Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Jan Hřebejk začal natáčet „nové Pelíšky“

27. 6. 2016

Aňa Geislerová, Klára Melíšková a Gabriela Míčová, to jsou herečky, které ztvární tři sestry v nové české filmové trilogii Zahradnictví. Ta časově předchází oblíbenému snímku Pelíšky. Jedna ze sester je manželkou Jindřicha, postavy, kterou nezapomenutelným způsobem ztvárnil Jiří Kodet. V Zahradnictví bude Jindřicha hrát herec Martin Finger.

Rodinná sága vyprávěná ve třech samostatných kinofilmech časově předchází oblíbenému snímku a vychází ze života rodiny scénáristy Petra Jarchovského. „Vždycky jsem rád naslouchal vzpomínkám svých rodičů na dětství prožité za okupace a na mládí v poválečných časech. Částečně jsem je kdysi využil při psaní scénáře k Pelíškům, kde postava ovdovělého odbojáře, ztvárněného Jiřím Kodetem, vykresluje charakter mého dědečka Jindřicha Rohna na prahu stáří, v generačním souboji s jeho mladší dcerou Jindřiškou. V trilogii Zahradnictví jsem se rozhodl k nosné figuře Jindřicha vrátit a vyprávět její příběh z doby, která té „pelíškovské“ předcházela.  Dluh cítím také k mé matce Daniele, která se do Pelíšků nepromítla. Její střet s vlastním otcem byl typickým zápasem mezi mužským a ženským principem ve válkou poznamenané Evropě druhé poloviny 20. století. Daniela se tak stane v Zahradnictví ústřední postavou vyprávění, které zobrazí dvacet let života rodiny.  Chystám se tentokrát vstoupit hlouběji do rodinné historie a vytvořit rodinný portrét na pozadí dramatických historických změn,“ vysvětlil scénárista Petr Jarchovský.

Režisérem všech tří filmů je Jan Hřebejk a kromě již zmíněných herců se zde objeví také například Ondřej Sokol, Jiří Macháček, Sabina Remundová, Lenka Krobotová, David Novotný, Karel Dobrý, Miroslav Táborský či Anna Fialová

Unikátní výpravná filmová trilogie se začala natáčet v polovině června a natáčení by mělo skončit v prosinci tohoto roku. Premiéry všech tří filmů by měly proběhnout v roce 2017. Rozsahem zatím na české poměry nevídaný projekt s rozpočtem 120 milionů korun produkuje Viktor Tauš ze společnosti Fog’n’Desire Films. 

Koproducenty jsou Helena Uldrichová s Filmovým centrem České televize, Lubomír Konečný s Barrandov Studios, za Slovensko Michal Kollár - Sokol Kollár a Tibor Búza - RTVS a za Polsko Agnieszka Kurzydlo - MD4. Film byl podpořen Státním fondem kinematografie, Audiovizuálnym fondom a programem MEDIA. 

Přílohy:

Další zprávy:

  • 30.Český lev rekordně

    5. 12. 2022

    Tradičně první březnovou sobotu - 4.března 2023 budou rozděleny ceny České filmové a televizní akademie.

  • Letošní Jihlavu ovládly režisérky!

    2. 11. 2022

    Z 26. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava si koprodukční filmy ČT odvezly ceny ze soutěžní sekce Česká radost, Cenu studentské poroty a Cenu publika. Všechny tyto oceněné filmy natočily režisérky.

  • Čím v Plzni zaujaly koprodukční filmy ČT?

    29. 9. 2022

    Mezinárodní poroty 35. ročníku Finále Plzeň ocenily Zlatým ledňáčkem hraný snímek Kdyby radši hořelo a dokument Jak jsem se stala partyzánkou. Co mezinárodní poroty zaujalo?

  • Českou republiku bude na Oscarech reprezentovat Il Boemo.

    12. 9. 2022

    Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vybrala jako reprezentanta české kinematografie pro výroční ceny Academy of Motion Picture Arts and Sciences OSCAR v kategorii Nejlepší zahraniční film snímek Il Boemo. Režisér Petr Václav v něm zpracovává příběh Josefa Myslivečka, nejslavnějšího českého hudebního skladatele své doby.

  • Cena z Benátek pro Běžná selhání

    12. 9. 2022

    Režisérka koprodukčního filmu ČT Běžná selhání Cristina Grosan získala na festivalu v Benátkách Cenu za nejlepší režii “Autrici under 40 Valentina Pedicini”, určenou pro nejlepší filmařky do 40 let.

  • Film BANGER. vybrán na nejvýznamnější asijský festival v jihokorejském Busanu

    8. 9. 2022

    Nadčasový příběh zachycující mladou generaci mladým způsobem.

  • Oběť míří z Benátek do Toronta

    18. 8. 2022

    Koprodukční film České televize OBĚŤ, který natočil ve slovensko-česko-německé koprodukci režisér Michal Blaško podle scénáře Jakuba Medveckého, byl přijat na největší severoamerickou filmovou přehlídku v Torontu.

  • Il Boemo v San Sebastianu, Návštěvníci v Locarnu

    5. 8. 2022

    Dva koprodukční filmy ČT byly vybrány do soutěží prestižních evropských festivalech

  • Oběť a Běžné selhání míří do Benátek

    28. 7. 2022

    Jednou z filmařských met je dostat se na festival do Cannes, Benátek či Berlína. V Benátkách letos mají světovou premiéru dva hrané filmy, které vznikly v koprodukci ČT: Oběť a Běžné selhání.

  • Koprodukce ČT přivezly z MFF KV sedm cen

    11. 7. 2022

    Letošní 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary proběhl od 1. července do 9. července 2022 jako nespecializovaný festival se dvěma soutěžními sekcemi.

    V průběhu festivalu se uskutečnilo 453 filmových představení, bylo uvedeno celkem 170 filmů, z toho 108 celovečerních hraných, 24 celovečerních dokumentárních a 38 krátkých filmů. Z filmů uvedených na 56. MFF Karlovy Vary mělo na festivalu 35 světovou, 6 mezinárodní a 4 evropskou premiéru. 158 projekcí osobně uvedla delegace tvůrců. Uskutečnilo se 86 projekcí pro novináře a filmové profesionály.

    Českou televizi zastupovalo v hlavním programu 10 koprodukcí, 2 dokumenty měly premiéru v rámci speciálních projekcí ČT a jeden zaujal porotu posuzující snímky ve fázi vývoje v rámci Works in Progress.

 [ 1 - 10 ]  [ 11 - 20 ]  [ 21 - 30 ]  [ 31 - 40 ]  [ 41 - 50 ]