Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Zahraniční ocenění koprodukčního dokumentu ČT Oko nad Prahou

18. 10. 2010

Snímek režisérky Olgy Špátové zvítězil v sekci dokumentárních snímků na 26. Varšavském filmovém festivalu (8. – 17. 10. 2010).

Porota ocenila dokument za to, že v něm režisérka “zachycuje emocionální stav člověka, který předběhl svoji dobu” a empaticky představuje život umělce jako cestu k jeho poslednímu dílu. „Jsem strašně ráda, že polští diváci pochopili, o čem ten film je – že je o současné české politice, o tom, jak se lidé k sobě chovají," řekla ČTK Olga Špátová. „Zajímavé je, že Oko nad Prahou získalo cenu zrovna v den komunálních voleb v Česku – knihovna se stala obětí politické hry," uvedla režisérka. Varšavský filmový festival patří od r. 2009 mezi prestižní filmové přehlídky kategorie „A", jako jsou MFF v Benátkách, Berlíně, Cannes, v Karlových Varech. Oko nad Prahou Tragický příběh jednoho muže, jedné stavby, jedné lásky. Dramatická historie nejen tvůrčí imaginace, ale i intimního vztahu muže a ženy. Osobní i politický životopis „Chobotnice“, projektu nové Národní knihovny. Kronika posledních let života jejího autora, architekta Jana Kaplického. Snímek vznikl v koprodukci Simply Cinema spol. s.r.o. a Ceská televize, produkce Eliška Kaplický Fuchsová. Scénář: Olga Špátová, Eliška Kaplický Fuchsová. Kamera a režie Olga Špátová. Oko nad Prahou – napínavý příběh o boji za vznik nové Národní knihovny v Praze podle vítězného návrhu architekta Jana Kaplického (1937–2009) líčí jednu z nejznámějších politicko-společenských kauz uplynulých let. Olga Špátová ukazuje její absurdní peripetie let 2007–2009: od autorovy radosti z vyhrané soutěže, přes odmítavou reakci prezidenta Václava Klause, zpochybňování místa realizace projektu a úřednických průtahů, po Kaplického náhlou smrt a následné zrušení plánované stavby. Původní záměr filmu se náhle proměnil v dramatickou veřejnou diskusi občanů, odborníků, a politiků. Ve sporu, který rozjitřil naši odbornou i laickou veřejnost, se angažovala řada známých osobností, včetně bývalého prezidenta Václava Havla. Jeho dopis Kaplického dceři Johance tvoří jednu z point snímku. www.ceskatelevize.cz/specialy/okonadprahou, www.ceskatelevize.cz/filmy/ Tiskový útvar ČT

Další zprávy:

  • 30.Český lev rekordně

    5. 12. 2022

    Tradičně první březnovou sobotu - 4.března 2023 budou rozděleny ceny České filmové a televizní akademie.

  • Letošní Jihlavu ovládly režisérky!

    2. 11. 2022

    Z 26. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava si koprodukční filmy ČT odvezly ceny ze soutěžní sekce Česká radost, Cenu studentské poroty a Cenu publika. Všechny tyto oceněné filmy natočily režisérky.

  • Čím v Plzni zaujaly koprodukční filmy ČT?

    29. 9. 2022

    Mezinárodní poroty 35. ročníku Finále Plzeň ocenily Zlatým ledňáčkem hraný snímek Kdyby radši hořelo a dokument Jak jsem se stala partyzánkou. Co mezinárodní poroty zaujalo?

  • Českou republiku bude na Oscarech reprezentovat Il Boemo.

    12. 9. 2022

    Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vybrala jako reprezentanta české kinematografie pro výroční ceny Academy of Motion Picture Arts and Sciences OSCAR v kategorii Nejlepší zahraniční film snímek Il Boemo. Režisér Petr Václav v něm zpracovává příběh Josefa Myslivečka, nejslavnějšího českého hudebního skladatele své doby.

  • Cena z Benátek pro Běžná selhání

    12. 9. 2022

    Režisérka koprodukčního filmu ČT Běžná selhání Cristina Grosan získala na festivalu v Benátkách Cenu za nejlepší režii “Autrici under 40 Valentina Pedicini”, určenou pro nejlepší filmařky do 40 let.

  • Film BANGER. vybrán na nejvýznamnější asijský festival v jihokorejském Busanu

    8. 9. 2022

    Nadčasový příběh zachycující mladou generaci mladým způsobem.

  • Oběť míří z Benátek do Toronta

    18. 8. 2022

    Koprodukční film České televize OBĚŤ, který natočil ve slovensko-česko-německé koprodukci režisér Michal Blaško podle scénáře Jakuba Medveckého, byl přijat na největší severoamerickou filmovou přehlídku v Torontu.

  • Il Boemo v San Sebastianu, Návštěvníci v Locarnu

    5. 8. 2022

    Dva koprodukční filmy ČT byly vybrány do soutěží prestižních evropských festivalech

  • Oběť a Běžné selhání míří do Benátek

    28. 7. 2022

    Jednou z filmařských met je dostat se na festival do Cannes, Benátek či Berlína. V Benátkách letos mají světovou premiéru dva hrané filmy, které vznikly v koprodukci ČT: Oběť a Běžné selhání.

  • Koprodukce ČT přivezly z MFF KV sedm cen

    11. 7. 2022

    Letošní 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary proběhl od 1. července do 9. července 2022 jako nespecializovaný festival se dvěma soutěžními sekcemi.

    V průběhu festivalu se uskutečnilo 453 filmových představení, bylo uvedeno celkem 170 filmů, z toho 108 celovečerních hraných, 24 celovečerních dokumentárních a 38 krátkých filmů. Z filmů uvedených na 56. MFF Karlovy Vary mělo na festivalu 35 světovou, 6 mezinárodní a 4 evropskou premiéru. 158 projekcí osobně uvedla delegace tvůrců. Uskutečnilo se 86 projekcí pro novináře a filmové profesionály.

    Českou televizi zastupovalo v hlavním programu 10 koprodukcí, 2 dokumenty měly premiéru v rámci speciálních projekcí ČT a jeden zaujal porotu posuzující snímky ve fázi vývoje v rámci Works in Progress.

 [ 1 - 10 ]  [ 11 - 20 ]  [ 21 - 30 ]  [ 31 - 40 ]  [ 41 - 50 ]