Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Helena Třeštíková pokračuje v časosběru

11. 6. 2014

Nahoru a dolů – typický osud hrdinů ze snímků Heleny Třeštíkové. Dokumentaristky, která v červnu slaví pětašedesáté narozeniny a pracuje na novém filmu ukazujícím fenomén závislosti na drogách z netradiční perspektivy. Tvorbu Heleny Třeštíkové připomene Česká televize po tři červnové večery na programech ČT art a ČT2 vybranými dokumenty a pořadem Na plovárně. Film Život s Kašparem přitom bude vysílán nejen v televizní premiéře, ale i ve zcela nové verzi.

„V současné době připravuji další časosběrný projekt, který by měl být dokončen příští rok. Jmenuje se Mallory – na cestě a je o ženě, která byla závislou narkomankou a po narození dítěte přestala fetovat. Její život je dost složitý a ukazuje fenomén závislosti z jiné perspektivy. Myslím, že je to velmi dramatický příběh,“ prozrazuje Helena Třeštíková, která za svou filmařskou kariéru natočila již desítky dokumentů.

A právě její nejnovější film Vojta Lavička: Nahoru a dolů bude jedním ze série snímků, kterými Česká televize v červnu připomene její narozeniny. Kromě premiérového uvedení filmu mapujícího vzlety a pády romského hudebníka, aktivisty a novináře Vojty Lavičky, nahlédnou diváci na tvorbu a osobu dokumentaristky také pořadem Na plovárně, premiérou dokumentu Život s Kašparem a časosběrným filmem René.

 

„René byl první projekt, u kterého jsem se rozhodla sledovat dál hrdinu dokončeného filmu. První snímek o něm jsme točili čtyři roky a končil tím, že René vykradl byt naší rodiny. To byl hodně neobvyklý čin a já si řekla, že to je zajímavá a nekonvenční osobnost a stojí za to sledovat ho dál. Pak z toho bylo dohromady dvacet let. S Reném jsem dál v kontaktu a točíme pokračování jeho života,“ komentuje Helena Třeštíková dokument, za který získala Cenu Evropské filmové akademie.

Česká televize uvede v premiéře nejen nejnovější snímek Nahoru a dolů, ale také dokument z loňského roku Život s Kašparem, mapující osud jedné z nejvýraznějších osobností současného českého divadla, Jakuba Špalka. „ V televizi bude film vysílán v nové verzi. Od jeho uvedení v kinech se v Jakubově životě udála důležitá změna, a tu jsme museli zachytit,“ naznačuje dokumentaristka.

Více o pořadech ve vysílání České televize

René

sobota 21. 6., ČT art, 20:20 

Ryze dokumentární film se syrovou autentičností vypráví těžko uvěřitelný příběh Reného, který byl od sedmnácti let sledován filmovou kamerou na své cestě mezi vězeními a krátkými pobyty na svobodě. Kamera ho v roce 2008 opouští v jeho sedmatřiceti letech, tedy přesně o dvacet let později, jako nemocného člověka, muže stále se pohybujícího na hraně zákona, který napsal a publikoval dvě knihy. Čas proměny z mladíka v muže zaznamenávala režisérka Helena Třeštíková na pozadí významných politických změn střední Evropy.

Reného příběh začíná ve vězení pod socialistickými plakáty, pokračuje během sametové revoluce a dostává zdánlivou pointu amnestií tehdejšího prezidenta Václava Havla. René se ale brzy vrací zpět do kriminálu, aby tak vstoupil do Evropské unie opět jako vězeň. V průběhu let strávených za mřížemi, zejména za krádeže, se nechal potetovat na celém těle, utekl z vězení a zase byl chycen, vydal dva romány, vykradl byt režisérky Třeštíkové, prožil dva milostné příběhy, onemocněl roztroušenou sklerózou a psychologové u něj zjistili nadprůměrnou inteligenci. Svůj názor na svět demonstruje René na krku anglicky nepřesně napsaným tetováním „Fuck of people“.

Na plovárně s Helenou Třeštíkovou

sobota 21. 6., ČT art, 21:45 

Rozhovor Marka Ebena z roku 2002.

Život s Kašparem

neděle 22. 6., ČT2, 20:00 

„Pětadvacet let velkého, dojemného i dramatického usilování divadelníka Jakuba Špalka. Točit s ním jsme začali v říjnu 1989 a měsíc nato se stal jedním ze studentských vůdců Sametové revoluce – takové nečekané obraty přináší časosběrné natáčení,“ vysvětluje Helena Třeštíková.

V listopadu 1989 jako student bouřil za svobodu, dnes čtyřicátník, který má za sebou životní zvraty, výhry i zklamání. Co jemu život dal a vzal? Dokument o jedné z nejvýraznějších osobností současného českého divadla, Jakubovi Špalkovi – duchovním otci, zakladateli, herci a režisérovi divadelního spolku Kašpar. Film o hledání rovnováhy mezi svobodou, odpovědností za druhé a uměleckými zásadami. Film, který Helena Třeštíková natáčela od listopadu roku 1989 a v němž zachytila snad všechny rozporuplné okamžiky určité části života, kdy se Jakub Špalek mění z nadšeného listopadového demonstranta v unaveného muže sice už bez iluzí, nicméně stále s drogou jménem divadlo v žilách.

