Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Novinka Edice České televize: ALŽBĚTA BÁTHORYOVÁ Oběť, nebo vrah?

7. 7. 2008

Právě dnes, v pondělí 7. 7. 2008, tři dny před premiérou koprodukčního snímku České televize a J & J JAKUBISKO FILM, s.r.o. Bathory režiséra Juraje Jakubiska v kinech, vydává Edice ČT další zajímavou knižní novinku ze své produkce, nazvanou ALŽBĚTA BÁTHORYOVÁ Oběť, nebo vrah? Postava Alžběty Báthoryové (1560–1614) alias Čachtické paní, po staletí tradovaná jako krvelačná hraběnka koupající se v krvi nevinných panen, získává v historickém velkofilmu Bathory mnohem širší rozměr. Scenárista a režisér Juraj Jakubisko se zabýval hlavní hrdinkou příběhu po mnoho let, studoval historické prameny, diskutoval s historiky, pátral po dobových artefaktech vážících se k její osobě, aby posléze svým nezaměnitelným filmovým rukopisem vytvořil velkolepý portrét sice kontroverzní, avšak grandiózní osobnosti uherské šlechtičny, která vlastnila majetek větší než sám král, odvážila se čelit mocenskopolitickým intrikám a dokázala neohroženě spravovat svá území pustošená opakovanými válečnými střety a jejich následky. Stejně tak kniha o filmu J. Jakubiska ALŽBĚTA BÁTHORYOVÁ Oběť, nebo vrah? autorek Šárky Horákové a Dany Gálikové nabízí čtenáři obě strany životního příběhu Alžběty Báthoryové, její rodiny i jejích protivníků, objasňuje jej na pozadí kruté doby končícího středověku a dobových zvyklostí, zasazuje jej do širších historických souvislostí a samotný film přibližuje pozvánkou na místa tehdejších událostí i místa filmová. O zákulisí natáčení mnohé vypovídají rozhovory s hlavními filmovými představiteli a dalšími tvůrci, včetně Juraje Jakubiska a producentky monumentálního filmového projektu Deany Jakubiskové-Horváthové. Sám režisér provází knihou prostřednictvím svých úvah k jednotlivým kapitolám a v závěru knihy nastiňuje své osobní krédo filmového tvůrce. Propojení výpravné knihy s filmem dokreslují obrazové záběry, reprodukce dobových dokumentů a unikátních ilustrací z filmového deníku Juraje Jakubiska. Stačí tedy obrátit první list a ponořit se do výlevů nenávistné obžaloby, nebo naopak vášnivé obhajoby Alžběty Báthoryové, zamyslet se nad fakty dodnes obestřenými rouškou tajemství, nechat se vést linkou dějinných souvislostí i okouzlit magickými ingrediencemi přenesenými z filmového plátna. Více informací: www.edicect.cz Bathory v kinech od 10. července 2008 Více informací: www.ceskatelevize.cz/specialy/bathory/ Ladislav Šticha Tiskový mluvčí ČT

Další zprávy:

  • 20 filmových sezón v České televizi

    8. 12. 2010

    Česká televize je největším koproducentem českých filmů. Od roku 1992 se podílela na přípravě více než 200 snímků. Nový projekt s názvem 20 filmových sezón v České televizi, připravovaný do programu ČT1 od ledna 2011, nabídne televizním divákům i filmovým fandům historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po sametové revoluci.

  • Nesvatbov, dokumentární tragikomedie z koprodukce ČT přichází do kin

    7. 12. 2010

    Srdce si nedá poroučet. Najdou si naši hrdinové konečně životní partnery? Situační dokumentární film Eriky Hníkové, v níž se starosta středně velké vesnice snaží dát dohromady třicátníky, kteří „jsou na ocet“. Koprodukční dokumentární film Endorfilmu, s. r. o. a České televize přichází do kin 9. 12. 2010.

  • Dvě ocenění z Montrealu pro koprodukční dokument ČT Katka H. Třeštíkové

    1. 12. 2010

    Cenu v sekci DocTape v konkurenci dalších 18 dokumentů a cenu za nejlepší střih Jakuba Hejna získal snímek režisérky Heleny Třeštíkové na 13. mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v kanadském Montrealu (10. – 21. 11. 2010).

  • Největší filmový koproducent ČT, společnost Negativ, slaví 15. výročí

    26. 11. 2010

    Chcete si připomenout úspěšné koprodukční filmy Indiánské léto, Návrat idiota, Rok ďábla, René aj. ze společné dílny České televize a společnosti Negativ? Ve dnech 1. – 3. 12. vám to umožní filmová přehlídka Negativ 15 v pražském kině Oko.

  • Cena v Minsku pro Dešťovou vílu, koprodukční pohádku České televize

    15. 11. 2010

    Na XVII. ročníku Festivalu filmů pro děti a mládež Listapadzik, který se ve dnech 4.-11. listopadu konal v běloruském Minsku, v kategorii dětských filmů získala pohádka režiséra Milana Cieslara Dešťová víla, druhou hlavní cenu festivalu - Zvláštní cenu poroty.

  • Piko – film o českém „vynálezci“ pervitinu v kinech od 11. listopadu

    10. 11. 2010

    Česká televize ve spolupráci se společností First Film uvádějí do kin snímek Piko, který se zabývá situací na české drogové scéně od začátku sedmdesátých do konce devadesátých let. Film je unikátní především tím, že mapuje životní příběh Pavla Gregora, tvůrce krystalicky čisté drogy zvané pervitin. Představuje osobní zpověď muže, který svými experimenty ničil život statisícům lidí, až se nakonec sám pod vlivem toxické psychózy ocitl na pokraji smrti. Dnes pomáhá jako terapeut v Bohnicích těm, kterým jeho droga zničila život.

  • Retrofilm Občanský průkaz natočený ve spolupráci s ČT - v kinech od 21. října

    19. 10. 2010

    Nový film producenta a režiséra Ondřeje Trojana a scenáristy Petra Jarchovského Občanský průkaz, na němž se koprodukčně podílela i Česká televize, se vrací do éry normalizace. Zachycuje životní zrání čtyř mladých kamarádů, kteří se po formálním aktu – předání občanského průkazu – ocitají ve světě, v němž musí o uplatnění své individuality tvrdě bojovat.

  • Zahraniční ocenění koprodukčního dokumentu ČT Oko nad Prahou

    18. 10. 2010

    Snímek režisérky Olgy Špátové zvítězil v sekci dokumentárních snímků na 26. Varšavském filmovém festivalu (8. – 17. 10. 2010).

  • Jak se vaří dějiny – ČT odvysílá mnoha cenami ověnčený film

    18. 10. 2010

  • Devět ocenění filmové a televizní tvorby ČT na FOH 2010

    15. 10. 2010

    Koprodukční filmy ČT Kuky se vrací, Nedodržený slib, původní detektivní příběh Hřích profesora Sodomky z cyklu Ach, ty vraždy! a původní pohádky Láska rohatá, Dům U Zlatého úsvitu, Kouzelná tetička Valentýna byly oceněny na 42. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově (12. – 15. 10. 2010).

 [ 351 - 360 ]  [ 361 - 370 ]  [ 371 - 380 ]  [ 381 - 390 ]  [ 391 - 400 ]