Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

ČT získala v roli koproducenta čtyři Ceny české filmové kritiky

27. 1. 2014

Dvě ceny získalo drama Zdeňka Tyce Jako nikdy, když filmoví publicisté ocenili herce v hlavních rolích - Petru Špalkovou a Jiřího Schmitzera. Cenu pro nejlepšího herce ve vedlejší roli převzal Jiří Lábus za výkon ve filmu Viktora Tauše Klauni. Nejlepším dokumentem roku se stal podle kritiků snímek Show! režiséra Bohdana Bláhovce.

V sobotu 25. ledna 2014 byly již počtvrté vyhlášeny Ceny české filmové kritiky pro nejlepší celovečerní hrané a dokumentární filmy roku 2013.

V dvoukolovém hlasování 42 novinářů posuzovalo 26 celovečerních hraných a animovaných filmů a 16 celovečerních dokumentárních filmů.

Jako favorit do hlavního večera nastupoval snímek Hořící keř režisérky Agnieszky Holland s 10 nominacemi. Film Jako nikdy Zdeňka Tyce byl nominován v 6 kategoriích a Rozkoš Jitky Rudolfové a Klauni Viktora Tauše získaly shodně po 4 nominacích.

Nejvíce – šest ocenění si nakonec odnesl film Hořící keř, který získal Cenu české filmové kritiky 2013 jako nejlepší film roku, dále má cenu za nejlepší režii pro Agnieszku Holland, za scénář pro Štěpána Hulíka, kameru Martina Štrby, za hudbu Antoniho Komasy-Lazarkiewicze a Cenu ČFK za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli pro Jaroslavu Pokornou.

Cenu RWE pro Objev roku zároveň převzal talentovaný scenárista filmu Hořící keř Štěpán Hulík.

Dvě Ceny české filmové kritiky získalo drama Zdeňka Tyce Jako nikdy, když filmoví publicisté ocenili herce v hlavních rolích  - Petru Špalkovou a Jiřího Schmitzera.

Cenu ČFK pro nejlepšího herce ve vedlejší roli převzal Jiří Lábus za výkon ve filmu Viktora Tauše Klauni.

Nejlepším dokumentem roku se stal podle kritiků snímek Show! režiséra Bohdana Bláhovce a producentky  Pavly Kubečkové.

Konečné výsledky a také přehled hlasování všech novinářů a publicistů v jednotlivých kategoriích v obou kolech budou zveřejněny na webových stránkách Cen české filmové kritiky www.filmovakritika.cz.

Záznam předáváníwww.ceskatelevize.cz/porady/10755806202-ceny-ceske-filmove-kritiky/

PŘEHLED VÝSLEDKŮ

NEJLEPŠÍ FILM: Hořící keř (producenti: Tereza Polachová, Antony Root, Pavla Kubečková, Tomáš Hrubý)

NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM: Show! (režie: Bohdan Bláhovec, producent: Pavla Kubečková)

NEJLEPŠÍ REŽIE: Agnieszka Holland (Hořící keř)

NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI: Jiří Schmitzer (Jako nikdy)

NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI: Jiří Lábus (Klauni)

NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI: Petra Špalková (Jako nikdy)

NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI: Jaroslava Pokorná (Hořící keř)

NEJLEPŠÍ KAMERA: Martin Štrba (Hořící keř)

NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ: Štěpán Hulík (Hořící keř)

NEJLEPŠÍ HUDBA: Antoni Komasa-Lazarkiewicz (Hořící keř)

CENA RWE PRO OBJEV ROKU: Štěpán Hulík

Ceny české filmové kritiky vyhlašuje  profesní organizace filmových novinářů a publicistů Sdružení českých filmových kritiků o.s. Hlavními partnery 4. ročníku Cen české filmové kritiky jsou Česká televize, RWE a Státní fond kinematografie. Dalšími partnery pak jsou Barrandov Studio, Moët & Chandon, MAT Film Resort a Mowshe.

Další zprávy:

  • Slávek Horák s cenou pro vycházející režisérské hvězdy

    8. 1. 2016

    Kromě pěti nominací na Ceny české filmové kritiky si režisér filmu Domácí péče Slávek Horák v posledních dnech připsal další úspěch v podobě ocenění 10 Directors to Watch, které získal v Americe. Tento žebříček vycházejících režisérských hvězd na mezinárodní scéně sestavuje už dvacet let uznávaný filmový magazín Variety. V minulosti se do něj z českých jmen probojovali zatím jen Bohdan Sláma a David Ondříček.