Vojta Lavička: Nahoru a dolů

neděle 29. 6., ČT2, 20:00

„Vojta Lavička se narodil jako Rom a to určilo hlavní téma jeho života. Na rozdíl od mnoha lidí, kteří si své téma svobodně vyberou, Vojtovi bylo vlastně určeno. A on se s tím odvážně a někdy i dramaticky vyrovnává, ale nikdy nerezignuje. To mně na něm fascinuje,“ popisuje Helena Třeštíková.

Film zachycuje vzlety a pády romského hudebníka, aktivisty a novináře Vojty Lavičky. Vojta je průkopníkem romského vysílání v televizi a rozhlase, zasazuje se o práva Romů, a jako houslista se proslavil především díky účinkování v kapele Gipsy.cz

Alžběta Plívová, tisková mluvčí České televize

Přílohy:

Další zprávy:

  • Originální teen romance Ani ve snu zažila svou úspěšnou premiéru na prestižním Berlinale

    17. 2. 2016

    Na právě probíhajícím 66. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Berlinale se 15. února uskutečnila slavnostní světová premiéra filmu Ani ve snu! v Zoo Palast. Snímek byl vybrán do soutěžní sekce Generation 14+, která prezentuje to nejlepší ze současné světové tvorby pro děti a mládež.

  • Očekávaný film režiséra Petra Václava Nikdy nejsme sami je přirovnáván ke slavnému filmu Babel, režiséra Alejandra Inárritu

    11. 2. 2016

    Světová premiéra nového českého filmu režiséra Petra Václava Nikdy nejsme sami, proběhne již tento víkend na festivalu Berlinale. Film se bude promítat v neděli 14. 2. od 20 hod v kině Colosseum.

  • Souboj kin o premiéru Trabantem do posledního dechu vyhrálo kino Centrum v Havířově

    11. 2. 2016

    Už od půlky prosince soutěžilo 61 českých kin o premiéru filmu cestovatele Dana Přibáně Trabantem do posledního dechu. V internetovém hlasování, ukončeném 10. února, zvítězilo s bezmála dva a půl tisíci hlasy kino Centrum v Havířově.

  • FILMOVÁ NADACE: čas na odevzdání soutěžních scénářů se krátí

    28. 1. 2016

    Praha, 28. ledna 2016 – Už jen měsíc mají zájemci z řad renomovaných i začínajících autorů původních scénářů, aby přihlásili svá díla do soutěže FILMOVÉ NADACE v kategorii literární příprava celovečerních hraných filmů – dosud nerealizovaný scénář.

  • Ceny filmové kritiky rozdány

    25. 1. 2016

    Každoroční štafeta rozdávání filmařských cen postoupila v sobotu 23. ledna do dalšího kola Cenami filmové kritiky. V druhém kole hlasovalo 41 filmových publicistů. Z přehledné tabulky zveřejněné na webu (filmovakritika.cz) lze přesně zjistit, kdo jak hlasoval.

  • Přesilovka koprodukcí ČT v nominacích na České lvy

    21. 1. 2016

    Česká filmová a televizní akademie vybírala ze 27 hraných a animovaných filmů a 15 celovečerních dokumentů nominace na České lvy za rok 2015. Z titulů, které se utkají o o ceny pro nejlepší snímky loňského roku, může mít Česká televize oprávněnou radost.

  • Další filmová koprodukce ČT na Berlinale!

    21. 1. 2016

    Nový film Petra Václava Nikdy nejsme sami s Karlem Rodenem a Lenkou Vlasákovou v hlavních rolích bude mít světovou premiéru na festivalu Berlinale, který proběhne 11. – 21. února 2016. Film bude uveden v sekci Forum, zaměřené na počiny s výrazným autorským rukopisem.

  • Ocenění FITESu pro koprodukční filmy ČT

    18. 1. 2016

    V sobotu 16. 1. 2016 byly předány výroční ceny Filmového a televizního svazu Trilobit, které jsou každoročně udělovány nejhodnotnějším počinům v oblasti audiovizuální tvorby za uplynulé období.

  • Alena Mihulová - Nejlepší herečku v Palm Springs!

    11. 1. 2016

    I když by se to možná někomu mohlo zdát málo pravděpodobné, film, který se odehrává na Jižní Moravě, sbírá na zahraničních filmových festivalech jednu cenu za druhou. V sobotu 9. ledna, jen pár dní po vyhlášení ocenění 10 Directors to Watch, které získal režisér filmu Domácí péče Slávek Horák, dostala na filmovém festivalu v Palm Springs herečka Alena Mihulová za roli Vlasty v tomto snímku cenu Nejlepší herečka.

  • Slávek Horák s cenou pro vycházející režisérské hvězdy

    8. 1. 2016

    Kromě pěti nominací na Ceny české filmové kritiky si režisér filmu Domácí péče Slávek Horák v posledních dnech připsal další úspěch v podobě ocenění 10 Directors to Watch, které získal v Americe. Tento žebříček vycházejících režisérských hvězd na mezinárodní scéně sestavuje už dvacet let uznávaný filmový magazín Variety. V minulosti se do něj z českých jmen probojovali zatím jen Bohdan Sláma a David Ondříček.

 [ 101 - 110 ]  [ 111 - 120 ]  [ 121 - 130 ]  [ 131 - 140 ]  [ 141 - 150 ]