ireporter

ČESKO SI PŘIPOMÍNÁ 700. VÝROČÍ OD NAROZENÍ KRÁLE VLASTI

ČESKO SI PŘIPOMÍNÁ 700. VÝROČÍ OD NAROZENÍ KRÁLE VLASTI

03.05.2016 – Tereza Kušová

Kromě jara se s květnem probouzí i přípravy na velkolepé oslavy k 700. výročí od narození Karla IV. To totiž připadá na 14. května. Od začátku května tak můžete narazit na desítky akcí spojené právě s tímto výročím. Konají se nějaké akce zaměřené na oslavy narození Karla IV. i u Vás?

ČESKO SI PŘIPOMÍNÁ 700. VÝROČÍ OD NAROZENÍ KRÁLE VLASTI

Videa posílejte přes aplikaci iReportér, která je k dispozici pro smartphony v AppStore nebo na Google Play. Příspěvky můžete posílat také přímo přes webové stránky České televize www.ceskatelevize.cz/ireporter. Nezapomeňte do popisku videa napsat, kdy a kde jste záběry pořídili.

Karel IV. se narodil 14. května roku 1316, tedy před sedmi sty lety. Byl jedenáctým českým králem, vládl jako Karel I. Karel IV. byl římsko-německý král, a to od července 1346 a od roku 1355 byl císařem římským. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské. Byla ale především králem a císařem, který založil českou univerzitu, byl velkým vizionářem, budovatelem a stavitelem.

Oslavy spjaté s Karlem IV. vyvrcholí o víkendu 14. května, do té doby si ale můžete krále a císaře připomenout z různých pohledů, ale i různými akcemi na různých místech České republiky. V nejbližších dnech se především otevřou výstavy spjaté s Karlem IV., nebo s dobou, v které žil. Většinou potrvají právě do dne jeho narozenin.

Akce spjaté s Karlem IV.:

3. května:
10:00 Začíná výstava, která přiblíží návštěvníkům vývoj medicíny od dob Karla IV. až do dneška. Potrvá do 31. května.
Místo: Novoměstská radnice

16:00 Zahájení venkovní výstavy velkoplošných panelů v rámci projektu Šifra Otce vlasti při příležitosti 700. výročí narození Karla IV. Potrvá do 1. června.
Místo: Václavské nám., Praha 1, horní část náměstí

17:00 Vernisáž kresleného humoru Karel IV. - otec vlasti, kterou pořádá Česká unie karikaturistů. Potrvá do 3. června.
Místo: Malostranská beseda

4. května:
11:00 Představení příležitostné poštovní známky s názvem Karel IV., která bude vydána k 700. výročí narození císaře Římské říše a českého krále. Zúčastní se rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima, ministr vnitra Milan Chovanec a generální ředitel České pošty Martin Elkán.
Místo: Karolinum, Ovocný trh 3, Praha 1

11:00 TK Karlovarského městského divadla k připravované premiéře Strasti otce vlasti, která bude uvedena 14. května, v den 700. výročí narození zakladatele města Karla IV.
Místo: Karlovarské městské divadlo, Divadelní náměstí

5. května:
10:00 TK k výstavě Slovanský klášter Karla IV. Zbožnost, umění, vzdělanost. Expozice potrvá do 6. května.
Místo: Emauzský klášter, Vyšehradská 49, Praha 1

6. května:
16:00 Zahájení výstavy Karlštejnský poklad – kultura císařského dvora Karla IV., která představí soubor téměř 400 předmětů z doby Karla IV., které patřily k dennímu životu dvora panovníka a dokládají životní styl jeho doby. Akreditace do 5. května na e-mail: ticha.jana@npu.cz
Místo: Hrad Karlštejn

22:00 První den slavnostního zahájení lázeňské sezony 2016 v K. Varech. V programu bude například otevření nové trasy přírodního lanového centra Linhart, slavnostní večer města nebo první den videomappingu Karel IV. - Budovatel.
Místo: Karlovy Vary

7. května:
09:00 Celodenní slavnost Všechno nejlepší, Karle IV. – Open Air na Karláku, která připomene 700. výročí narození Karla IV. Program zahrnuje koncerty, divadelní vystoupení, šermířské souboje, soutěže pro děti, dílny, projekty zdravotnické osvěty a středověké tržiště.
Místo: Karlovo náměstí, Praha 2

13:00 Zahájení výstavy k 700. výročí narození Karla IV. Zlato pro korunu. Potrvá do 30. října.
Místo: Regionální muzeum, Jílové u P.

Historické slavnosti na hradě Kašperk - oslava 700. výročí narození Karla IV.
Místo: hrad Kašperk, Kašperské Hory (Klatovsko)

9. května:
19:00 Koncert k výročí narození Karla IV., který slavnostně zahájí oslavy 700. výročí jeho narození. Zazní skladby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Georga Händela v podání Orchestru a Sboru Univerzity Karlovy.
Místo: Karolinum, Ovocný trh 3, Praha 1, Velká aula

Příspěvky, které odvysílá Česká televize, by měly splňovat jistá kritéria. Sestavili jsme pro vás několik jednoduchých pravidel, která dostanou Vaše video do zpravodajství České televize!

•    Pokud jste u aktuální situace, natáčejte! Hodnota příspěvku stoupá právě díky jeho unikátnímu obsahu,
•    Natáčejte na šířku,
•    Snažte se udržet Vaše natáčecí zařízení co nejvíce v klidu. Zapomeňte na prudké pohyby,
•    Jestliže je nezbytnou součástí videa zvuk, zkontrolujte hlasitost.

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM ČESKÉ TELEVIZE

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z ireporter.cz

PRO REGIONÁLNÍ VYSÍLÁNÍ ČT HLEDÁME IREPORTÉRY! Natočte, co se u vás děje!

PRO REGIONÁLNÍ VYSÍLÁNÍ ČT HLEDÁME IREPORTÉRY! Natočte, co se u vás děje!
Play

Aktuální zpravodajské situace, dopravní komplikace ale i počasí! To jsou téma, která nás zajímají nejen v Čechách, ale i na Moravě. Události v regionech odvysílají vaše videa z Ostravy i z Brna! Celý článek

TÝDEN V REGIONECH:Závody hasičů, plesy i sport!Nej videa týdne jižní Moravy

TÝDEN V REGIONECH:Závody hasičů, plesy i sport!Nej videa týdne jižní Moravy
Play

Jaká je vaše obec jižní Moravy? Nacházíte zde zázemí ve sportu, zábavě i vyžití pro děti? Pošlete nám zajímavosti z vašeho kraje. Ta nejlepší regionální videa odvysílá ČT1 každou sobotu ve 12:00 v pořadu Týden v regionech Brno. Celý článek

Vlídný, děsivý, koňmo nebo třeba s průvodem. Jaký byl Mikuláš u vás?

Vlídný, děsivý, koňmo nebo třeba s průvodem. Jaký byl Mikuláš u vás?
Play

Oslavy v předvečer svátku svatého Mikuláše se u nás konají už od 14. století. Středověký biskup z turecké Myry byl lidumil a patron především dětí a panen. Mikuláše, čerty i anděly natáčeli iReportéři napříč republikou. Na ta nejzajímavější videa se můžete podívat níže: Celý článek

Kontakt

E-mail: info@ceskatelevize.cz