Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Jak se vaří dějiny – ČT odvysílá mnoha cenami ověnčený film

18. 10. 2010

Dokumentárním filmem režiséra Petera Kerekese Jak se vaří dějiny, který měl premiéru v kinech loni na jaře, obohatí Česká televize svoji sváteční nabídku ve čtvrtek 28. října 2010 od 20 hodin na ČT2. Film vznikl v mezinárodní koprodukci, do které se zapojilo i Centrum publicistiky a dokumentu brněnského studia ČT. Vypráví o vojenských kuchařích, o tom, jak každodenní potřeby tisíců ozbrojených a hladových žaludků ovlivňovaly vítězství i prohry státníků po mnoha desetiletích. Diváky zároveň provází událostmi, které změnily historii i mapu Evropy. Slovenský režisér Peter Kerekes se ve filmu, podobně jako ve svých předešlých dokumentech, zaměřuje na dávnou minulost i nedávnou přítomnost. Prostřednictvím všedních i dramatických příběhů vojenských kuchařů, kteří vařili pro vojáky v průběhu mnoha krvavých válečných konfliktů, provází diváky různými zeměmi, dějinnými epochami a událostmi, jež změnily historii i mapu Evropy. Film vlastně vypráví o tom, jak kuchaři a jejich vojenské kuchyně prožívali a třeba i svým dílem ovlivňovali průběh 2. světové války, konflikt na Balkáně, boje o Alžír, sovětskou okupaci Maďarska a Československa a mnohé další válečné operace. Ukazuje válečné konflikty a klíčové dějinné události z neobvyklého a překvapivého úhlu pohledu. Film Jak se vaří dějiny je postavený na dvanácti receptech vojenských kuchařů od druhé světové války až po válku v Čečensku, od Francie přes Balkán, až po Rusko. „Hlavními hrdiny našeho filmu jsou obyčejní lidé v zástěrách navlečených na uniformě, jejichž úkolem je starat se o naplnění obrovského žaludku velkého hladového dítěte – armády,“ uvedl Petr Kerekes. „Kuchaři tak ovlivňují náladu a výkon vojáků a svými vařečkami zasahují do dějin.“ Ve filmu se objevuje například Němec Franz Wienhart, který pekl chléb pro hladové vojáky Wehrmachtu, Žid Liepke Distel, který přežil pobyt v koncentračním táboře, Ruska Klavdia Lobanovová, která vařila v průběhu blokády Leningradu sovětským letcům, srbské kuchařky Branka Mudrenić a Ankica Pavlović, které se netají tím, že „vařily proti Chorvatům“ a mnozí další. Jak se vaří dějiny se pyšní mnoha cenami: • Nominace na cenu Evropské filmové akademie za nejlepší dokumentární film /Prix Arte/ • Zvláštna cena poroty - HotDocs Toronto, Kanada, 2009 • Cena FIPRESCI - Mezinárodní festival dokumentárního a animovaného filmu Lipsko, Německo, 2009 • Zlatý Hugo - hlavní cena v kategorii dokumentů - MFF Chicago, USA, 2009 • Cena Memorimage za najlepší produkci - MFF Memorimage Reus Barcelona, Španělsko, 2009 • Vídeňská filmová cena v kategorii dokumentárního filmu - Viennale, Rakousko, 2009 • Nejlepší dokumentární film - MFF Sofia, Bulharsko, 2010 • Cena za najlepší střih River run film festival, Winston - Salem, USA Scénář a režie:Peter Kerekes Kamera: Martin Kolár Střih:Marek Šulík Hudba:Marek Piaček Více na: www.cookinghistory.net Hana Orošová tisková mluvčí ČT TS Brno

Další zprávy:

  • Koprodukční dokument ČT Nesvatbov na prestižním MFF Berlinale

    18. 1. 2011

    Dokumentární film režisérky Eriky Hníkové Nesvatbov bude na 61. mezinárodním filmovém festivalu Berlinale (10. – 20. 2. 2011) uveden v mezinárodní filmové premiéře.

  • Premiéra koprodukčního filmu ČT Nickyho rodina za účasti N. Wintona

    18. 1. 2011

    Světová premiéra dramatického dokumentu Nickyho rodina režiséra Mateje Mináče ve čtvrtek 20. ledna 2011. Účast přislíbil sir Nicholas Winton.

  • Koprodukční filmy ČT ovládly Ceny české filmové kritiky 2010

    14. 1. 2011

    Koprodukční filmy České televize, Pouta, Kuky se vrací, Největší z Čechů, Občanský průkaz a koprodukční dokumenty Katka a Český mír získaly Ceny české filmové kritiky 2010, které byly letos uděleny poprvé (ve čtvrtek 13. ledna).

  • Filmkompas

    6. 1. 2011

    Nový magazín o filmu začíná 8. ledna 2011

  • Česká televize koproducent filmové tvorby v roce 2010

    6. 1. 2011

    Česká televize jako koproducent filmové tvorby uvedla v průběhu roku 2010 do kin snímky Nebe, Peklo… Zem, Pouta, Dešťová víla, Jarmareční bouda, Mamas & Papas, Kuky se vrací, Největší z Čechů, Občanský průkaz, Piko, Přežít svůj život, Hlava – ruce – srdce a dokumenty Katka, Nevítaní, Mlčeti zlato, Cinematerapie, Oko nad Prahou, Český mír, Drnovické catenaccio aneb Cesta do pravěku ekonomické transformace, Nesvatbov,

  • Natáčí se nový film Poupata v koprodukci České televize

    5. 1. 2011

    Ve středu 5. ledna zahajuje scenárista a režisér Zdeněk Jiráský natáčení celovečerního hraného filmu Poupata. Snímek vzniká v produkci Cineart TV Prague – Viktor Schwarcz a koprodukci České televize. Debutující Zdeněk Jiráský získal v roce 2008 za tento scénář hlavní cenu v soutěži Nadace RWE a Barrandov Studio.

  • Koprodukční film ČT Zemský ráj to napohled na festivalech v USA

    5. 1. 2011

    Festivalově úspěšný film Zemský ráj to napohled je po své podzimní americké premiéře na MFF v Denveru i nadále žádaný v USA.

  • Rozmarná léta českého filmu startují na obrazovce i na webu ČT

    3. 1. 2011

    Nový projekt 20 filmových sezón v České televizi každé úterý od 4. ledna 2011 na ČT1 od 20:00, doplněný přehledným doprovodným speciálem na webových stránkách ČT. Historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po sametové revoluci. Na dokumenty cyklu Rozmarná léta českého filmu navazuje projekce aktuálního filmového díla.

  • Milionová víkendová premiérová dramatika na ČT1

    3. 1. 2011

    Česká televize úspěšně vykročila do nového roku 2011. Sobotní Zemský ráj to napohled a nedělního Doktora pro zvláštní případy na Jedničce vidělo v průměru více než jeden a čtvrt milionu dospělých diváků.

  • Česká televize o Vánocích bodovala pohádkami nejen u dětských diváků

    27. 12. 2010

    Premiéra pohádky Peklo s princeznou se stala v dětské cílové skupině nejsledovanějším celovečerním pořadem roku 2010 a na Štědrý den ji vidělo 1 milion 805 tisíc diváků včetně dětí.

 [ 351 - 360 ]  [ 361 - 370 ]  [ 371 - 380 ]  [ 381 - 390 ]  [ 391 - 400 ]