Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Jak se vaří dějiny - koprodukční snímek v kinech od 23. dubna 2009

22. 4. 2009

Ve čtvrtek 23. dubna 2009 přichází do kin velký koprodukční dokument režiséra Petera Kerekese Jak se vaří dějiny. Film vznikl v mezinárodní koprodukci, do které se zapojilo i Centrum publicistiky a dokumentu brněnského studia České televize. Dokument vypráví o vojenských kuchařích, o tom, jak každodenní potřeby tisíců ozbrojených a hladových žaludků ovlivňovaly vítězství a prohry státníků. Diváky zároveň provází událostmi, které změnily historii i mapu Evropy. Renomovaný slovenský režisér Peter Kerekes se ve filmu Jak se vaří dějiny, podobně jako ve svých předešlých dokumentech (Ladomírské morytáty a legendy, 66 sezón), se opět zaměřuje na dávnou minulost i nedávnou přítomnost. Prostřednictvím všedních i dramatických příběhů vojenských kuchařů, kteří vařili pro vojáky v průběhu mnoha krvavých válečných konfliktů, provází diváky různými zeměmi, dějinnými epochami a událostmi, jež změnily historii i mapu Evropy. Film vlastně vypráví o tom, jak kuchaři a jejich vojenské kuchyně prožívali a třeba i svým dílem ovlivňovali průběh 2. světové války, konflikt na Balkáně, boje o Alžír, sovětskou okupaci Maďarska a Československa a mnohé další válečné operace. Ukazuje válečné konflikty a klíčové dějinné události z neobvyklého a překvapivého úhlu pohledu. Film Jak se vaří dějiny je postavený na dvanácti receptech vojenských kuchařů od druhé světové války až po válku v Čečensku, od Francie přes Balkán, až po Rusko. „Hlavními hrdiny našeho filmu jsou obyčejní lidé v zástěrách navlečených na uniformě, jejichž úkolem je starat se o naplnění obrovského žaludku velkého hladového dítěte – armády,“ uvedl Petr Kerekes. „Kuchaři tak ovlivňují náladu a výkon vojáků a svými vařečkami zasahují do dějin.“ Ve filmu se objevuje například Němec Franz Wienhart, který pekl chléb pro hladové vojáky Wehrmachtu, Žid Liepke Distel, který přežil pobyt v koncentračním táboře, Ruska Klavdia Lobanovová, která vařila v průběhu blokády Leningradu sovětským letcům, srbské kuchařky Branka Mudrenić a Ankica Pavlović, které se netají tím, že „vařily proti Chorvatům“ a mnozí další. Scénář a režie: Peter Kerekes Kamera: Martin Kolár Střih: Marek Šulík Hudba: Marek Piaček Hana Orošová tisková mluvčí ČT TS Brno

Další zprávy:

  • Ocenění dokumentární a publicistické tvorby České televize na MFDF Jihlava

    31. 10. 2011

    Cenu týdeníku Respekt pro nejlepší televizní a video získala reportáž Filipa Černého Záhada tunelů na novém obchvatu Prahy z publicistického cyklu Reportéři ČT a ocenění Film New Europe Visegrad Prix 2011 obdržel režisér Karel Vachek za koprodukční dokument ČT Tmář a jeho rod na 15. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě (25. – 30. 10. 2011).

  • Zahraniční ocenění koprodukčního filmu ČT Hlava – ruce – srdce

    25. 10. 2011

    Cenu za nejlepší kameru získal film Hlava – ruce – srdce na Mezinárodním filmovém festivalu "2-in-1" v Moskvě (21. – 24. října 2011). Kamera: Marek Jícha. Scénář a režie David Jařab.

  • Dokument České televize od 24 českých režisérů zahájí MFDF Jihlava

    24. 10. 2011

    Česká televize je hlavním mediálním partnerem jubilejního 15. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, který proběhne od 25. do 30. října 2011.

  • ČT2: Pozoruhodný dokument V. Klusáka Vše pro dobro světa a Nošovic

    19. 10. 2011

    Režisér Vít Klusák, známý především jako spoluautor snímků Český sen a Český mír, prokázal, že umí veřejnost svými dokumenty zdravě provokovat. Koprodukční dokument České televize Vše pro dobro světa a Nošovic, který uvede ČT2 a ČT HD ve čtvrtek 20. října od 20:00 hodin, je nejen groteskou o „poli, na kterém rostou auta“, ale i zprávou o stavu dnešního světa a jeho vztahu k zděděným hodnotám a tradicím.

  • Šest skvělých ocenění filmové a televizní tvorby České televize

    14. 10. 2011

    Koprodukční dokument ČT Nickyho rodina, film ČT Anděl, původní rodinný seriál 4teens a pohádka Vodník a Karolínka byly oceněny na 43. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově (11.–14. října 2011).

  • V říjnu v kinech tři filmové novinky z koprodukce České televize

    11. 10. 2011

    Česká televize potvrzuje svou dominantní roli koproducenta českých filmů. V těchto dnech míří do kin tři filmy, které ukazují, jak širokému žánrovému spektru se ČT věnuje: Rodina je základ státu (režie Robert Sedláček), Dům (Zuzana Liová) a dokument Můj otec Voskovec (Libuše Rudinská).

  • Cenami ověnčená dokumentární tragikomedie Nesvatbov 13. 10. na ČT2

    11. 10. 2011

    Srdce si nedá poroučet. Najdou si naši hrdinové konečně životní partnery? Situační dokumentární film Eriky Hníkové, v němž se starosta středně velké vesnice snaží dát dohromady třicátníky, kteří zbyli „na ocet“. Koprodukční dokument Endorfilmu a České televize Nesvatbov v obvyklém čase Českého dokumentu na Dvojce a ČT HD ve čtvrtek 13. října ve 20:00 hodin.

  • Premiéra koprodukčního filmu ČT Alois Nebel 29. září

    27. 9. 2011

    Filmový komiks o životě, který se občas ztrácí v mlze, a my nevíme, kudy jít. V hlavní roli Miroslav Krobot. Režie Tomáš Luňák. Snímek společnosti Negativ v koprodukci České televize v kinech od 29. září 2011.

  • Saxána a Lexikon kouzel, nový koprodukční film ČT – v kinech od 15. 9.

    14. 9. 2011

    Mistr českých pohádek a komedií, režisér Václav Vorlíček, přichází s pokračováním proslulé Dívky na koštěti. Pohádková komedie pro celou rodinu Saxána a Lexikon kouzel je doslova nabitá jedinečnými hereckými osobnostmi zvučných jmen. Koprodukční film České televize má v kinech premiéru 15. září 2011.

  • Přípravy koprodukčního filmu ČT s J. Bohdalovou a R. Brzobohatým vrcholí

    7. 9. 2011

    Jiřina Bohdalová a Radoslav Brzobohatý po letech znovu společně před kamerou! Režisér Jiří Strach prolomil letitou šeptandu a nabídl spolupráci někdejším životním partnerům. K překvapení mnoha pesimistů oba souhlasili. Začínají společně natáčet vtipný, poetický a místy až nekompromisně upřímný film o starších lidech, kteří se ocitli v prazvláštním bezčasí.

 [ 251 - 260 ]  [ 261 - 270 ]  [ 271 - 280 ]  [ 281 - 290 ]  [ 291 - 300 ]