Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Film O dvě slabiky pozadu přichází do kin

13. 1. 2006

Česká televize, Televizní studio Brno, Slovenská televize, Ateliéry Bonton Zlín a Trigon Production uvádějí do kin koprodukční celovečerní film O dvě slabiky pozadu. Slavnostní premiéra se uskuteční 19. ledna 2006 v pražském kině Lucerna a o den později ve Velkém kině ve Zlíně. Filmový příběh studentky Zuzany je mozaikou reálných a snových situací, do kterých se mladá hrdinka zamotává ve snaze stihnout ze života co nejvíce a v co nejkratším možném čase. Chce studovat. Chce zažít a vychutnat si velké lásky. Chce vydělat spoustu peněz, aby si mohla zařídit byt a nahradit si chybějící rodičovské zázemí. Chce poznat atmosféru vysněné Paříže . Chce zkrátka všechno - a hned. Ale nestíhá. Nestíhá školu, ztroskotávají její vztahy s přáteli a milenci. Dokonce ztrácí kontakt s otcem, neví nic o své matce a skutečná Paříž se jí rozplývá do prchavých snů. Jediným kontaktem v reálném zázemí jejího minulého, současného i budoucího života je staromódní a velmi excentrická babička Eržébet, která jí postupně odkrývá možná východiska z bludného kruhu, ve kterém Zuzana nesmyslně utíká za svým štěstím a přitom stojí na jednom místě jako veverka v otáčivé kleci. Scénář k filmu O dvě slabiky pozadu je absolventským scénářem Kataríny Šulajové, který si i sama režírovala. Ročníkovým vedoucím a zároveň jakýmsi kmotrem scénáře i filmu je spisovatel a scénárista Dušan Dušek. Supervizorem filmu je režisér Martin Šulík (Všetko čo mám rád, Záhrada, Krajinka, Orbis Pictus). Scénář filmu v sobě nese autobiografické prvky. Ne náhodou si hlavní roli studentky Zuzy zahrála režisérčina sestra Zuzana Šulajová, která hrála ve filmu Martina Šulíka Zahrada, za který byla nominována na Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon. Jednoho ze Zuzaniných milenců, za kterým jezdí do Paříže, ztvárnil pravý Francouz mladý charismatický herec PierrePhilippe Deleau. V roli Kornela, jejího českého přítele z Bratislavy, se představil Miki Křen, známý z kultovního filmu Samotáři. Nejbližší vztah má Zuza ke své babičce Eržébet (herečka Anna Ferenczy), jejíž způsob řeči a maďarská slověnština jsou zdrojem mnoha zábavných scén a nedorozumění. Babička je postavou, která o Zuzaně všechno ví (i to, co o sobě sama Zuzana zatím netuší). Komplikovanější je její vztah k otci (Ivan Romančík), se kterým se setkává v nečekaných, až bizardních situacích, a k matce, se kterou se nesetkává vůbec. Ve filmu O dvě slabiky pozadu si zahrál i jeden z nejvýznamnějších slovenských filmových režisérů Martin Hollý. Představil se v roli dabingového režiséra. Premiéry filmy, která byla na Slovensku 8. února 2005, se bohužel nedožil. Ještě během natáčení filmu podlehnul dlouhé chorobě. Film je posledním, ve kterém Martin Hollý účinkoval.

Další zprávy:

  • 30.Český lev rekordně

    5. 12. 2022

    Tradičně první březnovou sobotu - 4.března 2023 budou rozděleny ceny České filmové a televizní akademie.

  • Letošní Jihlavu ovládly režisérky!

    2. 11. 2022

    Z 26. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava si koprodukční filmy ČT odvezly ceny ze soutěžní sekce Česká radost, Cenu studentské poroty a Cenu publika. Všechny tyto oceněné filmy natočily režisérky.

  • Čím v Plzni zaujaly koprodukční filmy ČT?

    29. 9. 2022

    Mezinárodní poroty 35. ročníku Finále Plzeň ocenily Zlatým ledňáčkem hraný snímek Kdyby radši hořelo a dokument Jak jsem se stala partyzánkou. Co mezinárodní poroty zaujalo?

  • Českou republiku bude na Oscarech reprezentovat Il Boemo.

    12. 9. 2022

    Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vybrala jako reprezentanta české kinematografie pro výroční ceny Academy of Motion Picture Arts and Sciences OSCAR v kategorii Nejlepší zahraniční film snímek Il Boemo. Režisér Petr Václav v něm zpracovává příběh Josefa Myslivečka, nejslavnějšího českého hudebního skladatele své doby.

  • Cena z Benátek pro Běžná selhání

    12. 9. 2022

    Režisérka koprodukčního filmu ČT Běžná selhání Cristina Grosan získala na festivalu v Benátkách Cenu za nejlepší režii “Autrici under 40 Valentina Pedicini”, určenou pro nejlepší filmařky do 40 let.

  • Film BANGER. vybrán na nejvýznamnější asijský festival v jihokorejském Busanu

    8. 9. 2022

    Nadčasový příběh zachycující mladou generaci mladým způsobem.

  • Oběť míří z Benátek do Toronta

    18. 8. 2022

    Koprodukční film České televize OBĚŤ, který natočil ve slovensko-česko-německé koprodukci režisér Michal Blaško podle scénáře Jakuba Medveckého, byl přijat na největší severoamerickou filmovou přehlídku v Torontu.

  • Il Boemo v San Sebastianu, Návštěvníci v Locarnu

    5. 8. 2022

    Dva koprodukční filmy ČT byly vybrány do soutěží prestižních evropských festivalech

  • Oběť a Běžné selhání míří do Benátek

    28. 7. 2022

    Jednou z filmařských met je dostat se na festival do Cannes, Benátek či Berlína. V Benátkách letos mají světovou premiéru dva hrané filmy, které vznikly v koprodukci ČT: Oběť a Běžné selhání.

  • Koprodukce ČT přivezly z MFF KV sedm cen

    11. 7. 2022

    Letošní 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary proběhl od 1. července do 9. července 2022 jako nespecializovaný festival se dvěma soutěžními sekcemi.

    V průběhu festivalu se uskutečnilo 453 filmových představení, bylo uvedeno celkem 170 filmů, z toho 108 celovečerních hraných, 24 celovečerních dokumentárních a 38 krátkých filmů. Z filmů uvedených na 56. MFF Karlovy Vary mělo na festivalu 35 světovou, 6 mezinárodní a 4 evropskou premiéru. 158 projekcí osobně uvedla delegace tvůrců. Uskutečnilo se 86 projekcí pro novináře a filmové profesionály.

    Českou televizi zastupovalo v hlavním programu 10 koprodukcí, 2 dokumenty měly premiéru v rámci speciálních projekcí ČT a jeden zaujal porotu posuzující snímky ve fázi vývoje v rámci Works in Progress.

 [ 1 - 10 ]  [ 11 - 20 ]  [ 21 - 30 ]  [ 31 - 40 ]  [ 41 - 50 ]