ireporter

DNES NASTANE FILIPOJAKUBSKÁ NOC: Natáčejte pálení čarodějnic!

DNES NASTANE FILIPOJAKUBSKÁ NOC: Natáčejte pálení čarodějnic!

25.04.2017 – Jakub Sedláček

Pálení čarodějnic je dodnes živý lidový zvyk. Lidé se scházejí u zapálených ohňů a spalováním dřeva a klestí slaví příchod jara. Na mnoha místech se staví májka a do ohně je vhozena i figura čarodějnice ze slámy. Natáčejte, jak Noc čarodějnic slavíte vy!

Loňské pálení čarodějnic na fotbalovém hřišti v Uhříněvsi natáčel iReportér Petr Nedvěd.

Záběry z Noci čarodějnic posílejte přes aplikaci iReportér, která je k dispozici pro smartphony v AppStore nebo na Google Play. Příspěvky můžete posílat také přímo přes webové stránky České televize www.ceskatelevize.cz/ireporter. Nezapomeňte do popisku videa napsat, kdy a kde jste záběry pořídili.

Noc čarodějnic, Filipojakubská noc, Valpružina noc, nebo Beltine - to všechno jsou názvy noci z 30. dubna na 1. května, kdy se pálí čarodějnice. Tento lidový zvyk vychází z pohanských a církevních svátků a dalších pověr. Poslední dubnová noc byla považována za magickou, lidé věřili, že se čarodějnice slétají na prokletých místech, jako třeba na popravišti, a uskutečňují tam své sabaty.

Pálení čarodějnic předchází podobná zvyklost, a to vynášení Morany, které připadá na Smrtnou neděli před Velikonocemi. Na Blansku natáčel iReportér Milan Vondra.

Příspěvky, které odvysílá Česká televize, by měly splňovat jistá kritéria. Sestavili jsme pro vás několik jednoduchých pravidel, která dostanou Vaše video do zpravodajství České televize!

•    Pokud jste u aktuální situace, natáčejte! Hodnota příspěvku stoupá právě díky jeho unikátnímu obsahu,
•    Natáčejte na šířku,
•    Snažte se udržet Vaše natáčecí zařízení co nejvíce v klidu. Zapomeňte na prudké pohyby,
•    Jestliže je nezbytnou součástí videa zvuk, zkontrolujte hlasitost.

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM ČESKÉ TELEVIZE

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z ireporter.cz

TRAKTORIÁDA V BOZKOVĚ NA SEMILSKU

TRAKTORIÁDA V BOZKOVĚ NA SEMILSKU
Play

V sobotu 23. září se v Bozkově na Semilsku uskutečnil již 16. ročník oblíbené Traktoriády. K vidění byly stroje různorodých tvarů, velikostí i koňských sil. Rozsáhlou videoreportáž z akce pořídil iReportér Vojtěch Douda. Celý článek

VIDEO: V PLZNI SHOŘELA NOVOSTAVBA NEDALEKO ZOO

VIDEO: V PLZNI SHOŘELA NOVOSTAVBA NEDALEKO ZOO
Play

V pátek odpoledne zachvátil požár rodinný dům v Plzni. Na místě zasahovalo 7 hasičských jednotek. Máme záběry ještě před příjezdem hasičů. Celý článek

TÝDEN V REGIONECH:Závody hasičů, plesy i sport!Nej videa týdne jižní Moravy

TÝDEN V REGIONECH:Závody hasičů, plesy i sport!Nej videa týdne jižní Moravy
Play

Jaká je vaše obec jižní Moravy? Nacházíte zde zázemí ve sportu, zábavě i vyžití pro děti? Pošlete nám zajímavosti z vašeho kraje. Ta nejlepší regionální videa odvysílá ČT1 každou sobotu ve 12:00 v pořadu Týden v regionech Brno. Celý článek