Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Dvě zahraniční ocenění koprodukčního filmu ČT Venkovský učitel

1. 12. 2008

Cenu pro nejlepší herečku Zuzanu Bydžovskou a Cenu za nejlepší kameru Diviše Marka získal snímek režiséra Bohdana Slámy Venkovský učitel na 19. mezinárodním filmovém festivalu ve Stockholmu, který 29. 11. 2008 vyvrcholil předáváním cen. Představitelka hlavní role Zuzana Bydžovská převzala na slavnostním ceremoniálu cenu pro nejlepší herečku. Porota ji ocenila za neobyčejně důstojné a propracované ztvárnění postavy, která se musí rozhodovat mezi svým mateřským citem a touhou zbavit se své samoty. Cenu za nejlepší kameru udělila porota kameramanovi Diviši Markovi za jeho vizuální styl oslavující přírodu a její souznění s lidskými bytostmi. Porota vyzdvihla jistotu, s níž vytváří životem naplněné obrazy, které diváků umožňují získat intimní vztah s postavami filmu Oba se tak zařadili mezi významné laureáty těchto cen, loni získala cenu pro nejlepší herečku hlavní představitelka filmu 4 měsíce, 3 týdny, 2 dny (vítězný film z Cannes 2007) rumunská herečka Anamaria Marinca a nejlepší kameramanem byl zvolen dvojnásobný držitel Oscara Janusz Kaminski za film Skafandr a motýl. Film Venkovský učitel soutěžil letos ve Stockholmu v konkurenci 20 filmů. Venkovský učitel vznikl v koprodukci společnosti Negativ, České televize, Pallas Film (Německo) a Why Not Productions (Francie). Do českých kin byl uveden v březnu 2008 a zhlédlo ho již téměř 200 000 diváků. Mezinárodní premiéru měl film na letošním MFF v Benátkách. Režisér a scenárista Bohdan Sláma zachycuje ve snímku Venkovský učitel osudy tří hlavních hrdinů – Učitele, Marie a Chlapce – jejichž náhodné setkání rozpoutá velký příběh lásky, přátelství a odpuštění. Každá z postav si s sebou nese tajemství, každá touží po lidské blízkosti. Režiséra inspirovali k napsání scénáře samotní herci – Pavel Liška (Učitel) a Zuzana Bydžovská (Marie), s níž se Sláma pracovně setkal už před lety při natáčení svého absolventského filmu Akáty bílé. „Moc jsem toužil pracovat se Zuzanou Bydžovskou, roli Marie jsem napsal pro ni,“ řekl režisér. Venkovský učitel je v pořadí již čtvrtým filmem režiséra Bohdana Slámy, jehož je Česká televize koproducentem, předcházející je absolventský film Bohdana Slámy na FAMU Akáty bílé (1996), jeho filmový debut Divoké včely (2001) a Štěstí (2005). Více informací: www.ceskatelevize.cz/specialy/venkovskyucitel/ Ladislav Šticha Tiskový mluvčí ČT

Další zprávy:

  • 30.Český lev rekordně

    5. 12. 2022

    Tradičně první březnovou sobotu - 4.března 2023 budou rozděleny ceny České filmové a televizní akademie.

  • Letošní Jihlavu ovládly režisérky!

    2. 11. 2022

    Z 26. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava si koprodukční filmy ČT odvezly ceny ze soutěžní sekce Česká radost, Cenu studentské poroty a Cenu publika. Všechny tyto oceněné filmy natočily režisérky.

  • Čím v Plzni zaujaly koprodukční filmy ČT?

    29. 9. 2022

    Mezinárodní poroty 35. ročníku Finále Plzeň ocenily Zlatým ledňáčkem hraný snímek Kdyby radši hořelo a dokument Jak jsem se stala partyzánkou. Co mezinárodní poroty zaujalo?

  • Českou republiku bude na Oscarech reprezentovat Il Boemo.

    12. 9. 2022

    Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vybrala jako reprezentanta české kinematografie pro výroční ceny Academy of Motion Picture Arts and Sciences OSCAR v kategorii Nejlepší zahraniční film snímek Il Boemo. Režisér Petr Václav v něm zpracovává příběh Josefa Myslivečka, nejslavnějšího českého hudebního skladatele své doby.

  • Cena z Benátek pro Běžná selhání

    12. 9. 2022

    Režisérka koprodukčního filmu ČT Běžná selhání Cristina Grosan získala na festivalu v Benátkách Cenu za nejlepší režii “Autrici under 40 Valentina Pedicini”, určenou pro nejlepší filmařky do 40 let.

  • Film BANGER. vybrán na nejvýznamnější asijský festival v jihokorejském Busanu

    8. 9. 2022

    Nadčasový příběh zachycující mladou generaci mladým způsobem.

  • Oběť míří z Benátek do Toronta

    18. 8. 2022

    Koprodukční film České televize OBĚŤ, který natočil ve slovensko-česko-německé koprodukci režisér Michal Blaško podle scénáře Jakuba Medveckého, byl přijat na největší severoamerickou filmovou přehlídku v Torontu.

  • Il Boemo v San Sebastianu, Návštěvníci v Locarnu

    5. 8. 2022

    Dva koprodukční filmy ČT byly vybrány do soutěží prestižních evropských festivalech

  • Oběť a Běžné selhání míří do Benátek

    28. 7. 2022

    Jednou z filmařských met je dostat se na festival do Cannes, Benátek či Berlína. V Benátkách letos mají světovou premiéru dva hrané filmy, které vznikly v koprodukci ČT: Oběť a Běžné selhání.

  • Koprodukce ČT přivezly z MFF KV sedm cen

    11. 7. 2022

    Letošní 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary proběhl od 1. července do 9. července 2022 jako nespecializovaný festival se dvěma soutěžními sekcemi.

    V průběhu festivalu se uskutečnilo 453 filmových představení, bylo uvedeno celkem 170 filmů, z toho 108 celovečerních hraných, 24 celovečerních dokumentárních a 38 krátkých filmů. Z filmů uvedených na 56. MFF Karlovy Vary mělo na festivalu 35 světovou, 6 mezinárodní a 4 evropskou premiéru. 158 projekcí osobně uvedla delegace tvůrců. Uskutečnilo se 86 projekcí pro novináře a filmové profesionály.

    Českou televizi zastupovalo v hlavním programu 10 koprodukcí, 2 dokumenty měly premiéru v rámci speciálních projekcí ČT a jeden zaujal porotu posuzující snímky ve fázi vývoje v rámci Works in Progress.

 [ 1 - 10 ]  [ 11 - 20 ]  [ 21 - 30 ]  [ 31 - 40 ]  [ 41 - 50 ]