  • Kolik Cen české filmové kritiky získá ČT?

    6. 1. 2016

    Málokteré novinové články jsou mezi filmovými tvůrci tak detailně probírány jako filmové recenze. Filmoví recenzenti ve svých příspěvcích nešetří filmaře a ti v následných komentářích zase tepou autory recenzí. Někdy by se až mohlo zdát, že si občas vzájemně ani nemohou přijít na jméno. Naštěstí se každoročně pořádají Ceny české filmové kritiky, kdy nastane klid zbraní. Recenzenti totiž (navzdory všem svým předchozím kritickým výtkám) každý rok nakonec najdou filmy, kterým chtějí udělit své ceny. A filmaři si pro ceny od českých filmových kritiků zase moc rádi chodí.

  • Film Ani ve snu! vybrán na Berlinale 2016

    5. 1. 2016

    Mezi 13 hranými filmy, které byly v prvním kole vybrány do oficiálního programu 66. Berlinale je i koprodukční snímek ČT Ani ve snu! Film producenta a režiséra Petra Oukropce se spolu s 12 dalšími tituly ze 14 zemí dostal do berlínské soutěžní sekce Generation 14+, kam jsou zařazovány nejlepší snímky ze současné světové tvorby pro děti a mládež.

  • Česká televize přiveze do Ji.hlavy desítky nových dokumentů, některé již ověnčené cenami

    22. 10. 2015

    Česká televize, největší podporovatel tuzemské dokumentární tvorby, se na letošním ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava představí s celkem šestatřiceti původními a koprodukčními snímky. Do soutěžních sekcí festivalu je zařazeno osm z nich. Žánrovou pestrost současné dokumentární tvorby včetně nových televizních cyklů a formátů mohou diváci zhodnotit také v rámci dvoudenní přehlídky Dokument ČT v Horáckém divadle.

  • Slovinský režisér soutěží s českým filmem na nejprestižnějším španělském festivalu

    28. 7. 2015

    Deset let po úspěchu hořké komedie Štěstí Bohdana Slámy ve španělském San Sebastian byl na tento prestižní mezinárodní festival přijat do soutěžní sekce další český snímek, Rodinný film, jehož autorem je režisér slovinského původu Olmo Omerzu. Absolvent pražské FAMU natočil snímek o složitosti rodinných vztahů v češtině a s českými herci. Koproducentem filmu je Česká televize.

  • Třeštíková, Mihulová, Hádek. Koprodukční projekty České televize uspěly v mezinárodní festivalové konkurenci.

    13. 7. 2015

    Nejlepší mužský a ženský herecký výkon i nejlepší dokument. V mezinárodní konkurenci padesátého ročníku filmového festivalu v Karlových Varech uspěly hned tři koprodukční projekty České televize.

  • Koprodukční filmy České televize v Karlových Varech

    24. 6. 2015

    I letos se na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech představí řada filmů z koprodukce ČT.

  • Domácí péče a Kobry a užovky v hlavní soutěži 50. MFF Karlovy Vary

    3. 6. 2015

    Mezi sedmi světovými a šesti mezinárodními premiérami festival představí nové filmy Dietricha Brüggemanna, rumunských tvůrců Anci Damianové a Florina Serbana či debut talentovaného italského tvůrce Ferdinanda Cita Filomarina

  • Dívčí varianta Linklaterova Chlapectví a další dva projekty prošly Filmovým akcelerátorem ČT

    8. 4. 2015

    Nejlepší filmové projekty studentů pražské FAMU, písecké FAMO a zlínské Univerzity Tomáše Bati se podruhé ucházely o podporu České televize. Její Filmový akcelerátor po loňském úspěšném ročníku pořádalo Filmové centrum ČT s cílem přivést mladé talenty české kinematografie ke spolupráci s veřejnoprávní televizí a podpořit ty nejzajímavější a nejodvážnější studentské projekty, které momentálně v České republice vznikají.

  • Filmový akcelerátor 2015

    25. 3. 2015

    Česká televize ve spolupráci s FAMU, FAMO a UTB vyhlašuje pitching dosud nerealizovaných studentských hraných filmů v min. délce 15 min za účasti zástupců ČT, pedagogů a studentů filmových škol. Nejlepšímu projektu bude nabídnuta koprodukce s ČT.

 [ 151 - 160 ]  [ 161 - 170 ]  [ 171 - 180 ]  [ 181 - 190 ]  [ 191 - 200 ]