pravidel, která dostanou Vaše video do zpravodajství České televize!

•    Pokud jste u aktuální situace, natáčejte! Hodnota příspěvku stoupá právě díky jeho unikátnímu obsahu,
•    Natáčejte na šířku,
•    Snažte se udržet Vaše natáčecí zařízení co nejvíce v klidu. Zapomeňte na prudké pohyby,
•    Jestliže je nezbytnou součástí videa zvuk, zkontrolujte hlasitost.

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM ČESKÉ TELEVIZE

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z ireporter.cz

ČESKO ZASYPE SNÍH! Výstraha platí od středy pro celé naše území

ČESKO ZASYPE SNÍH! Výstraha platí od středy pro celé naše území
Play

Do České republiky míří od západu oblačnost a bude sněžit. Dokonce hrozí místy sněhové jazyky. Připravte si natáčecí zařízení a pošlete video přes aplikaci iReportér. Vaše videa budou součástí zpravodajství České televize. Celý článek

POCHLUBTE SE VYSVĚDČENÍM A OSLAVAMI KONCE ŠKOLNÍHO ROKU

POCHLUBTE SE VYSVĚDČENÍM A OSLAVAMI KONCE ŠKOLNÍHO ROKU
Play

Konec školního roku je tu! Jdete si pro vysvědčení? Jdou si pro něj Vaše děti? Natočte, jak si Váš školáček vyzvedává hrdě své vysvědčení. Vaše video odvysílá ČT:D ve Zprávičkách. Celý článek

KONEC TEPLÝM DNŮM! S novým rokem přijde znatelné ochlazení a snad i sníh!

KONEC TEPLÝM DNŮM! S novým rokem přijde znatelné ochlazení a snad i sníh!
Play

Nadprůměrným teplotám je konec, v příštích dnech nás čeká ochlazení, místy až o 8 stupňů. A jaké počasí panuje právě u vás? Natočte příznaky zimy a vaše video odvysílá Česká televize! Celý článek

Kontakt

E-mail: info@ceskatelevize.cz